Vedení Prahy řeší problém, Stropnický hlasoval proti smlouvě

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2015 20:51
Materiál o přípravě desetiletého tendru na svoz odpadu za 12,8 miliardy prošel těsně o jeden hlas. Pro koaliční návrh nezvedl ruku náměstek primátorky Matěj Stropnický.
Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický.
Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický. | Foto: DVTV

Praha - Pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) svolala na pátek mimořádné jednání. Důvodem je dnešní hlasování na jednání zastupitelstva o tendru na svoz odpadu, kdy náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) nepodpořil koaliční materiál schvalující tendr na svoz odpadu.

ČTK to potvrdilo pod slibem anonymity několik členů koalice. Kvůli zmíněnému hlasování se sešel i zastupitelský klub Trojkoalice, žádné usnesení ale nepřijal.

Pražští zastupitelé dnes po dlouhé diskusi dali zelenou přípravě desetiletého tendru na svoz odpadu za 12,8 miliardy bez DPH. Materiál prošel těsně o jeden hlas. Pro koaliční návrh nezvedl ruku Stropnický, jeho hlas nahradila zastupitelka Monika Krobová Hášová, která nedávno vystoupila z klubu TOP 09.

Stropnický měl podle informací ČTK svým postupem porušit koaliční smlouvu. Pokud by byl z rady v krajním případně odvolán a opustil by koalici, mohlo by to znamenat její rozpad - přestože Krobová Hášová dnes hlasovala s koalicí, není její členkou.

Kvůli hlasování o tendru se dnes sešel zastupitelský klub Trojkoalice. Radní Jana Plamínková (STAN) řekla, že klub nepřijal žádné usnesení, se kterým by šel na koaliční schůzku, ani nevyzval Stropnického k rezignaci. "Nic takového," řekla.

Praha má se svozem odpadu dlouhodobé problémy. Smlouva s Pražskými službami skončila před několika lety a město od té doby miliardové smlouvy několikrát bez soutěže prodloužilo. V současnosti chystá další prodloužení za 1,6 miliardy korun bez DPH. Radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN) řekla, že chce tuto situaci ukončit. Cestou je podle ní otevřené výběrové řízení.

TOP 09 ale oponuje, že pokud tendr získá jiná firma než Pražské služby, přijde Praha o dvě miliardy korun. Firmě totiž hrozí krach.

Pražské služby měly předloni čistý zisk 66,8 milionu korun při tržbách 2,9 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy