Pozor na houby z Brd. Jsou plné olova, varuje vědec

Pavel Baroch
21. 3. 2012 6:45
Lesní půda na Příbramsku je na rozsáhlém území nasáklá jedovatými látkami
Houbařská sezona je v plném proudu.
Houbařská sezona je v plném proudu. | Foto: Zuzana Hronová

Příbram - Před nadcházející houbařskou sezonou vědec Ivan Suchara doporučuje Čechům - národu houbařů -, aby se raději vyhnuli brdským lesům v okolí Příbrami.

Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích totiž při zkoumání vzorků mechu a humusu na Příbramsku zjistil, že tamní půda je plná olova, kadmia, stříbra a dalších jedovatých prvků, které do sebe houby nasávají.

"Vysoké koncentrace olova a dalších prvků jsou v Brdech na stovkách kilometrů čtverečních, olovo dosahuje až k vysílači Cukrák na hranici Prahy," řekl Aktuálně.cz Ivan Suchara z průhonického ústavu.

Podle Suchary by lidé neměli jíst především houby a další lesní plody, které rostou ve dvou- až tříkilometrovém pásmu okolo podniku Kovohutě Příbram, kde se rozkládá stará ekologická zátěž

Mapa ukazuje koncentrace jedovatého olova v humusu.
Mapa ukazuje koncentrace jedovatého olova v humusu. | Foto: VUKOZ Průhonice

"Může to být zdravotní problém především pro ty, co by je konzumovali dlouhodobě," řekl Aktuálně.cz Suchara. Opatrní by měli být i lidé, kteří si kupují houby na okolních trzích nebo u tamních silnic.

Co kontroluje inspekce

Houby podél silnic a na stáncích kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. "Kontroly probíhají pravidelně a jejich četnost vychází z pravidelných analýz míry rizika," řekl Aktuálně.cz mluvčí inspekce Michal Spáčil.

Česká vyhláška myslí i na obsah olova a kadmia. Jenže kontroly u silnic a na tržištích se zaměřují především na to, zda mají prodejci od hygieniků příslušné osvědčení, jestli nabízené houby nejsou poškozené hmyzem nebo se nekazí na přímém slunci.

V celé republice přitom inspektoři odebrali v loňském roce pouze 23 vzorků hub, a to navíc pěstovaných nebo sušených. Všechny byly v pořádku.

"Není samozřejmě možné fyzicky zkontrolovat vše, nicméně provedené rozbory nenasvědčují tomu, že by se houby s nadlimitním obsahem kadmia a olova objevily na stáncích," tvrdí Spáčil.

Ivan Suchara z průhonického ústavu při sbírání vzorků.
Ivan Suchara z průhonického ústavu při sbírání vzorků. | Foto: VUKOZ Průhonice

Jedy se ukládaly stovky let

V brdských lesích se olovo, kadmium a další těžké kovy ukládaly stovky let.

Pocházejí ze staré hutnické výroby, podle historických pramenů stála u Příbrami huť na zpracování stříbra už v době Přemyslovců. V 19. století se pak kromě stříbra začalo zpracovávat i olovo. Nyní se v tamních kovohutích už jen ekologicky zpracovává odpad, především vysloužilé autobaterie.

Vysokou koncentraci olova a dalších prvků v brdských houbách potvrdil tajemník České mykologické společnosti Jan Borovička, podle něhož v okolí Příbrami dělalo průzkumy už několik institucí včetně přírodovědecké fakulty.

Borovička shodně s Ivanem Sucharou z průhonického ústavu uvedl, že případné zdravotní riziko hrozí jen při dlouhodobé konzumaci hub z této oblasti, byť na to zatím není žádný relevantní výzkum. Borovička uvedl, že by houby z tohoto regionu taky asi nejedl.

"Neměl bych z toho dobrý pocit," uvedl Borovička. Připomněl, že lidé tam mají i zahrádky, kde pěstují zeleninu.

Detailnější mapa ukazuje zamoření olovem v okolí Příbrami.
Detailnější mapa ukazuje zamoření olovem v okolí Příbrami. | Foto: VUKOZ Průhonice

Houbaři si nedají říct

Okolí Příbrami patří na "houbařskou mapu", ačkoli podle znalců jsou v Česku lepší místa.

"Když jsme u Příbrami odebírali vzorky, říkali jsme houbařům, co tam chodili, ať raději nic nesbírají, ale nic si z toho nedělali," řekl Aktuálně.cz Ivan Suchara z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích. 

Podle tajemníka mykologické společnosti Borovičky by některé houbaře nezastavilo ani to, kdyby se kolem lesa postavily cedule s varováním před sběrem hub a dalších lesních plodů.

"Lesy v okolí kovohutí vypadají pěkně a stará ekologická zátěž není vidět ani cítit. V tom je to právě zákeřné," upozornil Ivan Suchara.

Pro milovníky hub přitom Suchara nemá dobrou zprávu. Brdské lesy budou podle jeho odhadu zamořeny ještě několik stovek let, než se postupně těžkých kovů zbaví.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy