Krnáčová: Babiš mi musí schválit každý detail, i plakáty

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 8. 2014 6:30
Náměstkyně ministra vnitra Adriana Krnáčová se po vleklých tahanicích stala kandidátkou ANO na pražskou primátorku. V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznává, že se dostala pod tlak.
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: Economia

Praha Do čela pražské kandidátky hnutí ANO pro říjnové komunální volby se náměstkyně ministra vnitra Adriana Krnáčová vůbec nehrnula. Dokonce se tam dostala až na několikátý pokus. Napřed musel po sporech odejít exprimátor Jan Kasl a po krátké epizodě i podnikatelka Martina Schopperová.

Ani pak se ale nezdálo, že by někdejší šéfka české pobočky nevládní protikorupční organizace Transparency International zvlášť stála o bedlivě sledovanou funkci primátorky hlavního města.

"Praha je opředená různými zkazkami a příběhy, které nejsou moc příjemné. A já se necítím jako člověk, který by chtěl zachránit lidstvo," popisuje své váhání v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz.

Nakonec vyslyšela přání šéfa hnutí a ministra financí Andreje Babiše. S vicepremiérem nyní o volbách denně komunikuje. Potkávají se, nebo si minimálně napíší mail. Babišovi jde v Praze o každý detail, dohlíží proto i na předvolební plakáty.

Kdo je Adriana Krnáčová?

Kandidátka na primátorku hnutí ANO Adriana Krnáčová působí od letošního roku jako náměstkyně na ministerstvu vnitra. Předtím pracovala jako manažerka v soukromých společnostech a angažovala se v poradním výboru Národní ekonomické rady vlády. V letech 2001 až 2007 vedla českou pobočku Transparency International. Vystudovala vědu o výtvarném umění, hovoří sedmi jazyky.

"S ničím jiným než s vítězstvím se nespokojí. Je to hrozný tlak. Ale znáte Babiše, second best pro něj není dost dobré," říká Krnáčová.

Aktuálně.cz: Poté, co jste se stala jedničkou kandidátky, jste řekla, že ještě nevíte, jestli vůbec chcete být primátorkou. Už v tom máte jasno?

Ano, už mám jasno. Chci.

A.cz: Co vás přimělo si to ujasnit?

Zaprvé jsem šla na dovolenou, kde jsem měla dost času o tom uvažovat. A když jsem se vrátila, tak jsem se ještě bavila s panem Babišem a celým týmem a oni řekli: Nikdy jsi to ještě nedělala a člověk má zkoušet nové věci.

A.cz: Proč jste vlastně váhala?

Praha je opředená různými zkazkami a příběhy, které nejsou moc příjemné. A já se necítím jako člověk, který by chtěl zachránit lidstvo. Je to obtížný terén.

A.cz: Hrálo roli i to, že pražská radnice je vyhrocená politika, kde otevřete skříň, tam na vás vypadne kostlivec?

To sice ano, ale nespadnul by můj kostlivec. Je třeba si vzít dobré právníky a poradce a pak se toho není třeba bát. Ale proč jsem to nakonec vzala – v němčině mají takové rčení Zavřít oči a jít. Bude mi čtyřiapadesát, a proč bych to nezkusila? V nejhorším případě můžeme všichni společně šťastně ztroskotat. Ale to si nemyslím, myslím, že můžeme vyhrát.

A.cz: Přemlouval vás Andrej Babiš dříve, než přišel s Martinou Schopperovou jako jedničkou?

Mluvili jsme o tom, ale říkala jsem mu, že to bude obtížné s mojí pozicí na ministerstvu. On na to říkal: dobře, vymyslíme něco jiného. A nakonec jsem beztak jednička.

A.cz: A jak to tedy na ministerstvu hodláte zvládnout, budete si brát volno?

Určitě, já mám skvělý tým, kde se můžu spolehnout, že všechno bude v pořádku. A dokonce jsem připravila nějaké věci, které se můžou dělat beze mě. S ministrem jsme na tom dohodnutí.

A.cz: Jak teď vypadá vaše příprava na volby? S kým z hnutí ANO se nejvíc potkáváte?

Nejvíc se potkáváme s první pětkou kandidátky a přípravným týmem. Měli jsme setkání v úterý, další budeme mít ve čtvrtek, v pátek, v sobotu, v neděli. V podstatě se scházíme každý den, někdy i o víkendu.

Na kolik vyjde kampaň?

Přestože se v říjnu uskuteční hned dvoje volby naráz, strany na ně vynaloží řádově zlomek financí než na volby do Poslanecké sněmovny. Většina partají ovšem dává jen část peněz, zbytek prostředků si shání buď krajská sdružení, nebo sami kandidáti.

 Nejvyšší sumu vyčlení sociální demokracie, která na komunální volby přispěje ze stranické pokladny 35 miliony, kandidátům do Senátu potom pošle 25 milionů. Hnutí ANO podle mluvčí Lucie Kubovičové pošle na komunální kampaň 13 milionů, na senátní potom o dva miliony méně.

TOP 09 plánuje poslat na obecní volby pět milionů, mezi uchazeče o křeslo v senátu potom rozdělí 6,4 milionu. ODS pošle každému kandidátovi pro první kolo 100tisíc korun. "Výdaje na senátní kampaň z centrálního rozpočtu nepřesáhnou 8 mil. Kč," upřesňuje mluvčí Jana Havelková. Komunální kampaň podle ní bude "velmi úsporná".

Komunisté předpokládají, že náklady na předvolební boj nepřesáhnou v součtu deset milionů korun, nejmenší vládní strana KDU-ČSL vydá celkem 8 milionů.

V milionových částkách se budou pohybovat i malá uskupení, která kandidují v Praze v obecních volbách. "Náklady na kampaň dosud nepřesáhly 5 mil. Kč. Umíme sehnat věci levně, využíváme last minute nabídek na venkovní výlepy,“ říká mluvčí Pro Prahu Radka Hrstková. Uskupení 65 demokratů Jana Kasla pak čeká, že se vejde zhruba do tří milionů.

Naproti tomu bude mít velmi úspornou kampaň koalice pirátů a hnutí Žít Brno. "Předpokládám, že se nám podaří dostat mezi 200 až 300 tisíc," říká lídr kandidátky Matěj Hollan.

A.cz: Takže s první pěticí už se znáte dobře. Co zbytek lidí, znáte už je všechny osobně?

Potkali jsme se, ale že bych je znala na každodenní bázi, na to je ještě čas. Budeme na to mít několik akcí, abychom se sešli se všemi.

A.cz: Co svému týmu říkáte?

Je to zajímavá skupina lidí, kombinace různých profesí, osobností, je to dost pestré. Rozhodně nejsou ostřílení dvacetiletí politici.

A.cz: Dostáváte hodně příkazy seshora, nebo si děláte kampaň sami?

Témata do voleb a vizuály nám dělají profesionálové. Určitě to ale konzultují s mými vlastními nápady, protože jinak by to nefungovalo. Je to kombinace toho, co chci já a co vychází z výzkumů.

A.cz: A s panem Babišem řešíte volby jak často?

Mám ten dojem, že každý den. Když ho nevidím fyzicky, tak si alespoň píšeme. Strategie už je víceméně stanovená, ale schvalují se vizuály a detaily. Elektronická komunikace probíhá, i když je na dovolené.

A.cz: Takže chce vidět i takové detaily jako to, jak vypadají plakáty?

On to musí vždycky schválit.

A.cz: Jaký výsledek Babiš očekává?

Abych vyhrála. S ničím jiným než s vítězstvím se nespokojí. Myslím, že kromě druhého, třetího a dalších míst můžu cokoli. Je to hrozný tlak. Ale znáte Babiše, second best pro něj není dost dobré.

A.cz: Jak bude kampaň vypadat? Jste připravená rozdávat koblihy?

Samozřejmě, i když já myslím, že budu točit zmrzlinu. Bude to kombinace kontaktní kampaně, billboardů i jiných akcí. Budeme se vyskytovat v městských částech a myslím, že ta kampaň bude i vtipná.

A.cz: Co tím myslíte?

Vezmu si svého psa – mám borderteriérku jménem Joda - a všichni jediové se světelným mečem přijdou na radnici a vymetou odtamtud Dartha Vadera.

A.cz: A pod tímhle záporným hrdinou si mám představit koho?

Tam si dosaďte, koho chcete. Budou to takové Hvězdné války. Já jsem velký fanda sci-fi a Star Wars obzvlášť. Víte, jak to dopadlo?

A.cz: Jak?

Dobře samozřejmě. Síla světla vyhrála, protože světlo je nejlepší dezinfekce.

A.cz: Jak byste řešila třeba opencard? Může se stát, že v říjnu přijdete na radnici a celý projekt bude v troskách.

Já se strašně nerada nechám vydírat a myslím, že ta dodavatelská firma do určité míry Prahu vydírá. Vzala bych si právníky, aby se na to podívali, a mezitím bych našla nějaké provizorní řešení. Mohly by být slevy nebo jezdit úplně zadarmo. Protože Pražané nemůžou za to, že to někdo, s odpuštěním, takhle zmrvil a nebyl dosud potrestán.

A.cz: Co vnímáte jako svoje silné osobní téma?

Otevřít Prahu občanům, aby měli jistotu, že se tam rozhoduje dobře. Politik je dneska sprosté slovo. Částečně jsem si to myslela také, ale jak pan Babiš i my ostatní chceme, aby se politika vrátila tam, kam patří. Politik by neměl být vnímán špatně, je to nástroj demokracie. Chci přesvědčit lidi, že politika není špatná věc a může se dělat dobře.

A.cz: A nebude to problém, když hlavní slogan ANO zní: Nejsme jako politici, makáme...

No, to je právě ono. Chci, aby se ten slogan mohl změnit na „Jsme politici a makáme“.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy