Plzeň - Chladné a deštivé počasí zabíjí v těchto dnech na Plzeňsku velké množství mláďat volně žijících živočichů.
Letošní hnízdění je tak zejména u většiny ptáků jen velmi málo úspěšné. Plné ruce práce s pomocí volně žijícím živočichům má i plzeňská záchranná stanice zvířat.
Jen v pondělí zasahovala u tří desítek případů, zejména šlo o zesláblé, apatické a polomrtvé rorýse, jiřičky, sýkory, ježka či o kunu.
Plzeňští ochránci přírody pečují také o mládě bobra, kterého z bobřího hradu na Úhlavě vyplavila velká voda, řekl Karel Makoň ze stanice.
Počasí znesnadňuje ptákům obstarávání potravy. "Hmyz nelétá, lovit hraboše ve vysoké a mokré trávě je rovněž problém a dostat se k potravě v kalné vodě rozvodněných řek či rybníků je čím dál náročnější," uvedl Makoň.
Kvůli nedostatku potravy snížili jiřičky, vlaštovky a rorýsi počty vajec i mláďat v hnízdě, nezřídka hynou i dospělí ptáci. Jen vyčerpaných rorýsů ochránci přírody zajistili za dva dny přes 30, přežil jen jeden.
V hnízdech v dutinách stromů hynou datlové, velký problém s hnízděním mají čápi, dravci i sovy. Oproti předchozím rokům nemají ochránci přírody na Plzeňsku potvrzené ani jedno mládě výra nebo kalouse.
Tak Vltava zatopila pražskou zoo, podívejte:
"Chladné a extrémně mokré počasí nezvládají už ani mláďata divokých kachen, husí či labutí. Podobně jsou na tom koroptve, bažanti, čejky, skřivani a vše, co hnízdí na zemi," vyjmenoval Makoň.
Upozornil ale na to, že v přírodě jsou podobné věci běžné a přežívají jen nejsilnější jedinci.