reklama
 
 

Magistrát se nestane HateFree zónou, Stropnického návrh zastupitelé nepodpořili

Aktualizováno 28. 4. 2016 21:14
Pražský magistrát se nestane HateFree zónou, návrh Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice) nezískal u zastupitelů potřebný počet hlasů. V usnesení ale odmítli veškeré násilí, ať je jeho inspirací jakákoliv politická ideologie.

Praha - Pražský magistrát se nestane HateFree zónou. Zastupitelé návrh Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice) nepodpořili dostatečným počtem hlasů. V usnesení ale odmítli veškeré násilí, ať je jeho inspirací jakákoliv politická ideologie.

Záměrem návrhu bylo vyjádřit podporu kavárnám, obchodům a dalším místům, která o víkendu napadli sprejeři a pomalovali je hesly a nacistickými symboly. Útoky odsoudila ve středu i vláda. Kampaň HateFree je projektem vládní Agentury pro sociální začleňování podpořená z EU a Norských fondů.

"Před týdnem v Praze skupina obyvatel, zaměření neonacistického, v podstatě pohrozila jiné skupině lidí. A my se tu teď nepasujeme, jestli je něco levicové nebo pravicové, ale říkáme, že je to nepřípustné," řekl v diskusi zastupitelů Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice).

Symbolem HateFree je růžová samolepka s bílým písmem, kterou si podniky zapojené do kampaně lepí na dveře či výlohy. "My Češi máme strašně krátkou historickou paměť. A takové nálepky asi potřebujeme," řekl v debatě zastupitel Tomáš Jílek (TOP 09). Ve třicátých letech byly pomalovávány židovské obchody v nacistickém Německu.

Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka je zlo vyhrožovat někomu smrtí, ať to dělá anarchista či nacista. "Stejné zlo je malovat hákové kříže jako srp a kladivo," dodal.

Občanští demokraté pro návrh hlasovat odmítli, HateFree si spojují s levicovým extremismem. Požadovali proto do usnesení doplnit odsouzení útoků na restauraci Řízkárna ze strany anarchistů, předkladatel návrhu Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) doplnil formulaci o "jakékoliv politické ideologii". Pro první část usnesení o odmítnutí násilí hlasovalo 44 přítomných zastupitelů jednohlasně, k zapojení do hate free kampaně chyběly dva hlasy.

Vandal si místa vybral zřejmě pro postoj majitelů podniků, kteří propagují heslo hate free (česky bez nenávisti), tedy toleranci k menšinám nebo uprchlíkům.

Policisté vyšetřují po víkendu sedm případů a po vinících pátrají. Vyšetřování bylo rozšířeno k podezření z trestného činu poškození cizí věci sprejerstvím o podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení jim za to hrozí až tři roky vězení.

Boj proti politické korektnosti je založen na nereálné představě, že může fungovat komunikace bez pravidel, říká publicista a pedagog Ondřej Slačálek. | Video: Martin Veselovský |  21:44

autor: ČTK | 28. 4. 2016 20:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama