Byl jsem si jistý, že v autě nikdo není, řekl soudu policista, který při zásahu zastřelil ženu

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2016 13:37
Bývalý policista Jiří Tišler, který v roce 2012 při policejním zásahu zastřelil pětadvacetiletou ženu, u soudu odmítl, že by svým jednáním spáchal trestný čin. Policisté se pokoušeli zastavit ukradené auto, řidič ale začal ujíždět. Policista proto na vůz několikrát vystřelil ze služební zbraně. "Já jsem si byl jistý, že tam nikdo není, že tam je řidič sám, proto jsem pálil jenom na pravou stranu vozidla," vypověděl u soudu Tišler. Bývalému policistovi hrozí za usmrcení z nedbalosti až šest let vězení.
Za usmrcení z nedbalosti bývalému policistovi hrozí až šest let vězení. (Ilustrační foto)
Za usmrcení z nedbalosti bývalému policistovi hrozí až šest let vězení. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Obvodní soud pro Prahu 5 se začal zabývat kauzou bývalého policisty Jiřího Tišlera, který v roce 2012 v pražské Strakonické ulici střílel na ujíždějící auto a zabil pětadvacetiletou ženu na místě spolujezdce. Obžalovaný v úvodní výpovědi odmítl, že spáchal trestný čin. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí až šest let vězení.

Událost se stala 1. února 2012 na pražském Zlíchově. Policisté se pokoušeli zastavit ukradené auto, řidič ale začal ujíždět. Nejprve se srazil se služebním vozem, poté se snažil najíždět na policistu. Ten proto několikrát vystřelil ze služební zbraně, řidič ale začal ujíždět Strakonickou ulicí v protisměru. Po několika stovkách metrů z auta vystoupil a utekl. Ve voze zůstala mrtvá žena.

"Trestný čin jsem nespáchal. Já jsem si byl jistý, že tam nikdo není, že tam je řidič sám, proto jsem pálil jenom na pravou stranu vozidla," vypověděl u soudu Tišler, který už u policie nepracuje. Jeho výpověď při výslechu potvrdil i druhý člen policejní hlídky. "Viděl jsem řidiče vozidla, nikoho jiného jsem neviděl," řekl.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v minulosti dvakrát případ odložila s tím, že policista nepochybil. Advokát matky poškozené dívky Jan Salmon se obrátil na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) poté, co se svými stížnostmi neuspěl u městského a vrchního státního zastupitelství. NSZ pak nechalo případ znovu prověřit a GIBS nakonec bývalého policistu obvinila.

Policista: Vinen je řidič

Podle státního zástupce Michala Muravského se objevily nové skutečnosti. Obžalovaný podle jeho názoru střílel oprávněně, ale řádně nezkontroloval vnitřní prostor vozidla a v důsledku toho porušil své zákonné povinnosti.

Tišler, který do zákroku během téměř čtyř let ve službě použil maximálně hrozbu střelnou zbraní, je naopak přesvědčen, že postupoval správně. "Určitě došlo k tragické události, ale necítím vinu za smrt té osoby," uvedl. Je proto přesvědčen, že vina je na řidiči auta Václavu Hlinovském. "Kdybych měl v autě osobu, kterou mám rád, nedělal bych věci, u kterých vím, že při nich po mně bude někdo střílet," řekl.

Soud vedený předsedkyní Veronikou Cukerovou zajímala hlavně pozice usmrcené ženy v odstaveném voze. Kromě toho se senát zabýval i znaleckými posudky a přehrál komunikaci z policejních vysílaček. Obě strany navrhly další svědky. Dnešního jednání se zúčastnil i zmocněnec matky poškozené, která vyčíslila svou nemajetkovou újmu na víc než deset milionů korun.

Tehdy pětadvacetiletého řidiče auta Václava Hlinovského policie dopadla po osmi dnech. Soud mu za řízení pod vlivem drogy uložil podmínku. Mladík byl před tímto trestem dvacetkrát stíhán za majetkovou a násilnou trestnou činnost.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy