Pozdní diagnóza není trestný čin, rozhodl plzeňský soud

Domácí Domácí
8. 6. 2011 16:28
Lékař u pacientky diagnostikoval zánět slinivky břišní až druhý den, žena zemřela
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Soud osvobodil lékaře plzeňské Mulačovy nemocnice, který příliš pozdě diagnostikoval pacientce akutní zánět slinivky břišní. Žena zánětu podlehla.

Podle soudce Luboše Patzenhauera se lékař Jan Honal nedopustil trestného činu, záležitost však ještě jako možné disciplinární provinění prošetří Česká lékařská komora, informoval Plzeňský deník.

"K tomu, aby bylo jednání lékaře kvalifikováno jako trestný čin ublížení na zdraví, nepostačí jen nesprávné stanovení diagnózy pacienta. Došlo by k tomu v případě, že by dále nereagoval na projevy zhoršujícího se zdravotního stavu pacienta a nezajistil mu patřičnou lékařskou pomoc. To se ale nestalo," vysvětlil soudce.

Žena přišla s obtížemi do nemocnice 1. listopadu 2008 odpoledne. Neatestovaný lékař diagnostikoval zánět močových cest, Honal jeho závěr potvrdil a pacientku poslal domů. Pacientka se však hned druhý den ráno do nemocnice vrátila.

Navečer začal Honal o původní diagnóze pochybovat. Jeho podezření na zánět slinivky břišní potvrdili ve fakultní nemocnici, kam byla žena převezena. Místní lékaři už jí však nemohli pomoci.

Podle soudního znalce Pavla Kohouta měl být Honal více podezřívavý. "Mně by takové výsledky lékařských testů napověděly, že je něco špatně," řekl.

Lékař se cítí být nevinný. "Co se stalo, je velká tragédie, ale já dělal, co jsem mohl," uvedl u soudu.

Jiný názor však mají pozůstalí. "Nejde nám o nic jiného něž o to, abychom pomohli ostatním lidem, abychom je varovali a upozornili na nebezpečí," řekla sestra mladé pacientky.

 

Právě se děje

Další zprávy