Plzeň - Ačkoliv je členství v akademických senátech vysokých škol jen čestnou funkcí bez nároku na peněžní odměnu, v květnu 2010 udělali na plzeňských právech výjimku.
Škola vyplatila studentům, kteří byli členy senátu, stipendium ve výši 20 tisíc korun. Informuje o tom deník Právo.
Na plzeňské akademické půdě byla ale výplata peněz spojována s volbou tehdejšího nového děkana, kterým se stal Jiří Pospíšil (ODS). Dvacet tisíc měli údajně získat studenti za to, že zvedli pro současného ministra spravedlnosti ruku.
"Bylo to mimořádné stipendium za práci v akademickém senátu," přiznal Právu jeden z odměněných studentů Martin Pelikán s tím, že mimořádný příspěvek neměl žádnou souvislost s volbou děkana.
"Je to veřejné tajemství"
Podle Pospíšila stojí za informacemi o odměnách lidé blízcí dřívějšímu vedení plzeňské právnické fakulty. "Tuto informaci začali šířit lidé kolem bývalého děkana (Milana Kindla) a varovali mě, že když budu i nadále komentovat situaci kolem školy, že ji budou šířit dál," řekl Právu.
Bývalý Kindlův zastánce, expředseda akademického senátu Daniel Telecký, informace o odměnách potvrdil. "Vím o těch studentech. To je veřejné tajemství, že měl (Pospíšil) svou kliku studentů, kteří posléze skutečně dostali odměny v řádu desetitisíců korun," uvedl.
Stipendia se aktivním členům akademického senátu podle ministra vyplácejí i na jiných školách a nejde o nic divného. Členové akademických senátů fakult jiných vysokých škol to však nepotvrdili.
"Je to práce absolutně zadarmo, a to kroutím s přestávkami asi páté funkční období. Včetně jakéhokoli zvýhodnění studentů, kteří v senátu jsou," uvedl člen akademického senátu Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Michal Skřejpek.
"Žádnou odměnu jsme nedostávali"
"V žádném případě. Je to čestná funkce," sdělila i Kateřina Ronovská z akademického senátu Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
"Jako členové jsme žádnou odměnu nedostávali. A studenti mohou dostat jen prospěchové, ubytovací nebo sociální stipendium. Za členství v akademickém senátu žádné stipendium není," podotkla Gabriela Halířová, která do ledna zasedala v akademickém senátu Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Martin Marek byl jedním z šestice studentských volitelů, ale do května 2010 senát opustil. Stipendium nedostal.
"Pokud vím, tak jeden ze studentů jej nevolil, a odměnu obdržel rovněž. Stejně tak dostal odměnu student, který při volbě děkana vůbec nebyl a do senátu se dostal až po mém odchodu jako náhradník," sdělil Marek.
Podle něho Pospíšil odměnu vyplatil všem, kteří byli v květnu 2010 členy studentské sekce senátu. V rozhovoru pro Právo ale Pospíšil uvedl, že stipendium pro studenty nenavrhoval.