Plzeň - V plzeňské zoologické zahradě se v dubnu poprvé podařilo odchovat mláďata afrických prasat savanových. V pondělí měla křtiny.
Tento druh chová zahrada teprve od roku 2009. Loni se zvířata stala obyvateli největší novodobé expozice afrických a asijských živočichů, kterou zahrada postavila za 150 milionů korun.
Samice porodila v Plzni dva samce a dvě samičky. V přírodě se rodí až osm mláďat. Savanová prasata chovala v minulosti v ČR pouze pražská zoo, nyní jsou i ve Dvoře Králové.
V Evropě je včetně Plzně chová 13 zahrad. Příbuzná a velmi podobná prasata bradavičnatá žijí v osmnácti zoo. "Oba druhy, prase savanové a prase bradavičnaté, bývají často zaměňovány. Zoologové začínají poslední dobou odlišovat několik geografických poddruhů a rod detailněji rozčleňovat," poznamenal mluvčí zoo Martin Vobruba.
Puclík, Spalda, Mayda, Řežinka
Prase savanové, jež je typické především výraznými bradavicemi na hlavě a nápadnými kly v horní čelisti, dosahuje hmotnosti až 150 kilogramů. Žije v rodinných skupinách vedených samicí, samci žijí samotářsky nebo v mládeneckých skupinách. V lidské péči se dožívá 20 let.
Mláďata přišly v pondělí do plzeňské zoo pojmenovat děti z vybraných škol, které se zapojily do jednoho ze školních projektů. Samci dostali jména Puclík a Spalda, samičky Mayda a Řežinka a rodiče Růženka a Eda.