Hygienici našli bakterie ve dvou z 20 vzorků vody z Dejvic

ČTK ČTK
8. 6. 2015 13:54
Voda byla kontaminovaná splašky ze slepého ramene vodovodu, asi 32 tisíc lidí pak bylo několik dní bez pitné vody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ve dvou z 20 vzorků vody z Dejvic a Bubenče, odebraných ve druhé polovině minulého týdne, bylo malé množství koliformních bakterií.

Pražští hygienici ale potvrdili na svém webu, že voda je zdravotně nezávadná.

Voda byla kontaminovaná splašky ze slepého ramene vodovodu, asi 32 tisíc lidí pak bylo několik dní bez pitné vody. Více než dvěma tisícům lidí bakterie obsažené ve vodě způsobily střevní potíže.

Mikrobiologický rozbor vzorku vody, který trvá nejméně jeden den, ukázal ve středu čtyři kolonie koliformních bakterií. Při opakovaném odběru z pátku byla voda čistá. Deset jednotek kolonií bylo ale ještě v jednom pátečním vzorku.

"Kontrolní odběry budou provedeny dnešního dne Pražskými vodovody a kanalizacemi i Zdravotním ústavem," píše se v dokumentu.

Čtyři dny bez pitné vody

Bez pitné vody bylo přibližně 32 tisíc obyvatel Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května.

Lidé měli z vody kontaminované bakteriemi a viry střevní potíže, více než 2600 jich muselo vyhledat pomoc lékaře.

Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Plošné očkování

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Hygienici ve čtvrtek rozhodli o plošném očkování dětí proti žloutence z postižené oblasti, jde asi o čtyři tisíce dětí ve věku od jednoho roku do 15 let.

Pražské vodovody a kanalizace postupně odškodňují postižené, o peníze požádalo už více než 2100 osob. K vyplacení odškodného musí předložit lékařskou zprávu nebo účtenku z lékárny, firmy doložit ušlý zisk.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 40 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy