Kdo se v Dejvicích nakazil vodou, dostane tisíce odškodného

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
25. 5. 2015 17:00
Pražské vodovody a kanalizace po víkendové havárii uhradí ušlý zisk i místním restauracím. Hospody vyhazovaly potraviny, v úhrnu zřejmě až za stovky tisíc korun. Celkem firma vyplatí desítky milionů.
Pro pitnou vodu musejí Dejvičtí k cisternám.
Pro pitnou vodu musejí Dejvičtí k cisternám. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obyvatelé Dejvic a Bubenče, kteří měli o víkendu kvůli závadné vodě zdravotní problémy, mají nárok na bolestné v řádu tisíců korun. Peníze dostanou například i restaurace, které kvůli netekoucí pitné vodě přišly o tržby.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) slíbily, že odškodnění začnou vyplácet co nejdříve. "Budeme kompenzovat veškeré náklady, které byly způsobené hygienickou havárií, a dále budeme automaticky vyplácet odškodnění za nemajetkovou újmu, to znamená jakési bolestné," uvedl generální ředitel vodohospodářů Petr Mrkos.

Nakažení se mohou obrátit na e-mailovou adresu [email protected] nebo na zákaznickou linku 840 111 112, kde jim s podáním žádosti poradí. Potřebovat budou lékařskou zprávu. Odškodnění bude odstupňované podle toho, zda pacient skončil v nemocnici, nebo zažívací potíže řešil ambulantně.

Rychlá pomoc

  • Mapu cisteren s pitnou vodou najdete ZDE.
  • Bližší informace na infolince 840 111 112.

"Pohybujeme se v řádu tisíců korun na jednotlivce. Bude záležet na tom, co člověku bylo a jak dlouho měl zdravotní problémy," upřesnil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Dohromady společnost na odškodném vydá odhadem desítky milionů korun.

Mnoho bakterií škodí

Obtíže způsobily koliformní bakterie, které se běžně vyskytují v trávicích traktech všech savců a také v některých potravinách. Škodlivé jsou podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové až ve větším množství.

"Máme předběžné výsledky mikrobiologických rozborů, na několika místech jsou sice nízké, ale pořád ještě pozitivní hodnoty koliformních bakterií," uvedl Mrkos. Další výsledky bude PVK mít nejdříve v úterý večer. "Pak budeme vědět, jestli ve středu budeme moci komunikovat s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy o obnovení dodávky pitné vody," dodal Mrkos.

"Z předběžných výsledků předpokládáme, že už je to v pořádku, nicméně dokud to nemáme v ruce a dokud vyšetření není dokončeno, tak se k tomu takto vyjádřit nemůžeme," vysvětlila Jágrová.

Do pitné vody v Dejvicích se bakterie dostaly nejspíš v pátek, kdy dělníci v lokalitě vyměňovali vodoměry. Během víkendu se pak vodohospodářům začaly ozývat nemocnice, které ošetřovaly pacienty s průjmy.

Na vině je podle jediné hypotézy, se kterou PVK pracují, slepé rameno potrubí. "Jako nejpravděpodobnější se nám jeví možnost, že na přiváděcím řadu je přípojka nebo část vodovodního řadu, který se postavil v průběhu výstavby a nebyl zanesen do map,“ uvedl Mrkos s tím, že rameno bylo nejspíš původně postavené proto, aby zásobovalo některý z domů. Ten se ale nakonec na potrubí nenapojil.

"Jakmile v takovéto části zůstane stát voda a neprotéká, tak tam dojde k množení bakterií," vysvětlil Mrkos s tím, že kontaminaci následně způsobí změny tlaku, které tentokrát nastaly při výměně vodoměrů.

"V průběhu manipulací docházelo ke kolísání tlaku. Přitom mohlo dojít k tomu, že se právě ve slepém rameni vytvořil podtlak a došlo k jakémusi nasátí obsahu apendixu do vodovodní sítě," popsal Mrkos.

Konkrétní místo, kde se bakterie namnožily, PVK hledají od neděle. V úterý by s tím měl pomoci kamerový průzkum. Oblast, kterou budou pracovníci PVK prohledávat, se nachází mezi vodojemem Andělka a hotelem Diplomat. Jde asi o kilometrový pás.

Foto: Praha 6

Mrkos přiznal, že podobných nezmapovaných slepých ramen, ve kterých se po léta kazí stojatá voda, může být v Dejvicích víc.

"Dejvice jsou v tomto specifické. Výstavba tam bohužel v 60. a 70. letech probíhala poměrně živelně. Ve zbytku Prahy takovéto problémy s evidencí majetku nejsou," uvedl Mrkos s tím, že technici PVK při opravách už několikrát na slepá ramena narazili.

Kontroly, které by nezmapované úseky odhalily, se podle Mrkose dělají průběžně. "Nyní budou v Dejvicích probíhat ještě o to intenzivněji," slíbil.

Majitelé domů jsou povinní mít instalovanou takzvanou zpětnou klapku, která zabraňuje kontaminaci pitné vody v domě a přilehlém okolí. Případnému viníkovi víkendové havárie hrozí, že bude muset zaplatit desítky milionů, které PVK vydá poškozeným podnikům a nemocným obyvatelům. "Pokud zjistíme, že to někomu patřilo, tak po něm samozřejmě budeme vymáhat škodu, kterou nám způsobil," dodal Mrkos. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy