Delegace z Prahy poletí do Číny. Má domluvit pandu, movité turisty i sopranistky

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
17. 8. 2016 18:46
Vedení hlavního města zamíří na konci srpna na šestidenní návštěvu Číny. Podle primátorky Adriany Krnáčové není hlavním cílem cesty snaha získat pro pražskou zoo pandy, ale jednat se o nich bude. Delegace má kromě toho domluvit spolupráci v dopravě, kultuře či správě majetku. Špičky města mají mluvit i o tom, jak do Prahy dostat násobně víc čínských turistů. Kolik cesta bude stát, není jasné.
Náměstek primátorky Petr Dolínek a primátorka Adriana Krnáčová.
Náměstek primátorky Petr Dolínek a primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Čtyři členové rady hlavního města v čele s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) poletí na konci srpna na pozvání primátorů Pekingu a Šanghaje do Číny. Kromě nich se cesty zúčastní i dva zastupitelé či šéf dopravního podniku Martin Gillar. Ve stejnou dobu bude v Číně i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

"Pandy nejsou hlavním důvodem cesty, ale určitě se o nich bude také jednat. I z toho důvodu se setkám s ředitelem pekingské zoo," říká primátorka Krnáčová o cestě. Na dotaz, kolik cesta bude stát, mluvčí města Vít Hofman pouze odpověděl, že část nákladů zaplatí Peking se Šanghají.

Kdo letí do Číny

Adriana Krnáčová – pražská primátorka

Petr Dolínek – náměstek primátorky pro dopravu

Jan Wolf - radní pro kulturu, turistiku a sport

Karel Grabein Procházka - radní pro majetek

Lukáš Kaucký – předseda zahraničního výboru

Alexander Bellu - zastupitel

Martin Gillar – generální ředitel Dopravního podniku

V podobném termínu proběhne také cesta ředitele pražské zoo Miroslava Bobka do Pekingu. Bobek ale není součástí oficiální delegace magistrátu.

"Program máme nabitý, protože je to naše první cesta od podepsání partnerské smlouvy. Budeme řešit a podporovat investice v Praze. Také se chci intenzivně bavit o smart cities (zavádění moderních technologií ve městech, pozn. red.), protože především Šanghaj nám má co nabídnout," tvrdí primátorka.

Delegace má domluvit spolupráci v dopravě, kultuře či správě majetku. I proto poletí i náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) nebo radní pro majetek Karel Grabrein Procházka (ANO). Mluvit se má i o tom, jak do Prahy dostat násobně víc čínských turistů.

Do Česka chtějí dostat čínské virtuosy

"Kromě jiného nám jde o to, přitáhnout sem co nejvíce čínských turistů, protože jsou velmi movití. Němců sem jezdí přes půl milionu, Američanů 300 tisíc, takže 80 tisíc Číňanů je dost málo," říká radní Jan Wolf (v Trojkoalici za KDU-ČSL), který chce, aby Číňané Prahu navštěvovali častěji.

Wolf chce také dojednat návštěvy různých významných umělců nebo zapůjčení uměleckých děl. "Chceme sem vozit umělecká díla a virtuosy. Čína má například výborné sopranistky," vysvětlil radní.

Primátorka se chce v rámci návštěvy zaměřit na jednání o využívání moderních technologií ve správě města a řeč přijde i na chov čínského národního pokladu v pražské zoo, tedy pand velkých.

Metro D nemáme, ale slibujeme pandu, zlobí se opozice

"Je potřeba si říct, že ta cesta není o pandě. Půjde hlavně o navázání širokého partnerství. Budu prezentovat hlavně to, co Praha dělá se svým majetkem. Budu představovat filozofii města,“ říká radní pro majetek Procházka.

A náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek a ředitel dopravního podniku Martin Gillar budou během cesty jednat například s provozovatelem metra v Pekingu o zabezpečení veřejné dopravy.

Spolupráci s Čínou kritizují neziskové organizace a někteří politici a upozorňují na to, že Čína je totalitní země, která popírá lidská práva. Opoziční zastupitelé navíc mluví o tom, že současné vedení města neřeší důležité problémy, které Praha má, a zaměřuje se na vlastní prezentaci. "Metro D nemáme, Pražský okruh nemáme, týmy odborníků nemáme, máme jen plakáty na segwaye a slibujeme pandu," reagoval na návštěvu Číny například zastupitel Jiří Nouza (TOP 09).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Závod mužů na 15 km klasicky vyhrál Iivo Niskanen a po listopadovém triumfu v Ruce si na své oblíbené trati připsal druhé vítězství v sezoně. Finský lyžař porazil o deset sekund vedoucího muže průběžného pořadí Rusa Alexandra Bolšunova, třetí příčku obsadil Nor Hans Christer Holund.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

SP v běhu na lyžích v Lahti:

Muži - 15 km klasicky:

1. Niskanen (Fin.) 32:15,5, 2. Bolšunov (Rus.) -10,1, 3. Holund (Nor.) -28,8, 4. Semikov (Rus.) -38,8, 5. Röthe -47,9, 6. Krüger -49,4, 7. Golberg -54,1, 8. Klaebo (všichni Nor.) -54,7, 9. Bessměrtnych -55,1, 10. Jakimuškin (oba Rus.) -59,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Bolšunov 2028 b., 2. Klaebo 1563, 3. Golberg 1238, 4. Röthe 1169, 5. Krüger 1163, 6. Niskanen 1147, …65. Novák 71, 102. Pechoušek 21, 130. Černý 5, 132. Knop 5, 135. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 23:53,3, 2. Anderssonová (Švéd.) -3,4, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -11,8, 4. Karlssonová (Švéd.) -21,9, 5. Östbergová (Nor.) -25,0, 6. Něprjajevová (Rus.) -31,2, 7. H. Wengová (Nor.) -34,9, 8. Hennigová (Něm.) -43,1, 9. Jacobsenová (Nor.) -55,8, 10. Matintalová (Fin.) -56,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Johaugová 2368 b., 2. H. Wengová 1647, 3. Něprjajevová 1300, 4. Jacobsenová 1231, 5. Östbergová 1110, 6. Digginsová (USA) 1047, …27. Razýmová 255, 46. Janatová 119, 55. Nováková 67, 82. Beranová (všechny ČR) 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy