Hygienici našli bakterie ve dvou z 20 vzorků vody z Dejvic

ČTK ČTK
8. 6. 2015 13:54
Voda byla kontaminovaná splašky ze slepého ramene vodovodu, asi 32 tisíc lidí pak bylo několik dní bez pitné vody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ve dvou z 20 vzorků vody z Dejvic a Bubenče, odebraných ve druhé polovině minulého týdne, bylo malé množství koliformních bakterií.

Pražští hygienici ale potvrdili na svém webu, že voda je zdravotně nezávadná.

Voda byla kontaminovaná splašky ze slepého ramene vodovodu, asi 32 tisíc lidí pak bylo několik dní bez pitné vody. Více než dvěma tisícům lidí bakterie obsažené ve vodě způsobily střevní potíže.

Mikrobiologický rozbor vzorku vody, který trvá nejméně jeden den, ukázal ve středu čtyři kolonie koliformních bakterií. Při opakovaném odběru z pátku byla voda čistá. Deset jednotek kolonií bylo ale ještě v jednom pátečním vzorku.

"Kontrolní odběry budou provedeny dnešního dne Pražskými vodovody a kanalizacemi i Zdravotním ústavem," píše se v dokumentu.

Čtyři dny bez pitné vody

Bez pitné vody bylo přibližně 32 tisíc obyvatel Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května.

Lidé měli z vody kontaminované bakteriemi a viry střevní potíže, více než 2600 jich muselo vyhledat pomoc lékaře.

Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Plošné očkování

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Hygienici ve čtvrtek rozhodli o plošném očkování dětí proti žloutence z postižené oblasti, jde asi o čtyři tisíce dětí ve věku od jednoho roku do 15 let.

Pražské vodovody a kanalizace postupně odškodňují postižené, o peníze požádalo už více než 2100 osob. K vyplacení odškodného musí předložit lékařskou zprávu nebo účtenku z lékárny, firmy doložit ušlý zisk.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy