Praha - Pražský městský soud se ve středu začal zabývat případem Američana, který podle obžaloby počátkem února v tramvaji číslo 22 zastřelil čtyřiatřicetiletého muže.
Gilbertu Fergusonovi McCraeovi za vraždu a nedovolené držení zbraně hrozí až 20 let vězení. Z nedovoleného ozbrojování je obviněna i jeho manželka, které hrozí až pětiletý trest.
Američan ve své výpovědi před soudem popřel obvinění z vraždy. "Nevím, proč jsem byl zatčen, a upřímně jsem z toho pořád v šoku," řekl na začátek své výpovědi.
Celou svoji řeč, kterou soudu překládal z anglického jazyka tlumočník, pak postavil na vyvracení policejního spisu i nedostatku usvědčujících důkazů.
"Obžaloba něco skrývá," tvrdí McCrae
"Právě celkový nedostatek důkazů jednoznačně poukazuje na moji nevinu," řekl.
Muž také popřel, že zbraň, kterou u něj policie při domovní prohlídce našla, je vražedná. "Pochází ze série. Zbraní se stejnou stopou výstřelu jsou na světě tisíce," uvedl na svoji obranu.
Dodal, že si několikrát vyžádal podrobnější analýzy střelné zbraně a jejích nábojů, ty však byly žalobci zamítnuty. Podle McCraea tak obžaloba "něco skrývá" a manipuluje se svědectvími.
Obžalovaný u soudu dále vznesl požadavek, aby před vynesením rozsudku byly před soudem předvedeny fotografie a záznamy z místa činu. Je přesvědčen, že právě ty dokážou jeho nevinu.
K nedovolenému držení zbraně a střeliva se naopak Gilbert Ferguson McCrae přiznal a převzal na sebe veškerou zodpovědnost. Je tedy možné, že právě k této části výpovědi soud přihlédne při rozsudku pro jeho manželku. Ta údajně, na rozdíl od nelegálně držené zbraně, o střelivu, které měla ilegálně držet, ani nevěděla.
"Byla to moje chyba, že jsem zbraň nezaregistroval, ale to proto, že jsem ji nikdy neplánoval použít," řekl McCrae.
Vinu v této věci přijala posléze i manželka obžalovaného, Sylvie S. "Věděla jsem o té nezaregistrované zbrani. To já řekla manželovi, že je zbytečné ji registrovat, protože jsme se tou dobou měli vracet do Spojených států," řekla před soudem.
Právě na Salterovou byly registrované další čtyři střelné zbraně, které policie našla v bytě obžalovaných při domovní prohlídce. O zbraně se však údajně Salterová nezajímá, sama je nepoužívá a registrovala je na sebe jen z toho důvodu, že její manžel přišel o vlastní zbrojní průkaz. Tato skutečnost však její provinění nijak nevyvrací.
U soudu ve středu vypovídali také svědkové. Ti soužití manželů označili za dobré, jediný problém prý byly občasné alkoholické excesy McCraea, které však nikdy nevyústily v nic vážnějšího.
"Motivem činu byl konflikt"
Případ se stal v noci na sobotu 5. února v tramvaji číslo 22 mířící do Hostivaře. "Motivem k vraždě byl s největší pravděpodobností předchozí slovní konflikt mezi oběma muži," uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.
K němu mělo dojít v baru Ještěrka nedaleko I. P. Pavlova. Zadržený muž údajně oběť sledoval a nasedl s ní do tramvaje, kde ji poté jednou ranou do hlavy zastřelil.
Mrtvého muže objevil na konečné stanici řidič tramvaje. Američana policisté zatkli začátkem března v centru Prahy. Při domovní prohlídce našla policie pět zbraní, z toho jednu nelegálně. Balistická zkouška později potvrdila, že Rudolf S. byl zastřelen právě jednou z nich.
Už dříve Aktuálně.cz zjistilo, že Rudolf S. měl dlouhodobé problémy s drogami a teprve před několika měsíci se vrátil z protidrogové léčebny v Červeném dvoře, aby se pokusil zapojit do normálního života. To potvrdila i svědkyně vypovídající u soudu.