Dítě v plzeňské zoo kousl do ruky rys. Porušilo řád, vysvětluje vedení. Případ prošetřuje policie

ČTK ČTK
16. 4. 2018 10:01
Dítě zřejmě překonalo zábranu a dostalo se až k oplocení výběhu rysa, kde se chtělo zvířete dotknout.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Šelmy.cz

Plzeň - Pětileté dítě kousl v neděli v plzeňské zoologické zahradě do ruky rys. "Chlapce záchranáři ošetřili a převezli ho na úrazovou ambulanci fakultní nemocnice," řekl mluvčí záchranné služby Martin Brejcha.

Mluvčí zoo Martin Vobruba incident potvrdil, návštěvníci, tedy dítě nebo jeho doprovod, podle něj museli porušit návštěvní řád, rys sám nemohl nijak z výběhu lidi zranit. Případem se zabývá i policie.

"Věc řešíme jako přestupek proti občanskému soužití, zjišťujeme, co přesně se v zoo stalo," uvedla policejní mluvčí Hana Rubášová. Podle Vobruby dítě zranil rys červený v severoamerické části zahrady. "Při dodržování návštěvního řádu se nic podobného nemůže stát," zdůraznil.

Podrobnosti, jak přesně se incident stal, neuvedl. Dítě zřejmě překonalo zábranu a dostalo se až k oplocení výběhu rysa, kde se chtělo zvířete dotknout. Policie se zřejmě bude zabývat i odpovědností dospělého doprovodu dítěte, který měl na chlapce dávat pozor. Zranění údajně nejsou vážná.

S návštěvníky, kteří nedodržují řád, má zoo opakovaně problémy. Nerespektují zejména zákazy krmení zvířat a také vstupují mimo vymezené prostory, kvůli fotografiím často pošlapou či zničí botanické expozice. "Častým problémem také je, že se někteří návštěvníci snaží pohladit si zvíře. Mnozí si neuvědomují, že jsou to často šelmy," uvedl Vobruba.

Zřejmě kvůli nedodržení řádu pokousal loni v létě tříletou dívku vlk v olomoucké zoologické zahradě. Zvíře bylo za oplocením ve výběhu, dítě se zřejmě přiblížilo i přes varovné cedule až k hrazení.

 

Právě se děje

Další zprávy