Mimořádná zpráva

Plzeňská práva zřejmě končí. Nedostala akreditaci

ČTK Lucie Stuchlíková ČTK, Lucie Stuchlíková
1. 2. 2012 16:32
Akreditační komise fakultě neprodloužila akreditaci na magisterské studium
Plzeňská práva zřejmě končí
Plzeňská práva zřejmě končí | Foto: Jan Langer

Plzeň - Akreditační komise neprodloužila plzeňské právnické fakultě akreditaci na magisterské studium. Došla totiž k závěru, že za poslední dobu nedošlo na fakultě ke zlepšení. 

Tajemník komise Jiří Smrčka uvedl, že škola tímto rozhodnutím fakticky končí. Nově zvolený děkan fakulty Jan Pauly přijal zprávu se zděšením, rozhodnutí si prý nedokáže vysvětlit.

Pětiletý magisterský program má akreditaci jen do května tohoto roku. Komisaři navrhli akreditaci na další akademický rok neprodloužit. Zároveň ale dali škole čas do konce října, aby mohli být studenti převedeni na jiné fakulty.

Fakulta dle komisařů nevytváří podmínky pro kvalitní vzdělávání v magisterském studijním programu a pro další rozvoj fakulty.

"Ta informace je pro nás naprosto šokující. Dozvídáme se ji se zděšením ze sdělovacích prostředků a chce se nám věřit, že je to nějaké tragické nedorozumění," uvedl děkan Jan Pauly.

Návrh akreditační komise musí ještě potvrdit ministerstvo školství. To zatím případ nechce blíže komentovat. Stanovisko prý vydá do 30 dnů poté, co jí komise předá písemné sdělení.

Nepředpokládá se ale, že by ministerstvo mohlo rozhodnout opačně. "Náš výklad zákona je ten, že to opačné rozhodnutí není možné," uvedl Jan Dvořák z Akreditační komise.

"Přestože Akreditační komise opakovaně upozorňovala na přetrvávající závažné nedostatky při uskutečňování studijního programu, nedošlo na Fakultě právnické ke zlepšení stavu, nebo alespoň k vytvoření předpokladů pro pozitivní rozvoj v blízké budoucnosti," usnesla se komise na středečním zasedání.

Škola prý nedokázala vytvořit stabilní a kvalifikovaný sbor vlastních akademických pracovníků. Personální situace se podle komise v posledních měsících naopak zhoršila. Podle děkana je naopak tato otázka již vyřešená.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který fakultu vedl těsně po vypuknutí aféry s plagiátorstvím, je chyba v jeho nástupci, dnes již také bývalém děkanovi Květoslavovi Růžičkovi. Růžička se nedohodl s reformátory z řad pedagogů a velkou část jich nechal ze školy odejít.

Studenti přejdou jinam

Západočeská univerzita má nyní povinnost zajistit studentům studia stejného nebo podobného programu na jiných školách. Musí tedy začít jednat s jinými univerzitami, které poskytují právnické vzdělání. Z veřejných škol je to Karlova, Masarykova a Palackého univerzita.

Podle Dvořáka nehrozí situace, že by studenti ve studiu pokračovat nemohli. "Podobná situace už nastala několikrát a problémy s tím nebyly. Škole jsme dali čas, aby mohla studentům pokračování studia vyjednat," uvedl.

Studenti budou moci přestoupit například na Palackého univerzitu v Olomouci. "Chápeme to jako naši povinnost, spolu s ostatními fakultami se budeme muset o studenty postarat," uvedla děkanka Právnické fakulty Milana Hrušáková.

Fakulta sice v současné době neumožňuje přestupy a má také částečně odlišný studijní program, ale vzhledem k mimořádnosti situace bude hledat řešení.

Posluchači, kterým studium končí letos na jaře, mohou titul získat ještě na Západočeské univerzitě. A to i přes závažné nedostatky, které komise na fakultě objevila. "Dokud je akreditace platná, může škola vyučovat i udělovat tituly," dodal Dvořák.

Fakulta nesmí udělovat titul JUDr.

Škola má dvě možnosti, jak se proti případnému rozhodnutí ministerstva bránit. První možností je podat rozklad, to ale nic nemění na tom, že by škola nemohla dál v magisterském programu vyučovat.

Další možností je napravit chyby a po skončení současného řízení znovu zažádat o prodloužení akreditace. "Dokud akreditace neskončí, je možné znovu o prodloužení požádat," potvrdil Dvořák.

Děkan zatím nechtěl další postup fakulty komentovat. Nyní se potřebuje seznámit s odůvodněním Akreditační komise a probrat ho s vedením Západočeské univerzity.

Kromě pětiletého magisterského programu nyní studenti na fakultě navštěvují ještě jeden bakalářský program. Fakulta má rovněž doktorský program se třemi obory, nesmí do něj ale přijímat nové studenty. Navíc už loni přišla o možnost udělovat v doktorském programu titul JUDr., proti rozhodnutí se brání rozkladem.

Problémy plzeňská práva mají od roku 2009. Tehdy vyšlo najevo, že na fakultě se obhajovaly opsané práce, někteří studenti školu ukončili nestandardně rychle a byli přijímáni za zvláštních podmínek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy