Dva lidé mají prasečí chřipku, jejich stav je kritický

ČTK ČTK
28. 12. 2012 22:28
Oběma pacientům, muži a ženě, komplikuje léčbu zápal plic. Jsou napojeni na přístroje
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V pražské Všeobecné fakultní nemocnici jsou dva pacienti s prasečí chřipkou. Jejich stav je velmi vážný.

Oba - muž a žena - leží na oddělení ARO a jsou napojeni na přístroje. Situaci komplikuje to, že oba nemocní mají zápal plic.

Informovala o tom mluvčí nemocnice Petra Pekařová. Oba pacienti jsou podle ošetřujícího lékaře v extrémně kritickém stavu, řekla ČTK mluvčí.

Dodala, že případů prasečí chřipky má nemocnice i několik do roka. Varovala proto před panikou, epidemie prasečí chřipky v ČR není.

"Máme dva hospitalizované pacienty s prasečí chřipkou, muž je ročník 1973, přijat byl 23. prosince, žena je ročník 1974, přijata byla 22. prosince. Oba spadají do rizikové skupiny, muž je obézní kardiak, tedy oslabený, žena je rovněž obézní," uvedla mluvčí.

Podle ošetřujícího lékaře je velmi těžké udělat teď prognózu.

"Oba jsou v extrémně kritickém stavu, dostali léky, jsou na přístrojích a záleží na jejich organismu, jak se s tím vypořádá," řekla mluvčí.

Epidemie chřipky letos ještě nepřišla

Podle předvánoční zprávy národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu ani v Česku, ani v Evropě letos chřipková epidemie ještě nepropukla.

Počet nakažených ale v posledních týdnech stoupal. U části pacientů se jednalo o infekci typem viru prasečí chřipky.

Takzvaná prasečí chřipka se objevila poprvé na jaře 2009 v Mexiku. Na planetě se jí pak nakazily statisíce lidí, tisíce zemřely. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii této nemoci. Reagovala tak na rychlé šíření viru A(H1N1) mezi státy a kontinenty.

Doporučila pak výrobu vakcíny, kterou farmaceutické společnosti rychle připravily. Za stovky milionů ji nakoupily mnohé státy. O očkování ale nebyl velký zájem a vlády se začaly očkovacích dávek zbavovat.

WHO pak čelila ostré kritice za to, že chorobu přecenila a byla pod vlivem farmaceutických firem. Pandemie v roce 2009 podle odborné studie ale nakonec zabila čtvrt až půl milionu lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy