Pražská koalice má problém. ANO a ČSSD nechtějí Stropnického

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2015 16:32
Pražská koalice má křehkou většinu jednoho hlasu. Naposledy se to projevilo při hlasování o tendru na odpady. Stropnický byl proti.
Náměstek primátorky Matěj Stropnický
Náměstek primátorky Matěj Stropnický | Foto: DVTV

Praha - Pražské ANO a ČSSD žádají odchod náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice). Požadavek prý zástupci těchto stran zopakovali na pondělním koaličním jednání.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) má křehkou většinu jednoho hlasu. Naposledy se to projevilo při hlasování zastupitelů ohledně tendru na odpady za 13 miliard korun. Stropnický pro návrh ruku nezdvihl. Koalici tehdy zachránila přeběhlice z TOP 09 Monika Krobová Hášová.

Členové vyjednávacích týmů koalice se k průběhu jednání nechtějí příliš vyjadřovat. Navenek se tváří jednotně. Oznámili to i po koaličním jednání, které se uskutečnilo po posledním rozjitřeném zasedání zastupitelů. Neoficiálně ale tehdy někteří členové klubu ANO a ČSSD v souvislosti se Stropnickým mluvili o porušení koaliční smlouvy.

"Je to plně v kompetenci Trojkoalice, oni si to musí vyřešit," vzkázal prostřednictvím mluvčí Petry Hrubé předseda klubu zastupitelů ANO Michal Hašek. Víc situaci nekomentoval. Trojkoalice oficiálně tvrdí, že za Stropnickým stojí. "Usnesli jsme se tak na zastupitelském klubu," potvrdil radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice). "Náš program se shoduje s programem koalice, byla by proto škoda ji shodit," řekl.

Nesoulad pražské koalice a neshody primátorky Adriany Krnáčové (za ANO) a Stropnického se projevily už na konci loňského roku, zejména v otázce pražských stavebních předpisů.

Předpisy, kolem kterých se na podzim strhla mediální bitva, nakonec zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Právě při jednání s MMR se projevilo, že kroky Stropnického, který má stavební předpisy v gesci, a Krnáčové jsou zcela nekoordinované.

Ve volbách vítězné hnutí ANO má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu 33 hlasů. ANO původně usilovalo o hlasy Pirátů, což se ale nepodařilo. Ve volbách druhá TOP 09, která do podzimu Praze vládla, skončila v opozici.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy