Tygr napadl v liberecké zoo tři ošetřovatele, pak utekl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 11. 2012 17:29
Muži se zakousl do hlavy, tygra se nakonec podařilo uspat
V liberecké zoo jsou jen vzácní bílí tygři, které v Liberci chovají od roku 1994.
V liberecké zoo jsou jen vzácní bílí tygři, které v Liberci chovají od roku 1994. | Foto: Zoo Liberec

Liberec - Bílý tygr napadl ve čtvrtek po 8. hodině v liberecké zoo ošetřovatele a poté se asi hodinu volně pohyboval po areálu zahrady.

Při incidentu zranil ještě dvě další ošetřovatelky. Z návštěvníků nebyl zraněn nikdo. Téměř dvacetiletý ošetřovatel byl s poraněními na hlavě, zátylku, v podpaždí i na zádech převezen do nemocnice. Je mimo ohrožení života.

Podle informací ředitele krajské záchranné služby Stanislava Mackovíka si tygr muže po napadení odnášel v zubech, na což zareagovaly dvě ošetřovatelky.

"Ihned se snažily tygra odlákat, dělaly rachot a praštily ho přes hlavu, než muže pustil. Tím ho v podstatě zachránily, jinak to mohlo dopadnout ještě hůř," upřesnil Mackovík.

Ošetřovatelkám tygr přivodil lehčí zranění. "Ohnal se po nich packou. Jedna z nich má zranění na noze a druhá na zádech," řekl Mackovík.

V zoo v té době byli několik dospělých a dvě desítky dětí, řekla liberecká policejní mluvčí Ludmila Knopová. Nikomu z návštěvníků se nic nestalo.

Záchranka čekala v kleci

"Zoologická zahrada byla po dobu události uzavřena, nikdo z návštěvníků nebyl v žádném bezprostředním ohrožení," doplnil mluvčí zoo Ivan Langr.

Když se dostal tygr ven, vůči lidem nebezpečný nebyl. Jeho pozornost upoutali zejména lvi v dalším výběhu pavilonu. Šelmy na sebe přes expozici vzájemně útočily, ale neublížily si.

Tygr se v jednu chvíli také vydal k tučňákům, po ráně od elektrického ohradníku ale o ně přestal jevit zájem.

Posádka záchranky se zraněným musela čekat zavřená v kleci, než se podařilo tygra odchytnout. Před 10. hodinou se podařilo zvíře uspat, jak deníku Aktuálně.cz sdělil Langr.

Záchranná služba poté muže odvezla na libereckou traumatologii. Sedmiletý samec Paris by měl být v pořádku.

Ředitel: Útok na kořist to nebyl

Podle ředitele zoo Davida Nejedla ošetřovatelé uklízeli tak jako každý den výběh, kde měl později být i tygr Paris.

"Neměli se setkat. Asi to byla lidská chyba nebo technická závada, ještě nemáme dostatek informací," řekl ředitel. Podle něj kontakt mezi zvířaty a lidmi nebyl krátký.

Podívejte se na mláďata bílých tygrů:

"Nebylo to tak, že by tygr útočil jako na kořist. To by byly následky mnohem horší," řekl Nejedlo.

Policisté nyní podle své mluvčí zjišťují, zda někdo nepochybil. Z trestného činu zatím nikoho neobvinili.

Nejde o první neštěstí

V pavilonu šelem v liberecké zoo se jedno neštěstí, v němž ale nefiguroval člověk, stalo před třemi lety.

Lvi Sultán a Elsa si při rutinním vypouštění šelem z ubikací sami otevřeli bezpečnostní spouštěcí dvířka a pronikli do venkovní expozice, kde už byla bílá tygřice Isabella. Tygřici tam smrtelně zranili.

V liberecké zoo jsou jen vzácní bílí tygři, které v Liberci chovají od roku 1994. Jsou jedním ze symbolů zahrady. Zoo má dospělého samce, samici a od července i tři mláďata.

Bílí tygři nejsou samostatným druhem, ale jen zvláštní formou tygra indického (bengálského). Po celém světě jich žije v chovech několik desítek, ve volné přírodě se zřejmě už nevyskytují vůbec.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy