Špachtli v těle by soud vůbec neměl řešit, míní znalec

ČTK ČTK
11. 5. 2011 16:38
Pacientka žila po operaci 145 dní se špachtlí v břiše. Podle znalce šlo o obtížný případ
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Soudní znalec z oboru lékařství Vladimír Kotek se domnívá, že kauzu špachtle, zapomenuté v těle pacientky při operaci v Ivančicích na Brněnsku, by soud v trestním řízení vůbec neměl projednávat. 

Při středečním jednání uvedl, že operace pacientky, která po ní žila 145 dní s 28 centimetrů dlouhou špachtlí v břiše, byla mimořádně obtížná.

Primář Aleš Soukal, který zákrok prováděl, podle něj doslova bojoval o život pacientky. Kauzou se zabývá Okresní soud Brno-venkov. Obžalovaný je Soukal a tři zdravotní sestry. Všem hrozí za ublížení na zdraví až rok vězení.

Pacientka podstoupila gynekologický chirurgický zákrok 25. září 2009. Nejprve měl být veden vaginálně, později se ale primář rozhodl kvůli komplikacím otevřít dutinu břišní.

Za hranicemi by kauza k soudu nešla, říká znalec

Znalec Kotek zdůraznil, že nešlo o břišní operaci, ale chirurgický zákrok v oblasti malé pánve, který patří k mimořádně složitým. "Šlo o nestandardní situaci, na níž žádné ze standardů prostě nelze aplikovat. I ti nejzkušenější operatéři se s něčím podobným setkávají ve své kariéře jen mimořádně," uvedl.

Po otevření dutiny břišní se zákrok konal v místech, v nichž chirurg postupuje většinou jen po hmatu s rukou zanořenou do těla pacientky. Hrozila přitom ztráta velkého množství krve.

"Je nemyslitelné, aby obdobný případ skončil trestním řízením v některé ze západoevropských zemí," uvedl znalec. Operativní zákrok popsal jako "stav krajní nouze, kdy šlo o život".

Změnou postupu operace z vaginálního na břišní přibyl na operačním sále nový - v pořadí již třetí set s chirurgickými nástroji. Po výkonu zůstal v těle pacientky tzv. ekartér.

Podle Kotka je více než pravděpodobné, že primář tento nástroj podobající se špachtli vůbec nevzal do rukou. Znalec se domnívá, že mu s ním mohl dělat prostor v oblasti malé pánve asistent. V nastalém zmatku mohli předmět v těle zapomenout.

Primář Soukal zdůraznil, že pacientka před propuštěním prošla vyšetřením na ultrazvuku. Ten ale špachtli neodhalil. Do nemocnice se pak žena vracela s krutými bolestmi. V tomto těžkém stavu navíc pečovala o manžela po mozkové příhodě. Později se špachtle našla a lékaři ji chirugicky vyndali.

Proces bude v nadcházejících dnech pokračovat výslechy svědků a znalců. Pacientka žádá odškodné 700 tisíc korun. Soukal ani sestry dosud nevysvětlili, jak se ekartér do dutiny dostal a jak mohl zůstat bez povšimnutí.

 

Právě se děje

Další zprávy