Zoo dostane stamiliony na pandárium i pavilon pro gorily. Medvědi se přestěhují k žirafám

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
16. 8. 2016 12:39
Pražští radní schválili investice do rozvoje zoo na dalších pět let. Zoologická zahrada je tak blíž k získání pandy. V součtu 838,6 milionu korun poputuje například na nový pavilon goril nebo ledních medvědů, ale i na přípravu takzvaného pandária, kam by se v následujících letech mohl nastěhovat pár pand velkých.
panda velká
panda velká | Foto: Smithsonian's National Zoo / Foter / CC BY-NC-ND

Praha - Trojská zoologická zahrada je zase o krok blíž získání pandy. Rada hlavního města jednomyslně schválila investice do rozvoje zoo na následujících pět let. V součtu 838,6 milionu korun poputuje například na nový pavilon goril nebo ledních medvědů, ale i na přípravu takzvaného pandária, kam by se v následujících letech mohl nastěhovat pár pand velkých.

O jejich propůjčení Praze zástupci hlavního města a zoo stále vyjednávají s čínskou stranou, na konci měsíce se chystá výprava z Česka do Pekingu.

“Velmi důležité pro nás je, že má hlavní město má zájem o pandy a my máme nyní zelenou pro přípravu projektu pavilonu,” popisuje současný stav ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

“Z čínské strany zazněla ochota poskytnout pandu do Prahy a teď je na nás, abychom předložili přinejmenším náčrt toho, jak by pavilon vypadal, aby se mohla jednání posouvat dál,” vysvětluje s tím, že budoucí “pandárium” má stát na místě nynějšího pavilonu ledních medvědů.

Praha má už manuál

Medvědi se přesunou do nového obydlí nedaleko výběhu žiraf, poblíž viničního domu Sklenářka, kde vyroste i nový pavilon goril za 121 milionů korun. Vedení zoo vysvětluje, že gorily je třeba přestěhovat proto, aby byly v bezpečí před povodněmi. A díky novému pavilonu pro lední medvědy bude zase snazší odchovat mláďata.

O získání pandy pražská zoologická zahrada dlouhodobě usiluje. Mimo Čínu, zemi jejího původního výskytu, ji chová jen 13 zoologických zahrad, z toho pět evropských - například ve Vídni nebo Madridu. Propůjčování pand je součástí čínské diplomacie a symbolem utužování vztahů s danou zemí. A vedení pražské zoologické zahrady už má od čínské strany v ruce i návod na to, jak se o vzácné medvědy starat.

“Jde o požadavky na to, jak mají být prostory velké a zařízené,” vysvětluje Bobek. Zoologické zahrady chovající pandy si také obvykle musejí poradit se sháněním potravy - bambusy dovážejí většinou ze speciálních plantáží z jižní Francie.

“Zároveň chceme udělat zázemí atraktivní pro návštěvníky a spojit pavilon s restaurací a s chovem dalších zvířat v bezprostředním okolí,” vysvětluje ředitel zoo. Půjde například o vzácné čínské opice zvané languři.

V blízké době pražská zoo vyhlásí architektonickou soutěž na zázemí pro lední medvědy i pro pandy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy