Vraťte nám ředitele, nebo bude stávka, vzkazují z Dobřan

Jana Pfeiferová
28. 5. 2015 14:53
Zaměstnanci psychiatrické léčebny v Dobřanech sepsali petici pro ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který Vladislava Žižku v úterý odvolal kvůli pochybení s propuštěním pacienta.
Psychiatrická léčebna v Dobřanech.
Psychiatrická léčebna v Dobřanech. | Foto: Ludvík Hradilek

Dobřany (Plzeňsko) - Zaměstnanci dobřanské psychiatrické léčebny sepsali petici pro ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), ve které protestují proti odvolání jejího ředitele Vladislava Žižky.

Pokud ministerstvo zdravotnictví odvolání nezruší, jsou ochotni vstoupit do stávky, podat výpovědi a požadovat odstoupení Němečka z funkce ministra.

Psychiatrická léčebna v Dobřanech letos propustila muže, jenž ubodal ženu v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku.

Postup nemocnice poté v úterý déle než tři hodiny prověřovala speciální komise ministerstva, Žižku poté komise odvolala.

Mediální štvanice

Podle petice je odvolání jejich ředitele zcela nedůvodné a považují jej za důsledek štvavé mediální kampaně.

"Náhlým odvoláním takto schopného ředitele je závažným způsobem ohrožen provoz celé nemocnice, která dosud fungovala a kvalitně funguje díky jeho vynikajícím manažerským schopnostem a znalostem daného oboru psychiatrie,“ uvádějí v petici.

Zaměstnanci v dopise zdůrazňují, že Žižka dokázal léčebnu ekonomicky stabilizovat a odvrátit její dluhy. S odvoláním prý nesouhlasí ani vedení města.

Podle zaměstnanců je to útok ministerstva na ně samotné. "Vzniklou situaci a medializaci považujeme za osočování a šikanování zdravotnického personálu, který pouze toliko jednal v souladu s platnými zákony."

Bez koncepce

Podle zaměstnanců ministerstvo jedná bez koncepce. Situaci je potřeba řešit systémově, a nikoli lokálními čistkami.

V petici uvádějí, že odborný zástupce ministerské komise, která léčebnu prověřovala, nenašel žádná pochybení.

Štvavá mediální kampaň stojí podle zaměstnanců i za výpovědí primáře Václava Faitha. Ten sice krátce po pondělní tragické události rezignoval na svoji funkci, ale zároveň řekl, že je přesvědčený, že udělal správně, když muže propustil.

Hospitalizace bez souhlasu

Tragédie v Horní Bříze se odehrála v pondělí. Muž, který se už dříve léčil na psychiatrii, bodl do zad osmadvacetiletou knihovnici. 

V léčebně v Dobřanech ho hospitalizovali bez jeho souhlasu začátkem roku a propustili před tím, než o jeho dalším setrvání v instituci rozhodl soud, který čekal na znalecký posudek.

Na popud Němečka speciální komise prověřovala postup dobřanské psychiatrické léčebny.

"Mám z toho smíšené pocity, prostě člověk, který byl léčen s tím, že bylo podezření, že je nebezpečný, se dostal ven a udělal to, co udělal. To ve mně nevyvolává a priori úplně dobré pocity," odpověděl ministr na otázku, jestli má podezření, že všechno nebylo v pořádku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy