Kdo se v Dejvicích nakazil vodou, dostane tisíce odškodného

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
25. 5. 2015 17:00
Pražské vodovody a kanalizace po víkendové havárii uhradí ušlý zisk i místním restauracím. Hospody vyhazovaly potraviny, v úhrnu zřejmě až za stovky tisíc korun. Celkem firma vyplatí desítky milionů.
Pro pitnou vodu musejí Dejvičtí k cisternám.
Pro pitnou vodu musejí Dejvičtí k cisternám. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obyvatelé Dejvic a Bubenče, kteří měli o víkendu kvůli závadné vodě zdravotní problémy, mají nárok na bolestné v řádu tisíců korun. Peníze dostanou například i restaurace, které kvůli netekoucí pitné vodě přišly o tržby.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) slíbily, že odškodnění začnou vyplácet co nejdříve. "Budeme kompenzovat veškeré náklady, které byly způsobené hygienickou havárií, a dále budeme automaticky vyplácet odškodnění za nemajetkovou újmu, to znamená jakési bolestné," uvedl generální ředitel vodohospodářů Petr Mrkos.

Nakažení se mohou obrátit na e-mailovou adresu [email protected] nebo na zákaznickou linku 840 111 112, kde jim s podáním žádosti poradí. Potřebovat budou lékařskou zprávu. Odškodnění bude odstupňované podle toho, zda pacient skončil v nemocnici, nebo zažívací potíže řešil ambulantně.

Rychlá pomoc

  • Mapu cisteren s pitnou vodou najdete ZDE.
  • Bližší informace na infolince 840 111 112.

"Pohybujeme se v řádu tisíců korun na jednotlivce. Bude záležet na tom, co člověku bylo a jak dlouho měl zdravotní problémy," upřesnil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Dohromady společnost na odškodném vydá odhadem desítky milionů korun.

Mnoho bakterií škodí

Obtíže způsobily koliformní bakterie, které se běžně vyskytují v trávicích traktech všech savců a také v některých potravinách. Škodlivé jsou podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové až ve větším množství.

"Máme předběžné výsledky mikrobiologických rozborů, na několika místech jsou sice nízké, ale pořád ještě pozitivní hodnoty koliformních bakterií," uvedl Mrkos. Další výsledky bude PVK mít nejdříve v úterý večer. "Pak budeme vědět, jestli ve středu budeme moci komunikovat s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy o obnovení dodávky pitné vody," dodal Mrkos.

"Z předběžných výsledků předpokládáme, že už je to v pořádku, nicméně dokud to nemáme v ruce a dokud vyšetření není dokončeno, tak se k tomu takto vyjádřit nemůžeme," vysvětlila Jágrová.

Do pitné vody v Dejvicích se bakterie dostaly nejspíš v pátek, kdy dělníci v lokalitě vyměňovali vodoměry. Během víkendu se pak vodohospodářům začaly ozývat nemocnice, které ošetřovaly pacienty s průjmy.

Na vině je podle jediné hypotézy, se kterou PVK pracují, slepé rameno potrubí. "Jako nejpravděpodobnější se nám jeví možnost, že na přiváděcím řadu je přípojka nebo část vodovodního řadu, který se postavil v průběhu výstavby a nebyl zanesen do map,“ uvedl Mrkos s tím, že rameno bylo nejspíš původně postavené proto, aby zásobovalo některý z domů. Ten se ale nakonec na potrubí nenapojil.

"Jakmile v takovéto části zůstane stát voda a neprotéká, tak tam dojde k množení bakterií," vysvětlil Mrkos s tím, že kontaminaci následně způsobí změny tlaku, které tentokrát nastaly při výměně vodoměrů.

"V průběhu manipulací docházelo ke kolísání tlaku. Přitom mohlo dojít k tomu, že se právě ve slepém rameni vytvořil podtlak a došlo k jakémusi nasátí obsahu apendixu do vodovodní sítě," popsal Mrkos.

Konkrétní místo, kde se bakterie namnožily, PVK hledají od neděle. V úterý by s tím měl pomoci kamerový průzkum. Oblast, kterou budou pracovníci PVK prohledávat, se nachází mezi vodojemem Andělka a hotelem Diplomat. Jde asi o kilometrový pás.

Foto: Praha 6

Mrkos přiznal, že podobných nezmapovaných slepých ramen, ve kterých se po léta kazí stojatá voda, může být v Dejvicích víc.

"Dejvice jsou v tomto specifické. Výstavba tam bohužel v 60. a 70. letech probíhala poměrně živelně. Ve zbytku Prahy takovéto problémy s evidencí majetku nejsou," uvedl Mrkos s tím, že technici PVK při opravách už několikrát na slepá ramena narazili.

Kontroly, které by nezmapované úseky odhalily, se podle Mrkose dělají průběžně. "Nyní budou v Dejvicích probíhat ještě o to intenzivněji," slíbil.

Majitelé domů jsou povinní mít instalovanou takzvanou zpětnou klapku, která zabraňuje kontaminaci pitné vody v domě a přilehlém okolí. Případnému viníkovi víkendové havárie hrozí, že bude muset zaplatit desítky milionů, které PVK vydá poškozeným podnikům a nemocným obyvatelům. "Pokud zjistíme, že to někomu patřilo, tak po něm samozřejmě budeme vymáhat škodu, kterou nám způsobil," dodal Mrkos. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Výhru Pittsburghu nad Detroitem zařídil třemi body Hörnqvist

Útočník Patric Hörnqvist zařídil dvěma góly a přihrávkou vítězství hokejistů Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, kterého by v NHL dosáhl potřetí, rozhodčí ale posléze přisoudili jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, avšak domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté v utkání nebodovali. Neprosadili se ani domácí Dominik Simon ani detroitský zadák Filip Hronek. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy