Za sprejování na HateFree podniky hrozí až tři roky za zločiny proti lidskosti

Martin Ťopek Barbora Němcová ČTK Martin Ťopek, Barbora Němcová, ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2016 16:15
Policisté vědí celkem o sedmi místech, které v noci na neděli poškodili neznámí pachatelé v Praze. Poničili několik pražských obchodů a kaváren a také pražskou pobočku Diakonie. Všechny se hlásily k hnutí pro toleranci HateFree. Podle policie jsou pachatelé podezřelí nejen ze sprejerství, ale i ze zločinů proti lidskosti, tedy podněcování k nenávisti a sympatizování s hnutími směřujícími k potlačování práv a svobod člověka.
Foto: Diakonie Praha

Praha - Neznámí útočníci sprejovali nápisy proti hnutí HateFree celkem na sedmi místech v Praze. Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana pachatelům hrozí až tři roky za mřížemi.

Ti, kteří posprejovali budovy, se podle Hulana dopustili celkem tří trestných činů - sprejerství, podněcování k nenávisti vůči skupině osob a projevu sympatií k hnutím směřujícím k potlačování práv a svobod člověka. To proto, že sprejovali mimo jiné i hákové kříže.

"Všechny případy řeší místně příslušná obvodní oddělení. Kromě toho se jimi zabývají také kriminalisté z krajského ředitelství zabývající se extremismem," doplnil Hulan.

Útok sprejerů se týká kavárny Mamacoffee a Café v Lese, bistra La Bibiche, tetovacího salonu Inkdividual a prodejny Správná podprsenka na Vinohradech.

Kromě nich sprejeři zaútočili i na pražskou pobočku Diakonie, kde někdo napsal Smrt HateFree. "Správce budovy objevil nápis v neděli ráno," řekl Aktuálně.cz mluvčí Diakonie Adam Šůra. 

Šůra doplnil, že je to několikátý vandalský útok na jejich organizaci, obvykle se však jedná o noční řádění opilců, což podle Šůry nesouvisí s přihlášením se Diakonie k hnutí HateFree. "Už jsme ale také čelili i trestnímu oznámení za to, že svým chováním připravujeme teroristický útok. Bereme to ale jenom jako projev lidské hlouposti," dodal Šůra. 

Policie zatím neuvedla, zdali má k případu záznamy z bezpečnostních kamer. "Kriminalisté se nyní snaží shromáždit maximum indicií k možnému pachateli či pachatelům tohoto protiprávního jednání. Stejně tak musí vyhodnotit značné množství stop zajištěných na jednotlivých místech událostí," uvedl Hulan.

Podle organizace In Iustitia, která se zaměřuje na problematiku násilí z nenávisti, je nutné současné útoky na podniky považovat za trestný čin z nenávisti a tak je i vyšetřovat. "Je nezbytné, aby útoky byly objasňovány jako trestná činnost z nenávisti, sériová a plánovaná," uvedla Klára Kalibová z In Iustitia.

Podle ní o "napadení z nenávisti" svědčí graffiti, která pachatelé na místě zanechali. Na podnicích se objevily nápisy Smrt Hate Free či číslice 14 a 88. "Akronym 14 88 značí v neonacistickém prostředí 14 slov Davida Lanea: We must secure the existence of our people and a future for White Children a 88 znamená Heil Hitler," upřesnili zástupci organizace.

Podle prezidenta Miloše Zemana ale nesmí být tato kauza "hatefree" zneužita v kampani proti slušné většině občanů odmítajících migraci. "Řekněme však NE extremistům zleva i zprava," tlumočil na Twitteru Zemanova slova jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy