Praha - Do vedení sociální demokracie v hlavním městě míří bývalý ředitel Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (později Výstaviště Praha) Karel Klíma.
Ten patří do okruhu spojenců, již léta tvořili mocenské jádro podporující na jaře sesazeného Petra Hulinského. Pražští socialisté si své nové vedení hodlají zvolit v polovině prosince právě kvůli vynucenému odchodu svého dlouholetého šéfa.
Dosud ji prozatímně vedl Jiří Bodenlos, na kterém se shodly oba hlavní proudy v pražské ČSSD - stál totiž mimo jejich tvrdá jádra.
První a také silnější reprezentují lidé z mocenské struktury, jež se vytvořila během let kolem Petra Hulinského, druhý pak lidé kolem Jiřího Dienstbiera, který se pustil s Hulinským do otevřené války a stál za jeho politickou popravou.
Nyní je Bodenlos Klímovým protikandidátem. Za rok ve vedení pražské ČSSD si vybudoval vlastní mocenské zázemí a v souboji o pražskou ČSSD se spojil i s podporovateli Jiřího Dienstbiera. Není tak úplně bez šance svůj post obhájit.
Socialisté v Praze sice nejsou v současnosti u moci, nicméně stále se jedná o velice významný post. Organizace ČSSD v hlavním městě patří k těm nejpočetnějším v rámci celé sociální demokracie. Nové vedení také bude rozhodovat o kandidátech do sněmovny, kam chce sociální demokracie tentokrát nastoupit jako vládní strana.
Čelem k voličům
Zároveň se hraje i o Prahu - v době, kdy se pražská koalice ODS a TOP 09 opakovaně zmítá v interních sporech, může dojít i k tomu, že z ČSSD opět může být bohatá nevěsta. A pak by nové vedení se svým šéfem rozdělovalo i posty v rámci města a jeho firem.
Favoritem je ale přesto Karel Klíma. Podle oslovených straníků, kteří se v dojednávání podoby nového pražského vedení angažují, stane se právoplatným předsedou na 65 procent. Získal sedm nominací u oblastí, příznivce má i v těch, kteří vyjádřili podporu jeho protikandidátovi.
Bodenlos jich má pět, dvě organizace nenominovaly nikoho a jedna se rozhodla do volby poslat svého člověka. Že by se někdo přihlásil přímo na konferenci, je pak téměř vyloučené.
Podle hlasování v obvodech je pak vidět, kdo za kterým kandidátem stojí. To je totiž v důsledku důležitější informace, než jaký mají oba muži politický program - ten je totiž u matadorů pražské politiky téměř totožný.
"Chtěl bych, aby se práce ČSSD dostala co nejblíže voličům, tedy vrátit se k práci v 'ulici' a seznamovat se na našich akcích s kandidáty pro jednotlivé volby. Žádné že si někdo tři měsíce před volbami vzpomene, že by chtěl kandidovat," tvrdí například Klíma. Bodenlos jinými slovy říká totéž. "Chci dát větší důraz na práci místních organizací a vybírání kvalitních kandidátů podle jejich práce," říká.
Stará dobrá ČSSD
Jiří Bodenlos, který pochází z Prahy 4, má kromě domovské organizace podporu na Praze 2, 8, 9 a 13.
Praha 2 je organizace, která je zázemím v hlavním městě jinak odmítaného místopředsedy Jiřího Dienstbiera, který odchod Hulinského z vedení pražské ČSSD vybojoval. Praha 9 je naopak zatížená kauzou s nakupováním hlasů, do které se zapletl městský zastupitel Lukáš Plachý.
Za Karlem Klímou pak stojí jádro někdejšího Hulinského impéria - jeho domovská Praha 7, kam patří i hlavní tvář Matějské pouti Václav Kočka, dále Hulinského Praha 10 a z menších organizací Praha 1, Praha 3 (sem patří Miroslav Poche, který se proslavil tím, že rozepisoval své odměny z městských společností na straníky jako členské příspěvky), Praha 12, Praha 14 a Praha 15 (jí šéfuje někdejší ministr a náměstek pražského primátora Karel Březina).
Oblastní organizace na Praze 5, kterou používal jako základní pilíř své moci v hlavním městě expremiér Jiří Paroubek a která patří stále k nejpočetnějším, se nevyjádřila. Prý vyčkává a stále rozjímá, ke komu se v závěru přikloní.
Podle zdrojů deníku Insider se oba hlavní proudy pražské ČSSD přetlačují. Členem širšího vedení tu je sice Karel Klíma - syn favorita volby, který sám kandiduje na místopředsedu pražské ČSSD (Karel Klíma senior tvrdí, že se o záměrech svého syna dozvěděl až ze zápisu zdejší konference).
Kohout, Jansta a ti ostatní
Velký vliv zde ovšem mají i podporovatelé Bodenlose. "Až se rozhodneme, budeme hlasovat jednotně," komentoval stav zdejší vlivný socialista Jan Smetana.
Bez nominace zůstala i ČSSD na Praze 11. V jejím případě se ale jedná o komplikovanou organizaci, kterou se rozhodlo kvůli vnitřním sporům a nepřehledné členské základně ústřední vedení přeregistrovat.
Původně hráči v pražské ČSSD uvažovali ještě o dvou dalších jménech - někdejším ministru zahraničí Janu Kohoutovi a pražském právníkovi, lobbistovi a v současnosti i šéfovi českého sportu Miroslavu Janstovi.
Od obou jmen ale nakonec ustoupili. V případě Jansty se ukázaly jako překážka jeho zdravotní potíže.
V případě Kohouta pak vyjednavači tvrdili, že by se pro něj těžko získávaly hlasy, protože v rámci členské základny není jeho práce příliš známá, je vnímán jako "někdo z venku" a nemá praxi z komunální politiky, která je na úrovni hlavního města klíčová. Kohout v současnosti působí v čele Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.