Exprimátor Prahy o povodních 2002: Mé výroky překrucují

Domácí Domácí
4. 6. 2013 18:03
Igoru Němcovi vadí, že jsou při současných povodních vytrhávány jeho věty z kontextu
Bývalý pražský primátor Igor Němec.
Bývalý pražský primátor Igor Němec. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý primátor Prahy Igor Němec, který vedl metropoli při historicky největších povodních v roce 2002, se poprvé vyjádřil k současné situaci.

V prohlášení odmítl vlnu kritiky, která se na něj kvůli současné situaci znovu snesla a upozornil na to, že jeho výroky byly od té doby často vytrženy z kontextu.

"Ačkoliv o povodních proběhlo do dnešní doby v televizích, i jiných médiích, mnoho debat, v nichž skoro téměř v každé padlo moje jméno, nikdo mě nikdy k takové debatě nepřizval," namítá Němec.

Jako primátor se tak podle svých slov snažil o dvě věci - zachránit lidské životy a zabránit panice. "Proto některé, někdy ne úplně správně formulované výroky. Jestli však to byly ony, co té panice zabránily, tak chybné nebyly," dodal.

Upozornil, že v Praze nikdo nezemřel, což se bohužel žádnému jinému městu nad milion obyvatel nepodařilo. Povodně v roce 2002 si vyžádaly celkově 17 mrtvých, na účtu současných událostí je zatím 8 obětí.

Povodně zasáhly v srpnu roku 2002 především jihočeské a západočeské řeky. V Praze se vše odehrálo velmi rychle během 2 dnů. Vltavou protékalo v jednu chvíli 5500 kubických metrů za vteřinu, tedy o 2200 kubíků více než nyní.

"Povodeň přišla v době dvou měsíců před volbami. Uplatňoval jsem pravomoci, které nikdo nikdy v této lokalitě uplatňovat v takovém rozsahu nemusel. Vydal jsem přes 110 rozhodnutí s odvoláním se na výjimečný stav. Nikdo, bohužel ani vodohospodáři, nevěřil, že přijde něco tak obrovského," popisuje.

Krizový štáb zasedal každé 3 hodiny

"V pondělí jsem v 9 hodin přišel, jako obvykle, do kanceláře a už v 11:00 jsem vyhlašoval již v záchranářské bundě stav ohrožení - 3. stupeň povodňové aktivity," popisuje události Němec.

Krizový štáb podle něj zasedal téměř každé 3 hodiny a poté vždy byla tisková konference. Kromě toho se konaly rozhovory pro média i v terénu.

Podobně informoval krizový štáb i o situaci v pražském metru - nové informace přicházely každé 3 hodiny. "Evakuovali jsme 50 000 lidí, což je větší okresní město. Ano, také i metrem," dodal.

Povodňová stěna v metru ovšem nakonec nevydržela a voda zaplavila 18 stanic metra. Škoda byla vyčíslena na 7 milionů korun. "Nemá cenu rozebírat, co by se stalo, kdyby. Rozhodující je, že metro splnilo svůj účel, nikdo nebyl zraněn ani nepřišel o život," upozorňuje Němec.

Během současných povodní se voda do podzemí nedostala.

Ihned po povodních byl Němcův postup prošetřován. "Moje činnost byla podrobena rozsáhlému vyšetřování policií a dvěma expertizám nezávislých expertních komisí. Dokonce jedné ze zahraničí," popisuje Němec.

Noční Praha čekala na povodňovou vlnu, podívejte:

Všechny kontroly zjistily, že řízení krizového štábu bylo v pořádku, přesto je Němec přesvědčen, že se všichni snažili objevit, kde chyboval. "Většinu médií zajímala jenom senzace, čekala na moji chybu, jako i někteří lidé z mého bezprostředního okolí. Přímo se na ni těšili," popisuje.

Neustále jsou tak podle bývalého primátora opakovány výroky, které situaci nijak neovlivnily a v kontextu událostí jsou snad i "lidsky pochopitelné".

"Stát v čele krizového štábu při takové katastrofě je mimořádnou fyzickou i psychickou zátěží, například nespat tři noci, analyzovat situaci, předvídat, vydávat okamžitá rozhodnutí, improvizovat, protože na tuto situaci nebyla známa řešení. Vyčerpáním jsem v určitou dobu i ztrácel řeč," popisuje svou funkci Němec.

Povodně v roce 2002 přišly ve 2 vlnách

Povodeň v Čechách z roku 2002 byla jedna z největších v historii České republiky, předčila dokonce i do té doby nejničivější Velkou povodeň z roku 1845.

Povodeň přišla ve dvou vlnách. Hladiny jihočeských a západočeských řek se začaly zvedat 6. srpna, 8. srpna pak hladina dosáhla úrovně 50leté vody. 9. srpna se situace začala uklidňovat, o dva dny později ovšem opět začalo pršet, navíc v celé České republice.

Povodňové drama v pražské Libni:

Půda i vodní díla byly přesyceny z předchozí vlny, vše proto začalo stékat do naplněných řek. Část Česka tak postihla pětisetletá až tisíciletá povodeň.

Nejvíce byla postižena Vltava se svým povodím, později dolní tok Labe a okrajově také toky v povodí Ohře a povodí Dyje. Škody se vyšplhaly na 73,3 miliard.

Kritici vyčítají štábu chyby

V důsledku povodně byl schválen zákon o výjimečném stavu a zákon o integrovaném záchranném systému, také byly zpracovány protipovodňové plány, podle nichž se postupuje i při letošních povodních.

Kritizuje je například ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, zahrada do nich totiž ani po ničivých povodních, při kterých byla její velká část zničena, nebyla zahrnuta.

Postup krizového štábu začali kritizovat také starostové některých městských částí nebo ODS, která se do nedávné krize na magistrátu dostala do opozice.

Prahu zasáhla jiná povodeň, než čekala:

Člen krizového štábu a předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra si totiž již v neděli v noci stěžoval na systém krizového řízení Prahy.

S odkazem na bývalého primátora metropole Bohuslava Svobodu (ODS) zmínil například, že na magistrátu chyběly kontakty na osoby, které na radnicích jednotlivých městských řídí tamní krizové štáby.

Podle některých starostů pak ve štábu panuje zmatek, vyčítají mu, že s částmi nekomunikoval a včas je nevaroval.

 

Právě se děje

Další zprávy