Dětské oběti budou vyslýchány v pokojíčku s hračkami

Domácí Domácí
1. 2. 2011 6:24
Výslechová místnost v podobě dětského pokoje pomůže navázat s dítětem neformální vztah
Výslechová místnost v podobě dětského pokoje pomůže navázat s dítětem neformální vztah
Výslechová místnost v podobě dětského pokoje pomůže navázat s dítětem neformální vztah | Foto: Plzeňský kraj

Plzeň - V Plzeňském kraji tento týden zprovozní dvě výslechové místnosti pro dětské svědky a oběti trestné činnosti.

V Plzni a v Klatovech budou moci policejní vyšetřovatelé a další organizace využít pro práci s dětmi klidné a nenucené prostředí odlišné od policejních kanceláří, které pomůže navázat s dítětem neformální vztah.

Oba komplexy výslechových místností jsou situovány v nemocnicích v centrech měst (v Plzni v areálu FN Plzeň na Borech). Jedná se o ucelený komplex tří sousedících místností - výslechová, technická a odpočinková, monitorovací. Každá místnost má samostatný vchod.

Výslechová místnost slouží jako vyšetřovna a poradenské zařízení. Je vybavena tak, aby se zde dítě cítilo co nejlépe a nebylo zbytečně stresováno. Její součástí je sedací souprava, televize, hračky, knížky, pastelky, obrázky apod.

Mezi obrázky a hračkami jsou kamery a mikrofony

Polopropustné zrcadlo, kamery a mikrofony, které přenášejí dění do monitorovací místnosti jsou skryté mezi obrázky a umístěny tak, aby nevzbuzovaly pozornost.

Ve výslechové místnosti dítě přijde do kontaktu pouze s jednou osobou. Ostatní účastníci výslechu vyšetřovatelé, obhájce, státní zástupce, rodiče popř. psycholog a další mohou celý proces výslechu sledovat právě přes polopropustné zrcadlo a záznamové zařízení v monitorovací místnosti.

"Policisté, kteří vedou výslech, projdou vždy speciálním školením. To zahrnuje také modelové situace. Cílem je děti co nejméně traumatizovat," doplnil Rudolf Císař, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Výslechová místnost je technicky vybavena a uspořádána tak, aby zajišťovala maximální věrohodnost a přesnou dokumentaci výslechu. Díky dokonalému audiovizuálnímu záznamu z výslechu odpadá nutnost jeho opakování a dítě v neformálním prostředí s vyšetřovatelem snadněji komunikuje.

Z celkové částky 1 027 811mKč poskytl Plzeňský kraj ze svého rozpočtu 457 892 Kč a ministerstvo vnitra 569 919 Kč.

Do roku 2010 vzniklo v Česku s podporou ministerstva vnitra již 19 výslechových místností pro dětské oběti.

 

Právě se děje

Další zprávy