Stát vydal církvi rotundu sv. Longina na Novém Městě v Praze

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 6. 2014 17:25
Stavba v ulici Na Rybníčku je druhou nejstarší románskou rotundou v Praze.
Rotunda svatého Longina stojí v ulici Na Rybníčku, nedaleko kostela svatého Štěpána.
Rotunda svatého Longina stojí v ulici Na Rybníčku, nedaleko kostela svatého Štěpána. | Foto: ÚZSVM

PrahaÚřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vydal Římskokatolické farnosti rotundu svatého Longina nedaleko kostela svatého Štěpána v Praze.

Stavba v ulici Na Rybníčku na Novém Městě je druhou nejstarší pražskou románskou rotundou. Kapli vojenského a špitálského řádu svatého Lazara Jeruzalémského využívá Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice k duchovním účelům.

Rotunda, zbudována ve 12. století a zasvěcená sv. Štěpánovi, fungovala jako farní kostel osady Rybníček. Začátkem 13. století přešla rotunda do majetku řádu německých rytířů a ti ji prodali manželce Přemysla Otakara I.

Po založení Nového Města byla rotunda přesvěcena na sv. Longina. V roce 1783 nařízením Josefa II. kaple zrušila bohoslužby. Jejímu zbourání v 19. století zabránil František Palacký se Společností Národního muzea.

Stavba byla ve třicátých letech 20. století rekonstruována.

Z významných nemovitých kulturních památek církve žádají také třeba o Sázavský klášter, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, klášter Porta Coeli v Předklášteří, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.

U některých žádostí již uplynula půlroční zákonná lhůta pro uzavření dohody o vydání. Národní památkový ústav argumentuje tím, že žádosti nebývají úplné a je třeba je dokládat dalšími dokumenty, jež je třeba dohledat.

Hrad Bouzov.
Hrad Bouzov. | Foto: czechtourism.com

Blízko vydání je pravděpodobně kostel na Zelené hoře, naopak zamítnuta byla žádost o vydání hradu Bouzov Německému řádu. Žádosti o vydání majetku se týkají také movitých památek, ve většině případů o nich rozhoduje Národní galerie v Praze.

Již loni v prosinci tehdejší ministr kultury Jiří Balvín řekl, že nejsledovanější díla, tedy Vyšebrodský oltář a Rubensovy obrazy, vydány budou; dosud ale dohoda podepsána nebyla.

"Národní galerie už má na řadu žádostí pevné stanovisko z hlediska právního, uměleckohistorického i liturgického. Není však nositelem stanoviska politického a to jasné není," sdělila již dříve mluvčí galerie Eva Kolerusová.

"Proto jsme se rozhodli vyčkat s finálními dohodami na vyjasnění této věci na úrovni představitelů státu a církví, mimo jiné proto, že NG má v současné době pověřeného ředitele," doplnila.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy