Chrudim odstraní zamořenou zeminu po Transportě

ČTK ČTK
26. 1. 2012 12:53
Celá zakázka má stát 171 milionů korun, práce by měly začít na konci roku
Transporta Chrudim.
Transporta Chrudim. | Foto: Ekomonitor

Chrudim - Chrudim začíná s přípravami na likvidaci ekologické zátěže po Transportě, bude odklízet odpad i kontaminovanou zeminu.

Město stanovilo koordinátora bezpečnosti práce a také člověka, který bude mít na starosti technický dozor.

Celá zakázka má stát 171 milionů korun. Informoval o tom starosta Chrudimi Petr Řezníček (SNK - ED).

"Koordinátor bezpečnosti práce bude mít těžkou pozici. Počítá se s tím, že lidé budou pracovat i v sedmimetrové hloubce, někde mohou potřebovat i dýchací přístroje a další ochranné pomůcky," řekl Petr Řezníček.

Škodliviny jsou rakovinotvorné

Areál po Transportě Chrudim je zamořený těkavými uhlovodíky, která představují nebezpečí i pro nedaleké Medlešice a Dřenice. Škodliviny v zemině jsou totiž karcinogenní. V současnosti brání kontaminaci spodních vod hydrogeologická bariéra, její provoz stojí osm milionů ročně.

Rozpad nebezpečných látek přitom podle údajů města bude trvat až 250 let.

Podle Řezníčka je možné, že jsou v podzemí jakési kobky, kam se za provozu Transporty vylévaly provozní materiály. Ty kontaminovaly půdu.

Obálky se otevřou v červnu

Chrudim nyní zadá veřejnou zakázku. Tu jí připraví specializovaná firma. Obálky s nabídkami firem by se podle plánu měly otevírat na konci června.

Likvidace kontaminované zeminy a další práce by v areálu bývalého státního podniku Transporta Chrudim měly začít na konci roku. Z areálu se bude odvážet kontaminovaná zemina a nyní se předpokládá, že tam vznikne až sedm metrů hluboká jáma. Do té potom nákladní automobily dovezou novou zeminu.

Sanace by měla trvat 12 až 18 měsíců.

Transporta byla firma s více než stoletou tradicí, která vyráběla zejména dopravní zařízení. Produkovala třeba výtahy, eskalátory a pásové dopravníky. Na počátku 90. let firma zaměstnávala přes 4000 lidí a měla obrat více než dvě miliardy Kč. V roce 1998 strojírny zkrachovaly.

 

Právě se děje

Další zprávy