Magistrát: Koalice se kvůli trucu Stropnického nerozpadne

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2015 11:31
Náměstek primátorky Matěj Stropnický ve čtvrtek odmítl hlasovat pro vypsání tendru na svoz odpadu. Koalice si však přesto potvrdila, že je jednotná.
Matěj Stropnický
Matěj Stropnický | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených (SZ), KDU-ČSL a STAN) se kvůli čtvrtečnímu hlasování o tendru na svoz odpadu nerozpadne. Koalice si potvrdila, že je jednotná, a další jednání by mělo být v úterý, sdělili nezávisle na sobě dva z členů koalice.

Zástupci všech stran se sešli kvůli čtvrtečnímu hlasování zastupitelstva o desetiletém tendru na svoz odpadu za skoro 13 miliard korun, kdy náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) nepodpořil koaliční návrh na jeho vypsání.

Pražští zastupitelé o tendru vedli ve čtvrtek dlouhou diskusi a nakonec mu dali zelenou. Materiál však prošel těsně o jeden hlas. Pro koaliční návrh nezvedl ruku Stropnický, jeho hlas nahradila nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová, která nedávno vystoupila z klubu TOP 09. Vstup do některého z koaličních klubů nevylučuje. "Zatím není ta správná doba," sdělila.

Stropnický měl podle vyjádření některých členů koalice svým postupem porušit koaliční smlouvu. Pokud by byl z rady případně odvolán a opustil by koalici, mohlo by to znamenat její rozpad - Krobová Hášová sice s koalicí hlasovala, ale není její členkou. Stropnický se ke koaličnímu jednání nechtěl vyjadřovat, není členem vyjednávacího týmu Trojkoalice a na schůzce nebyl.

Krobová Hášová v prosinci loňského roku opustila TOP 09 kvůli názorovému rozchodu. Od té doby se spekuluje o tom, že by mohla doplnit řady koalice, která má jen těsnou většinu. Podle některých informací by mohla vstoupit do klubu ANO.

"Ano, je to jedna z možností," řekla a dodala, že to bude hodně zvažovat. "Chtěla bych mít někde perspektivu, abych mohla dál pokračovat v práci," doplnila. Nerozhodne se však dřív než v řádu měsíců.

Zástupci koalice by se měli znovu sejít v úterý. Podle ČTK je důvodem odložení jednání sjezd SZ, který začíná v pátek a na kterém bude strana volit předsednictvo. Na sjezdu bude mimo jiné na post předsedy kandidovat starosta Prahy 4 a předseda pražských zelených Petr Štěpánek.

Kvůli hlasování o tendru se ještě ve čtvrtek večer sešel zastupitelský klub Trojkoalice. Radní Jana Plamínková (STAN) po jeho skončení řekla, že klub nepřijal žádné usnesení, s kterým by šel na koaliční schůzku, ani nevyzval Stropnického k rezignaci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy