Lidé bez domova šli díky projektu Zpět do práce

Barbora Valešová
18. 7. 2013 16:33
Projekt pomohl najít novou práci asi sto padesáti lidem
Projekt zrealizovala organizace Projekt Integrace s finanční podporou Magistrátu Prahy a Evropského sociálního fondu EU
Projekt zrealizovala organizace Projekt Integrace s finanční podporou Magistrátu Prahy a Evropského sociálního fondu EU | Foto: Barbora Valešová

Praha - Projekt s názvem Zpět do práce měl za cíl usnadnit lidem z ulice začlenění do společnosti. Sociální pracovníci při něm bezdomovcům a jinak sociálně znevýhodněným poskytovali zázemí nutné při hledání práce, odborné poradenství nebo rekvalifikační kurzy.

Podle Petra Knopa, ředitele společnosti Projekt Integrace, která celou akci organizovala, nebylo vůbec snadné lidem práci najít.

"Museli jsme vynaložit hodně úsilí, abychom našli zaměstnavatele, který bude ochotný lidi přijmout, a to i přesto, že jsme jim nabízeli finanční podporu," řekl Knop.

Zaměstnavatelům bylo z financí projektu nabízeno k proplacení až čtyřicet procent primární mzdy. I přesto ale mnohdy nebyli ochotní sociálně znevýhodněné lidi zaměstnat.

Jak těžké je bez pomoci najít práci může potvrdit i devětatřicetiletý Jaroslav z Prahy. Když ho po čtyřech letech propustili z vězení, snažil se najít práci nebo brigádu. Kvůli záznamu v trestním rejstříku ho ale nikde nechtěli přijmout.

"Pak jsem přijal nabídku pomáhat na stavbě jako zedník, smlouvu jsem ale uzavřel jenom ústně a zaměstnavatel mi nezaplatil. Tohle se mi stalo několikrát," řekl Jaroslav. Který se společně se svou partnerkou Hankou do projektu zapojil.

Druhá šance

"Díky projektu se mi podařilo najít solidní práci. Měl jsem přístup na počítač, bylo kolem mě plno lidí, kteří mě podporovali, a hlavně bylo cítit, že mi opravdu chtějí pomoct. To pro mě bylo hrozně důležité," řekl Jaroslav.

Pro cílovou skupinu lidí bylo díky projektu k dispozici nízkoprahové zařízení Job klub, ve kterém si mohli na počítačích vyhledávat pracovní inzeráty nebo psát životopisy a motivační dopisy. Pomáhali jim sociální pracovníci i právník, který radil ohledně zadlužení.

Jaroslav momentálně pracuje v call centru jako operátor a podle jeho slov ho práce baví. Díky stálému výdělku s Hankou mohou přespávat na ubytovně.

"Já si práci zase hledám, byla jsem zaměstnaná jako prodavačka u pokladen, ale tam vás nikdy nenechají dlouho. Důležité je, že teď už vím, jak práci hledat a mám k tomu chuť," uvedla Hanka.

Součástí projektu byly například i exkurze na různá pracoviště, které klienty měly motivovat.

Hanka s Jaroslavem patří mezi hrstku lidí, kteří projektu skutečně využili jako možnosti integrovat se opět do běžného života.

"Z monitorování, které při projektu probíhalo, vyplynulo, že asi třicet procent lidí svoji situaci nechce řešit  a ani nemá zájem na zlepšení. S těmi se bohužel nedá nic dělat," uvedl Petr Knop.

Tito lidé mají o získávání práce málo a často ještě zkreslené informace. Obecně se domnívají, že z jejich špatné situace by jim měl pomoct stát a neuvědomují si, že musí chtít především sami, vyplývá z monitoringu prováděném při projektu.

Jaroslavovi a Haně projekt pomohl najít práci.
Jaroslavovi a Haně projekt pomohl najít práci. | Foto: Barbora Valešová

"Mají špatný hodnotový systém a mnohdy by potřebovali odbornou pomoc psychologa, kterou ale zároveň odmítají," řekl Knop.

Do projektu se zaregistrovalo téměř 1500 klientů, z toho si přibližně 150 našlo zaměstnání a 120 získalo zaměstnání dokonce na dobu delší než tři měsíce.

Celý projekt považuje Knop za úspěšný. "U většiny aktivit jsme požadovaný výstup splnili, v některých případech dokonce nad míru stanovené normy," uvedl.

Celkové náklady na projekt, který probíhal přes dva roky, byly přes pětadvacet miliónů korun. Skončí letos na konci srpna, jeho cílem rozhodně nebylo lidi dlouhodobě podporovat, ale pomoci jim při novém začátku.

Projekt byl primárně zaměřený na osoby na území Prahy, realizovala ho organizace Projekt Integrace o.p.s. za finanční podpory pražského Magistrátu a Evropského sociálního fondu EU.

Radní pro sociální oblast Martin Dlouhý uvedl, že problematiku bezdomovectví řeší město Praha jako jednu z prioritních.

"Vím, že nedojde k tomu, aby byl problém vyřešen, to ale neznamená, abychom na něj rezignovali. Našim cílem je alespoň minimalizovat jeho dopady," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy