Kraj zlikviduje ekologickou zátěž v Plzni a Kolovči

ČTK ČTK
24. 4. 2012 14:13
Plzeňský kraj požádá o více než 60 milionů korun z dotací EU
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Plzeň - Plzeňský kraj požádá EU o dotaci na likvidaci starých ekologických zátěží v Plzni a Kolovči na Domažlicku. Jde o akce za 70 milionů korun, na něž chce kraj získat 90 procent z operačního programu Životního prostředí.

Do roku 2015 se odtěží a zneškodní kontaminované horniny, odčerpají a vyčistí vody a sníží se koncentrace znečištění, řekl  krajský radní Petr Smutný (ČSSD).

"Mou snahou je odstranit co nejvíce zátěží, aby nám netikaly v podzemí. Kraj povinnost nemá, ale provádí to dobrovolně. Chceme využít peníze EU, aby nepropadly," uvedl. Žádost musí ještě schválit krajské zastupitelstvo 11. června, výzva bude vyhlášena brzy poté.

V kraji je devět největších starých zátěží, jejichž odstranění si vyžádá stovky milionů korun.

Horní Bříza už začala, Koloveč a Libušín budou následovat

Likvidace první z nich už začala loni v září v Horní Bříze, která o dotaci sama požádala. Sanace skládky fenolů a dehtů tam přijde na 236 milionů korun.

V bývalé čistírně Chodských pletáren v Kolovči jsou uloženy chlorované uhlovodíky po praní příze, které už se podle Smutného dostaly do podloží. Podnik zkrachoval a není po kom žádat odstranění škod, jejichž sanace by si vyžádala až 18 milionů korun.

U plzeňského Libušína je to přes 50 milionů Kč. Zde jde o bývalou prádelnu a čistírnu oděvů, která byla zprivatizována bez povinnosti nabyvatele se zátěží zabývat, a původní majitel už neexistuje.

Hrozící ohnisko zamoření se má odtěžit, protože chlorované uhlovodíky se objevily v okolních studnách. "Spíše by měla žádat Plzeň, které se k tomu nehlásí. Máme za úkol s ní ještě poněkolikáté jednat," uvedl Smutný.

Částky na sanaci vyplývají z analýzy rizik, které nechal zpracovat kraj. Po vypsání soutěže může být likvidace obou zátěží levnější. Například Horní Bříza měla původně stát asi 550 milionů korun.

Dalším problémovým místem v kraji je bývalé úložiště polychlorovaných bifenylů v Holostřevech na Tachovsku, kde se chce na likvidaci podílet současný majitel areálu, podobně jako u znečištění chlorovanými uhlovodíky v areálu bývalého Zachema v Plzni na Slovanech i u haldy chemického odpadu v bývalé Lachemě v Kaznějově na Plzeňsku.

Areály Amati ve Stříbře a stavebního podniku ve Zruči, kde jsou chlorované uhlovodíky, se nemusí akutně sanovat, protože se tam zatím neplánují zemní práce. Neřešenou lokalitou je skládka Ledce u Plzně, kde panuje spor o to, čí jsou odpady.

 

Právě se děje

Další zprávy