Plzeň - Plzeňská práva splňují standardy akreditační komise kladené na garanty studijních programů, tedy na profesory a docenty, tvrdí vyjádření Západočeské univerzity (ZČU).
Jádro dostatečně kvalifikovaných pedagogů fakulta "nepopiratelně splňuje, přičemž v mnohých ohledech je i překračuje", uvádí dokument, který univerzita v pondělí odeslala ministerstvu školství (MŠMT) jako vyjádření ke stanovisku komise. Ta počátkem února navrhla MŠMT neprodloužit plzeňským právům akreditaci, takže fakulta by měla po 31. říjnu zaniknout.
Děkan fakulty Jan Pauly potvrdil, že toto vyjádření bez příloh rozeslal ve středu večer všem členům akademické obce.
Nedostatečné personální zajištění
Důvodem k neprodloužení akreditace je podle komise hlavně nedostatečné personální zajištění a špatná vědecká i publikační činnost. Oficiální verdikt MŠMT dostane univerzita kolem 9. března. Fakulta i studenti se pokoušejí rozhodnutí komise zvrátit. Chystají protest v Praze.
Magisterský studijní program nevykazuje podle školy závažné nedostatky a odpovídá požadavkům MŠMT. "Jednoznačně jsou dány důvody pro prodloužení platnosti akreditace na standardní dobu studia," uvádí vyjádření.
Zatímco v červnu 2010 činily podle fakulty reálné přepočtené úvazky 15,625 při 22 garantech, tedy profesorech a docentech, loni v červnu to bylo 10,34 na 17 osob a letos v březnu 15,39 při počtu 23 osob. "Není pochyb, že toto srovnání nedává sebemenší důvod pro odepření prodloužení platnosti akreditace na standardní dobu," uvádí se ve vyjádření pro MŠMT.
ZČU dále odmítá názor komise, že by na fakultě nebyly realizovány žádné grantové projekty. Fakulta s olomouckými právy řeší standardní grantový projekt Vliv návrhu nového občanského zákoníku na použitelnost dosavadní judikatury Nejvyššího soudu, který škola získala předloni a potrvá do roku 2013.
Univerzita kritizuje subjektivní důvody
Dále loni podala tři žádosti na Grantovou agenturu ČR na období 2012 až 2014, které ale nebyly finančně podpořeny.
"Nepochybně především s ohledem na neutuchající útoky, jimž byla fakulta vystavována, jakož i na permanentní kritiku, kterou akreditační komise kontinuálně ventilovala ve sdělovacích prostředcích, a to zcela nad obvyklý rámec," uvádí vyjádření plzeňské školy. Ta připravila další projekty, ale výběrové řízení agentury není vypsáno.
Za nejvýznamnější problém stanoviska komise považuje škola kritická tvrzení, které představují "subjektivní a realitě nevypovídající důvody", například o tom, že garanti disciplín nejsou na fakultě vůdčími osobnostmi, nebo "mystifikační nařčení" ze zhoršujícího se vývoje stavu profesorů a docentů na fakultě.
"Anebo přímo spekulativní úvahy, pro něž neexistují sebemenší důvody, například o vypůjčených profesorech a docentech jen pro účely akreditace".
MŠMT je podle fakulty z vysokoškolského zákona vázáno stanoviskem komise. "V žádném případě ale není vázáno co do lhůty, o kterou komise navrhuje prodloužit platnost akreditace (pouze od července do října 2012). MŠMT je tedy oprávněno o délce prodloužení rozhodnout zcela podle své úvahy," tvrdí vyjádření ZČU.