Praha - České vysoké učení technické chce přilákat více dívek na studium programu Otevřená informatika. Tři dívky s nejlepším výsledkem SCIO testu z matematiky dostanou během prvního ročníku speciální stipendium ve výši 50 tisíc.
Stipendium škola v tomto programu vypisuje podruhé, a to i přesto, že v příštím roce hrozí snížení příspěvků od státu. První ročník udělování stipendií se podle otce myšlenky Jiřího Matase z Fakulty elektrotechniky osvědčil.
"Došlo k nárůstu zájmu studentek, i když ne k nijak dramatickému. Významnější byl posun mezi studujícími s nejlepšími výsledky - stipendistky jsou studentkami s výborným prospěchem," uvedl Matas.
Na studijní program Otevřená informatika se v uplynulém školním roce přihlásilo 10 dívek, o dva roky dříve to bylo o polovinu méně.
"Výběr dobré školy je pro mě důležitější než lákadlo stipendia, bylo ale příjemný bonus. Rozhodně je to motivující k dalšímu studiu a lepším výsledkům," myslí si jedna ze tří dívek, které „dívčí stipendium" obdržely.
Stipendia neohrozí ani škrty, které na univerzitách hrozí. "Na mém pracovišti je dominantním zdrojem příjmu věda a výzkum, financované z Evropské unie, Grantové agentury ČR i firmami, jako je Toyota, Google a Samsung. V tuto chvíli ty příjmy neklesají," vysvětlil Matas.
Stipendium by mělo povzbudit dívky, které po zkušenostech na základních a středních školách mají často pocit, že podobné obory jsou spíše pro chlapce. Cílem garantů oboru je, aby vznikl smíšený kolektiv, který považují za nejefektivnější a nejpříjemnější.
"Kvůli zakořeněnému stereotypu, že dívky se na informatiku nebo na fakultu elektrotechnickou nehodí, dominovali mezi zapsanými studenti. Stipendiem chceme ukázat, že studentky jsou pro program Otevřená informatika důležité," dodal Matas.
Ve vleku stereotypů, podívejte se na soutěž Sexistické prasátečko:
Jejich snahu chválí studentky i odbornice na gender problematiku. Michaela Svatošová z neziskové organizace Gender studies je přesvědčená, že určitá krátkodobá opatření, která pomohou stereotypy odbourat, jsou potřeba.
"Když budeme neustále opakovat, že se dívky nebo chlapci na něco hodí a na něco nehodí, jen těžko můžeme očekávat, že dosáhneme nějaké změny. Stejně tak názory typu 'Když je někdo dostatečně silný a průbojný, tak se do takového prostředí dostane i bez pomoci, musí jen chtít' nepřilákají více žen do politiky, do technických oborů a na vedoucí pozice," myslí si Svatošová.
S podobným stipendiem je ale Otevřená informatika spíše výjimkou, a to jak na vlastní univerzitě, tak mezi jinými vysokými školami. Fakulta elektrotechniky další podobná opatření nechystá, stipendium na informatice je možné právě jen díky sponzorům.
"Fakulta ze svého rozpočtu, určeného na výukovou činnost, nechce finančně zvýhodňovat jednu skupinu studentů před jinou. Proto neplánuje vytvoření podobného fondu na úrovni fakulty, kterým by podporovala jiné programy," uvedl proděkan pro bakalářské studium FEL Ivan Jelínek.
I mezi jinými českými univerzitami je pražská informatika spíše ojedinělá. "Zatím o zvedení stipendií pro dívky neuvažujeme, do jisté míry by se tím jednalo o „pozitivní diskriminaci", které se v principu nechceme dopustit. Fakulta se ale snaží získat pozornost dívek jinými způsoby, například pořádáním Letní školy určené pro dívky," konstatovala Jitka Vanýsková, mluvčí Vysokého učení technického v Brně.
Právě možná diskriminace chlapců, kteří na podobné stipendium nedosáhnou, je nejčastější námitkou proti dívčím stipendiím. Podle Svatošové ale o diskriminaci nejde a uvítala by podobná stipendia pro chlapce i ve feminizovaných oborech, jako je školství.
"Jako pozitivní vnímám to, že univerzity a firmy začínají cílit své nábory na určité doposud znevýhodněné skupiny. Důvodem je jediný cíl - diverzita, která je jedním z klíčových prvků pro to, aby společnost mohla fungovat a stala se (nejen) politicky korektní a přátelská vůči všem," dodává Svatošová.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Vysoké školy v ČR.