Krnáčová je primátorkou Prahy, zastupitele rozčílila mlčením

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 26. 11. 2014 21:35
Kandidátka na primátorku odmítla před volbou vystoupit a představit se zastupitelům, jak bylo až dosud zvykem.
Adriana Krnáčová s primátorským řetězem. První primátorka v historii Prahy, respektive od roku 1537.
Adriana Krnáčová s primátorským řetězem. První primátorka v historii Prahy, respektive od roku 1537. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražští zastupitelé krátce po sedmé hodině večer zvolili novou primátorkou hlavního města Adrianu Krnáčovou (ANO). Pro historicky první ženu v primátorském křesle hlasovalo 33 zastupitelů z 65.

Kromě členů koaličních stran ANO, ČSSD a Trojkoalice pro Krnáčovou nezvedl ruku nikdo. TOP 09 a ODS hlasovaly proti, Piráti a komunisté se zdrželi. Krnáčová uvedla, že sice trochu doufala ve větší počet hlasů, ale nepřekvapilo ji, že hlasování bylo nakonec těsné.

Navrhované složení pražské rady

 • Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) - veřejná správa, legislativa, boj proti korupci
 • Náměstkyně Eva Kislingerová (ANO) - finance
 • Náměstek Petr Dolínek (ČSSD) - doprava a EU fondy
 • Náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice - SZ) - územní plánování
 • Radní Michal Hašek (ANO) - správa majetku
 • Radní Libor Hadrava (ANO) - bezpečnost
 • Radní Radek Lacko (ANO) - zdravotnictví a bydlení
 • Radní Irena Ropková (ČSSD) - školství a sociální politika
 • Radní Hana Nováková (ČSSD) - sport a volný čas
 • Radní Jana Plamínková (Trojkoalice - STAN) - životní prostředí, infrastruktura
 • Radní Jan Wolf (Trojkoalice - KDU-ČSL) - kultura a památková péče

"Mým cílem je, aby Praha měla čistou radnici bez vazeb na temnou minulost," řekla čerstvě zvolená primátorka, která okamžitě po volbě převzala primátorský řetěz a ujala se řízení schůze. Jako první jí ke zvolení gratulovala šéfka pražského ANO Radmila Kleslová.

Krnáčová rozčílila opoziční zastupitele, když před volbou odmítla vystoupit a představit sebe a své programové priority, jak bylo až dosud zvykem. "Důvod může být dvojí. Buďto pohrdání námi všemi, nebo neschopnost cokoli říci,“ uvedl exprimátor Bohuslav Svoboda ODS za potlesku zastupitelů.

Části politiků také vadilo, že nesmějí uchazečce o primátorský řetěz před hlasováním položit žádné otázky. Zastupitelka Eva Vorlíčková (TOP 09) přirovnala situaci, kdy se ve veřejné volbě volí kandidát, který se ani nepředstaví, k praktikám ÚV KSČ. Krnáčová se bránila tím, že měla připravený projev po zvolení a nechtěla zbytečně zdržovat.

Kontrolní výbor zatím bez vedení

Koalice si těsnou většinou odhlasovala také všechny tři náměstky - Evu Kislingerovou (ANO), Petra Dolínka (ČSSD) a Matěje Stropnického (Trojkoalice). Ti na rozdíl od Krnáčové odpovídali na otázky zastupitelů. Stejným poměrem hlasům prošli i ostatní členové rady.

Zastupitelé zvolili také šéfy jedenácti výborů. Výbor pro územní rozvoj povede sociální demokrat Jan Slezák, proti kterému se stavěla část členů Trojkoalice. Nelíbila se jim Slezákova minulost, tedy jeho účast na potlačování demonstrací v roce 1989. Nakonec ale i kritici pro Slezáka hlasovali.

Nepodařilo se ovšem zvolit šéfa kontrolního výboru, kterým se měl stát jeden z opozičních zastupitelů. Nejvíce hlasů dostal Jakub Michálek (Piráti), kterého podpořila většina z ANO i Trojkoalice, nedostal ovšem hlasy sociálních demokratů. ČSSD podpořila exprimátora Tomáše Hudečka (TOP 09), ani on ovšem nezískal dostatek hlasů, stejně jako kandidát ODS Filip Humplík.

Vedení kontrolního výboru se tak bude znovu volit na příštím jednání zastupitelstva. Podle Krnáčové se ihned po skončení středečního zasedání sejde čerstvě zvolená rada, aby si rozdělila kompetence.

Zastupitelský sprint

Středeční jednání na pražském magistrátu zkomplikovala dvě současně probíhající zastupitelstva v městských částech. Schůze musela být na celý den přerušena kvůli jednání v Praze 4, na kterém byl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek zvolen starostou, a kvůli zastupitelstvu Prahy 8.

"Přerušit ustavující jednání na celý den kvůli tomu, aby mohli hlasovat pro své zvolení do funkcí na Praze 4 nebo Praze 8, je nedůstojné a bezohledné vůči občanům, zastupitelům a zaměstnancům," kritizovala postup Aleksandra Udženija z opoziční ODS. Zástupci koalice zase tvrdí, že končící primátor Tomáš Hudečeksvolal zastupitelstvo na kolidující termín schválně.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy