Praha - Protikorupční policie začala vyšetřovat pochybné udělování titulů na právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni.
Zajímá se o někdejší systém kurzů celoživotního vzdělávání, jejichž absolventi mohli po dvou letech automaticky přejít do třetího ročníku bakalářského studia bez splnění povinností vyžadovaných od řádných studentů. Informuje o tom deník Právo.
Kvůli aférám s takzvanými rychlostudenty odstoupilo v září 2009 tehdejší vedení fakulty.
"Minulý týden jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele," řekl Právu Jaroslav Ibehej z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.
Týdenní soustředění zakončené testem
Vyšetřovaný program celoživotního vzdělávání se na škole konal za vedení Jaroslava Zachariáše a jeho předchůdce Milana Kindla. Účastníci kurzu mohli získat titul za poplatek přesahující 30 tisíc korun a za podmínky, že se každý rok zúčastní týdenního soustředění zakončeného testem.
Nemuseli absolvovat přijímací zkoušky, netýkali se jich zápočty ani zkoušky v průběhu semestru. Stačilo pouze složit státní závěrečnou zkoušku a obhájit bakalářskou práci.
Bakalářský titul v kurzech celoživotního vzdělávání získal například hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD). ZČU ale nikomu takto získaný diplom nezrušila.
Pověst plzeňských práv stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry, kdy se potýkala s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem.
Kvůli sporům o směřování fakulty ji opustilo o prázdninách 29 ze 138 pedagogů. Škola vyhlásila čtyři výběrová řízení a podle děkana Květoslava Růžičky je výuka v novém semestru plně zabezpečena. Fakulta má opět garanty všech deseti právních oborů, což je nutné pro prodloužení akreditace obou programů po červnu 2012.