Tulení chřipka, to je kandidát na strašáka letošní zimy

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 8. 2012 8:05
Virus H3N8 zabíjí ploutvonožce, epidemiologové se bojí přenosu na člověka
Foto: Jiří Bílek

Washington - Poté, co lidstvo odrazilo útoky virů ptačí i prasečí chřipky, by se mělo připravit na další kolo nekonečného boje s nástrahami přírody.

Hrozbou letošní zimní sezóny by se tentokrát mohla stát chřipka, která zabíjí tuleně a znepokojuje epidemiology na severovýchodním pobřeží Spojených států.

Vyplývá to ze závěrů studie publikované v odborném magazínu Americké mikrobiologické společnosti.

Virus H3N8 minulý rok v Nové Anglii zabil desítky tuleňů a podle všeho představuje nebezpečí i pro ostatní živočichy. Člověka nevyjímaje.

Pitva 5 z celkem 162 uhynulých ploutvonožců prokázala úmrtí na chřipku typu A - konkrétně již zmíněnou mutaci H3N8. Výsledek testů výzkumníky překvapil. Chřipku jako příčinu úhynu tuleňů rozhodně nepředpokládali.

Podle všeho zabíjela mutace viru ptačí chřipky, jenž vyvolal epidemii v roce 2002.

Nebezpečí číhá všude, varují epidemiologové.
Nebezpečí číhá všude, varují epidemiologové. | Foto: NOAA

Jedním z výzkumníků, který hrozbu letošní zimní sezóny objevil, je profesor Kolumbijské univerzity Ian Lipkin, jenž se mimo jiné podílel na výzkumu viru SARS (těžkého akutního respiračního syndromu).

"Jde o to, že se tuleni podle všeho mohou nakazit oběma typy chřipky. Jak ptačí, tak savčí a umožňují tak viru, aby se v jejich těle lépe adaptoval na savce," vysvětlil Lipkin BBC.

Tuleni se tak mohou stát mezihostitelem nové nebezpečné nákazy. "To je také důvod k vážným obavám, že se vir H3N8 začne šířit mezi lidmi," uzavírá.

Nemoci, které vystrašily Evropu:

 

Právě se děje

Další zprávy