Mimořádná zpráva

Do šumavské rezervace vjela luxusní BMW, padaly pokuty

ČTK ČTK
4. 10. 2013 10:22
Řidičům hrozí vysoké pokuty také za neoprávněný vjezd.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Železná Ruda (Klatovsko) - Neoprávněný vjezd kolony luxusních vozidel BMW do chráněného šumavského území řeší správa Chráněné krajinné oblasti Šumava. V sobotu vjelo zhruba 20 aut BMW do těsné blízkosti Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero nedaleko Železné Rudy, kam je vjezd zakázán.

Řidičům za neoprávněný vjezd hrozí podle zákona o ochraně přírody vysoké pokuty, řekl mluvčí šumavského národního parku Pavel Pechoušek. Blokové pokuty uložila na místě řidičům policie, doplnila policejní mluvčí Hana Kroftová.

Na průjezd aut upozornili správce parku turisté, kteří minulý víkend podnikali výstup na horu Ostrý z německé strany a pak přešli do Čech. "Nestačil jsem se divit. Ani mí přátelé a další turisté nevěřili svým očím. Okamžitě jsem zavolal na policii. Mám zvlášť osobní vztah k národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero a ta kolona mě hrozně pobouřila," řekl plzeňský turista Václav Vetýška, který správu parku na auta upozornil.

Policisté, kteří na hráz Černého jezera přijeli, zjistili totožnost všech 23 řidičů. Přestupek se všemi na místě vyřešili blokovými pokutami za porušení dopravního značení, které zakazuje vjezd v obou směrech, řekla Kroftová. Další škody policie na místě nezjistila.

Správci CHKO chtějí postupovat podle svých kompetencí. Podle zákona o ochraně přírody hrozí jednotlivým řidičům za nezákonný vjezd pokuta až 50 000 korun, v případě organizované akce pořádané právnickou osobou, lze uložit pokutu až do dvou milionů korun, uvedl náměstek ředitele parku pro státní správu Václav Braun.

Auta vjela na území CHKO Šumava, kde lesy patří státní společnosti Lesy ČR, správci CHKO tam dohlížejí na dodržování pravidel ochrany přírody. "Vjezdu od Špičáckého sedla nově brání závora, kterou sem umístili správci území, Lesy ČR. Někdo ji úmyslně otevřel, vypáčil nebo zapomněl zamknout," řekl Braun.

Podle ředitele parku Jiřího Mánka je vjezd tak velké skupiny aut do rezervace neobvyklý. "Máme občas problémy s jednotlivými černými vjezdy terénních motorek. V zimě v ojedinělých případech řešíme protizákonné prohánění sněžných skútrů v národním parku. Ale aby do lesa a do národní přírodní rezervace vjela kolona BMW kabrioletů, tak to mně osobně vyrazilo dech," konstatoval Mánek.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy