Budoucí primátorka: Pražská MHD nejen zlevní, ale i posílí

Domácí Domácí
Aktualizováno 7. 11. 2014 12:56
Jednička hnutí ANO a favoritka na pražskou primátorku Adriana Krnáčová odpovídala čtenářům v online rozhovoru.
Online rozhovor - Adriana Krnáčová
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

Praha - Na budoucí primátorku Adrianu Krnáčovou čeká na magistrátu řada problémů z minulosti. Praze hrozí arbitráž kvůli projektu Opencard, vyřešit se musí také další potíže v pražské hromadné dopravě.

Vznikající koalice již svým voličům slíbila, že zlevní roční kupon na MHD na 10 korun denně. "Souběžně s plánovaným snížením ceny za roční kupon budeme muset posílit i kapacitu MHD," slibuje Krnáčová.

Lidé by však podle ní neměli kvůli čekání na levnější jízdné váhat s nákupem ročního kuponu. "Nemá smysl čekat. Projekt s levnějším jízdným bude nabíhat až v roce 2015. Už teď uvažujeme o mechanismu pro Pražany, kteří si koupili dražší roční kupon, abychom jim původní částku nějakým způsobem nahradili," dodává budoucí primátorka.

V online rozhovoru se čtenáři se vyjádřila také ke stavbě metra D, rozpočtu, územnímu plánu nebo stabilitě vznikající koalice.

Online rozhovor - Adriana Krnáčová

Rozhovor skončil
7. 11. 2014
Ptá se: Jiri

V poslednich dnech stoji pul Prahy v dlouhych kolonach protoze se opravuje kousek silnice za Barandovskym mostem. Myslite, ze je mozne podobne opravy urychlit tak aby na opravach nepracovalo pouze pet lidi 8 hodin v pracovni dny ? Celospolecenske ztraty ktere vznikaji, jsou jiste vetsi nez navyseni za vyssi intenzitu prace.

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Já jsem dnes jela ze Strahova do úřadu přes 45 minut a považuji to za skandální. Před volbami byla Praha krásně průjezdná, teď se to najednou zase opravuje. Podle mě neexistuje pořádná koordinace těchto silničních oprav a já budu chtít určitě dohlédnout na to, aby se to změnilo.

7. 11. 2014
Ptá se: Petr Z.

Dobrý den, jsem trochu rozčarovaný z koalice s ČSSD, za kterou vyjednává odsouzený Březina. Nevím, jak chcete vyčistit Prahu od kmotrů, když s jedním z nich máte koalici. Nešlo by na socany přece jen zatlačit, aby ho donutili odstoupit? Díky.

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Chápu vás, ale pan Březina byla zvolen Pražany a my to musíme respektovat. Já jsem ocenila, že se sám a okamžitě vzdal nároku na místo v radě. Od ČSSD vím, že si chtějí počkat, jak se k celé věci postaví Nejvyšší soud.

7. 11. 2014
Ptá se: Červená karkulka

Věříte, že vám ta koalice složená z pěti stran vydrží celé čtyři roky? Ta Trojkoalilce mi nepřijde jako moc stabilní parta.

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Všechno záleží na lidech, kteří budou v radě, na jejich profesionální a osobní zdatnosti. Pokud jim půjde o stejnou věc jako nám, což je hospodárné vedení města, rozhodovat jen v zájmu města, tak by se to mělo podařit. Čas ukáže a já do toho jdu, protože tmu věřím.

7. 11. 2014
Ptá se: Občan

Zdravím. Na jednu stranu všude říkáte, jak to musíte všechno prozkoumat, udělat audity, podívat se do papíru. Ale zároveň hned slibujete levnější MHD. Nebylo by lepší s tím počkat, až se podíváte, jestli na to vůbec máte? Kolik to bude ročně stát? Kde ty peníze vezmete?

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Uznávám, že to je správná připomínka. Ale jsme součástí koalice a tento bod byl pro jednoho z našich partnerů klíčový. Zároveň jsme s ním ale souhlasili s podmínkou, že uděláme ještě jeden detailní propočet a pak se definitivně rozhodneme o ceně za roční kupon. Projekt je teď navíc brán jako pilotní projekt, který po dvou letech vyhodnotíme. Cílem je motivovat více občanů, aby využívali MHD.

7. 11. 2014
Ptá se: Petr M.

Dobrý den,

MHD v Praze je čím dál tím více přetížená. Několikrát se mi stalo, že jsem se nedostal do vagonu metra, protože bylo přeplněné. 10 Korun za den na MHD je sice fajn, ale rád bych si připlatil pokud by jezdilo více spojů. Nebude levnější MHD znamenat zhoršení dnešního stavu?

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Ano, uvědomujeme si i toto riziko a souběžně s plánovaným snížením ceny za roční kupon budeme muset posílit i kapacitu MHD. Ten projekt je ale stále ve stadiu příprav a hledání ideálního řešení.

7. 11. 2014
Ptá se: Milan # Praha 12

Dobrý den,

Blahopřeji k postu primátorky, ať se Vám daří.

Chtěl jsem se zeptat, zda se pokusíte prosadit napojení pražských části Modřany na Pražský okruh ? děkuji Vám. Za odpověď a přeji mnoho úspěchů a dobrých rozhodnuti !

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Díky za blahopřání. Napojení části Modřan na Pražský okruh je sice schváleno v územním plánu, my ho ale musíme celkově přehodnotit a zvolit nejlepší variantu vzhledem k otevření tunelu Blanka. Nikdo totiž přesně neumí říct, co to v Praze s dopravou udělá.

7. 11. 2014
Ptá se: Martina Králová

Dobrý den, paní Krnáčová.
Mám jednoduchou otázku - má cenu, abych si teď kupovala roční jízdenku na Opencard? Za prvé nevím, jestli mi bude karta platit i po 1. lednu. A za druhé nevím, jestli se mi to teď vyplatí, když chcete zavádět levnější roční jízdenku.
Děkuji a hodně štěstí ve funkci.

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Zatím se nic nemění, nemá smysl čekat. Projekt s levnějším jízdným bude nabíhat až v roce 2015. Už teď uvažujeme o mechanismu pro Pražany, kteří si koupili dražší roční kupon, abychom jim původní částku nějakým způsobem nahradili.

7. 11. 2014
Ptá se: Irena

Zajímá nás cyklodoprava, jež je a bude celosvětově nepostradatelnou součástí udržitelného dopravního systému měst. Praha je takovým Big Apple Čech, a jestliže to dokáže Praha, pak určitě i ostatní města v Čechách. Je prostě "výkladní skříní" země a rozhodnutí v Praze jsou důležitá pro ostatní města. Jaké jsou Vaše vize pro koncept města? Bude pokračováno v nastartovaných změnách primátorem Hudečkem?

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Jestli myslíte třeba projekt pana Hudečka bikesharing, o kterém se jen mluvilo, ale nikdo ho nebyl schopen dotáhnout do konce, neumím teď ještě přesně říct a slíbit, co s ní bude dál. I já, jako nadšený sportovec, má vizi Prahy, která bude přátelská pro chodce, běžce, cyklisty. Ovšem když jsem teď viděla, jak se tady celé roky pracovalo s rozpočtem a kolik peněz zbývá na věci, které jsou v kategorii "nice to have", musím zodpovědně říct, důležitější pro mě bude zajistit potřebné finance na běžný provoz města a mandatorní výdaje.

7. 11. 2014
Ptá se: Tereza23

Ve vašem volebním programu mě zaujalo, že chcete změnit Václavák. Ale jako rodilá Pražačka takové sliby poslouchám každou chvíli. Ne že by se za poslední roky nic nezlepšilo, ale do toho slibovaného ráje to má pořád dost daleko. Můžete nám voličům dát nějaký termín, dokdy se co na Václaváku udělá? Děkuji.

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Prvním a zásadním krokem je, že jsme se v nové koalici všichni shodli na nulové toleranci hazardu. Tím druhým, že chceme přehodnotit schválenou koncepci revitalizace Václavského náměstí. A jestli chcete nějaké datum, můžu vám slíbit, že bych chtěla, aby na Václaváku byly vidět patrné změny po čtyřech letech, co budu primátorkou Prahy. (já samozřejmě doufám, že to bude dřív)

7. 11. 2014
Ptá se: Jiří Lichtenberg

Dobrý den, má si Praha zajišťovat svoz a likvidaci odpadů pomocí vlastní firmy, nebo ji má svěřit firmám soukromým?

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Já mám svůj osobní názor, ale nezlobte se, nechci ho teď říkat. Je to strategické rozhodnutí, na kterém se musí shodnout celá koalice. Já vás můžu ujistit, že budu rozhodovat podle kritérií hospodárnosti a bezpečnosti.

7. 11. 2014
Ptá se: Pepíno

Dobrý den vážená paní Krnáčová,
prosím, sdělte, kdy ukončíte poměr na MV, kdo bude na MV Vaším nástupcem? Děkuji.

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Já žádný poměr na MV nemám Pepíno :) Pokud se ale ptáte na moje zaměstnání na ministerstvu vnitra, tak to ukončím až poté, co budu jmenovaná primátorkou Prahy. Nebude to dřív než koncem listopadu. Nástupce je vybrán, ale jeho jméno ještě nemohu sdělovat.

7. 11. 2014
Ptá se: Ota

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na jedno a to jak se změní v Praze bezpečnost ???
Zda bude více bezpečno, méně krádeží a hlavně lepší hlídky policie...
Dále bych se zeptal jestli budete podporovat více kulturních akcí, koncertů atd...
Předem moc děkuji a hodně úspěchů.

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Dobrý den, děkuji za přání. Ano, bezpečnost v Praze byla a je jedním z hlavních bodů našeho programu. Potřebujeme méně administrativní zátěže pro městskou policii, méně odtahování aut a více strážníků v ulicích. Praha tady v posledních letech zaspala, strážníci se nenabírali a jejich plat byl zmražen. Tohle musíme vyřešit.

Kulturu má v radě na starosti KDU-ČSL, ale naše Eliška Kaplická bude spravovat výbor pro kulturu a ta celý život sní o kulturnější Praze :)

7. 11. 2014
Ptá se: Petr Soukup

Dobrý den,
jaké máte plány s tzv. Metropolitním plánem? Bude jeho příprava dále pokračovat, nebo celý tento koncept půjde k ledu a vymyslíte něco jiného?
Děkuji.

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Celý k ledu určitě nepůjde. Je tam spousty dobrých věcí, s některými ale nesouhlasíme. Proto MP ještě projde kompletní revizí.

7. 11. 2014
Ptá se: Marek

Dobrý den, chci se zeptat, jaké máte plány s hazardem - několik městských částí už má nulovou toleranci, jinde zase radnice obstruují referenda, které k nulové toleranci prosadili protihazardní aktivisté. Vím že trojkoalice má v programu nulovou toleranci hazardu. Jaký je váš názor a bude nulová tolerance i v kolaličním programu? Či případně chcete jinak omezit hazard - a jak? Pokud ano, jaký je reálný termín, že by se nulová tolerance odhlasovala na zastupitelstvu? Děkuji

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Naším cílem je nulová tolerance a tvrdě za ním půjdeme!!! Vyžádá si to postupné omezování provozoven a neobnovování smluv.

7. 11. 2014
Ptá se: Štěpán Vaněk

Paní Krnáčová, jak je na tom Vaše morální integrita? Co vede exšéfku Transparency international k tomu, že začne pracovat pro člověka s velmi pochybnou minulostí, který své podnikání odstartoval zřejmou krádeží (tunelem) a který dokázal velmi dobře vytěžit ze svého působení v KSČ a STB hned po roce 89. Potřebujete peníze, tak jste vyměnila boj proti korupci za práci pro člověka s minimální morálkou, nebo opravdu věříte, že p.Babiš, velký oportunista najednou pojal ideu, že bude pomáhat lidu této země?

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Dobrý den pane Vaňku, chci vás ujistit, že post primátorky opravdu nepřijmu kvůli penězům. To jsem mohla zůstat v podnikatelské oblasti, podobný plat mám i teď jako náměstkyně ministerstva vnitra. Pan Babiš mě opravdu nic nedoplácí a doplácet nebude. Jdu tam, abych se pokusila pomoci tomuto městu, které dlouhé roky fungovalo nehospodárně. Díky panu Babišovi, který teď dělá skvělou práci na ministerstvu financí, což občané evidentně u voleb ocenili, jsem dostala tuto šanci a věřte mi, že ji chci využít.

7. 11. 2014
Ptá se: Břetislav Květoň

Dobrý den.
Můžu se vás zeptat, jestli jste teda měli předvolební program nebo ne? Na stránkách pražského ANO se nakonec objevil, ovšem s naprosto smyšleným datem. Není to tak trochu podvod, když při rozhovoru pro DVTV žádný program nemáte a následně ho zveřejníte na stránkách s datem ještě před daným rozhovorem?
Díky
Květoň

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Dobrý den, děkuji za ten dotaz. Hnutí ANO mělo program od dubna tohoto roku. Někdo ale udělal chybu, nepověsil ho na náš web a mě pak ta otázka v rozhovoru pro DVTV zaskočila. Určitě i proto, že jsem u jeho tvorby nestála, protože v době, kdy se tvořil, se s mou kandidaturou na pozici lídra nepočítalo.

7. 11. 2014
Ptá se: jan

Dobrý den, jste pro výstavbu mrakodrapů v Praze ?

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Nejsem rezolutně proti, ale musí to dávat smysl v konceptu celého města.

7. 11. 2014
Ptá se: Petra L.

Dobrý den, bude se skutečně opencard dále rozvíjet, jak plánuje Patrik Nacher? Nebylo by na místě se v takovém případě zeptat Pražanů, zda o všemocnou kartičku za miliardy vůbec stojí? Je si magistrát vědom problematiky osobních údajů? A nebylo by na místě se Pražanů zeptat, zda by nepreferovali možnost jednoduše nakoupit a vytisknout si "lítačku" tak, jak se to dělá se všemi ostatními jízdenkami a jak to mají třeba ve Vídni? Lítačka je pak platná spolu s osobním příp. slevovým dokladem. Nebo čím je Praha tak specifická? Děkuji.

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Nebojte se, že přijdeme s konceptem, který by stál miliardy. Viděla jsem teď pražský rozpočet a opravdu na to nemáme. Chceme řešení, které bude sloužit Pražanům. A necháme se inspirovat velkými městy v zahraničí, kde to už nějakou dobu úspěšně funguje. Nejdříve se ale musíme vypořádat s pochybnou investicí, kterou je projekt Opencard. Prosím, dejte nám čas.

7. 11. 2014
Ptá se: Antonín Příhoda

JAK DLOUHO BYDLÍTE V PRAZE ?,

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Dlouhých 20 let.

7. 11. 2014
Ptá se: Johnnyp

Nechtela byste nafotit akty?

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Ne, děkuji :)

7. 11. 2014
Ptá se: David

Dobrý den paní budoucí primátorko,

půjdete ještě někdy na rozhovor do DVTV? Jak jste se v rozhovoru cítila? Nestál vás tento rozhovor mnohem více hlasů? Děkuji a přeji vše dobré.

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Dobrý den, do DVTV na rozhovor ráda opět kdykoliv půjdu. Posledně jsem se tam do toho trochu zamotala, ale to se holt někdy stane.

7. 11. 2014
Ptá se: Franta Č.

Dobrý den,
po Praze je stále velký problém s pohybovat se v MHD pro osoby na vozíčku nebo s kočárkem. Zejména v centru města, kdy prakticky nelze použít metro, na okrajích zase mnohde nenastoupíte do tramvaje.
Budete se věnovat i tomuto problému? Jaké v tom máte cíle?

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Ano, toto je problematika, kterou má u nás v gesci Patrik Nacher, předseda výboru pro školství a sociální politiku. A mohu vás ujistit, že i když ještě nejsme ve svých funkcích, on už má vypracovaný koncept, díky kterému chce z Prahy co nejdříve udělat bezbariérové město.

7. 11. 2014
Ptá se: Martin ELIS

Dobrý den paní Krnáčová,
myslíte si, že by se v Bratislavě mohl stát primátorem Čech narozený v Praze?
děkuji Vám za odpověď a přeji hezký
den
Martin Elis

Odpovídá: Adriana Krnáčová

Dobrý den Martine, myslím si, že ano. Myslím, že obě země mají k sobě ještě pořád hodně blízko a snad ani není až tak důležité, kdo se kde narodil.

7. 11. 2014
Ptá se: Money

Paní Krnáčová, budete pro anebo proti výstavbě metra D? Do kdy by mělo být hotovo?

Odpovídá: Adriana Krnáčová

V koalici jsme domluvili, že se budeme výstavbě metra D věnovat. Práce bychom rádi spustili začátkem roku 2017. Nicméně před tím je nutné vyřešit financování, které nemůže zůstat pouze na bedrech Prahy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy