Zoo dostane stamiliony na pandárium i pavilon pro gorily. Medvědi se přestěhují k žirafám

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
16. 8. 2016 12:39
Pražští radní schválili investice do rozvoje zoo na dalších pět let. Zoologická zahrada je tak blíž k získání pandy. V součtu 838,6 milionu korun poputuje například na nový pavilon goril nebo ledních medvědů, ale i na přípravu takzvaného pandária, kam by se v následujících letech mohl nastěhovat pár pand velkých.
panda velká
panda velká | Foto: Smithsonian's National Zoo / Foter / CC BY-NC-ND

Praha - Trojská zoologická zahrada je zase o krok blíž získání pandy. Rada hlavního města jednomyslně schválila investice do rozvoje zoo na následujících pět let. V součtu 838,6 milionu korun poputuje například na nový pavilon goril nebo ledních medvědů, ale i na přípravu takzvaného pandária, kam by se v následujících letech mohl nastěhovat pár pand velkých.

O jejich propůjčení Praze zástupci hlavního města a zoo stále vyjednávají s čínskou stranou, na konci měsíce se chystá výprava z Česka do Pekingu.

“Velmi důležité pro nás je, že má hlavní město má zájem o pandy a my máme nyní zelenou pro přípravu projektu pavilonu,” popisuje současný stav ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

“Z čínské strany zazněla ochota poskytnout pandu do Prahy a teď je na nás, abychom předložili přinejmenším náčrt toho, jak by pavilon vypadal, aby se mohla jednání posouvat dál,” vysvětluje s tím, že budoucí “pandárium” má stát na místě nynějšího pavilonu ledních medvědů.

Praha má už manuál

Medvědi se přesunou do nového obydlí nedaleko výběhu žiraf, poblíž viničního domu Sklenářka, kde vyroste i nový pavilon goril za 121 milionů korun. Vedení zoo vysvětluje, že gorily je třeba přestěhovat proto, aby byly v bezpečí před povodněmi. A díky novému pavilonu pro lední medvědy bude zase snazší odchovat mláďata.

O získání pandy pražská zoologická zahrada dlouhodobě usiluje. Mimo Čínu, zemi jejího původního výskytu, ji chová jen 13 zoologických zahrad, z toho pět evropských - například ve Vídni nebo Madridu. Propůjčování pand je součástí čínské diplomacie a symbolem utužování vztahů s danou zemí. A vedení pražské zoologické zahrady už má od čínské strany v ruce i návod na to, jak se o vzácné medvědy starat.

“Jde o požadavky na to, jak mají být prostory velké a zařízené,” vysvětluje Bobek. Zoologické zahrady chovající pandy si také obvykle musejí poradit se sháněním potravy - bambusy dovážejí většinou ze speciálních plantáží z jižní Francie.

“Zároveň chceme udělat zázemí atraktivní pro návštěvníky a spojit pavilon s restaurací a s chovem dalších zvířat v bezprostředním okolí,” vysvětluje ředitel zoo. Půjde například o vzácné čínské opice zvané languři.

V blízké době pražská zoo vyhlásí architektonickou soutěž na zázemí pro lední medvědy i pro pandy.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy