Pospíšil: Práva v Plzni končí, protože odešli odborníci

Jakub Novák
4. 2. 2012 12:54
Rozhovor s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, který fakultu vedl po aféře s tituly
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na právnické fakultě v Plzni
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na právnické fakultě v Plzni | Foto: Jan Langer

Plzeň - Právnická fakulta pod vedením děkana Růžičky nedala prostor potřebným reformám a kvůli tomu ji opustili odborníci.

To je podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) důvod, proč fakulta od října ztratí akreditaci na magisterský program.

Pospíšil plzeňská práva vedl po vypuknutí skandálu s udělováním titulů v roce 2009. V následujícím roce ho nahradil dnes již také bývalý děkan Květoslav Růžička. Ministr ho kritizuje za přístup k reformě fakulty.

"Odešli ti nejlepší lidé a došlo k takovému oslabení, že to pro takto malou školu znamenalo výrazný odborný zásah," uvedl Pospíšil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A.cz: Znáte prostředí plzeňských práv i lidí, kteří odtamtud odešli. Jaký máte z celé situace pocit?

Pro mě to bylo samozřejmě výrazné zklamání ze strany pana profesora Růžičky, protože když nastupoval do své funkce, dával čestné slovo že cílem je fakultu spojovat - tedy dát všem lidem na fakultě prostor a pokračovat v reformách. To bohužel nenastalo a po určité době třicet lidí odešlo.

A.cz: Co byl podle vás ten největší problém?

Problém byl, že on nebyl ochoten více komunikovat s profesorem Eliášem. Neznám ty nuance, ale Eliáš myslím postupně nabyl pocitu, že je na té škole nevítaným hostem, a tak odešel. Vrcholem byly senátní volby, ke kterým došlo půl roku po volbě děkana, které dopadly tak, že z těch reformních učitelů - včetně Eliáše - se do akademického senátu nikdo nedostal. Což je třeba u člověka, který patří k čelním akademikům té školy docela divné.

Foto: Jan Langer

A.cz: Myslíte, že se jednalo o nějakou manipulaci?

Ne, to určitě ne, byla to demokratická volba. Bylo z toho ale zřejmé, že většina učitelů preferovala zastánce méně výrazných reforem. Ukázalo se, že snaha provést námi nastartované reformy je blízká pouze malé části učitelů. Lze říct že je podporovala tak třetina sboru.

A.cz: Odchod reformních učitelů fakultu tak personálně zasáhl?

Odešli ti nejlepší lidé a došlo k takovému oslabení, že to pro takto malou školu znamenalo výrazný odborný zásah. Doplnění neodpovídalo tomu, jaké bylo potřeba.

A.cz: Co bylo zřejmě příčinou této situace?

Tuto situaci zavinila nesvornost a nedohoda - kdyby tam ta dohoda byla a učitelé získali důstojné pozice a podíl na řízení fakulty, tak by podle mého názoru k tomuto exodu nedošlo. Klíčové nejsou osobní sympatie, ale kvalita učitele, jeho publikační činnost, vědecká a pedagogická kvalita, ochota věnovat fakultě svůj čas - dnes je jedním z velkých nešvarů právnických a dalších fakult to, že většina docentů a profesorů jsou "přelétaví", což je samozřejmě špatně.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.

Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura. Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy