reklama
 
 

Pospíšil navrhl reformu a je děkanem práv v Plzni

2. 11. 2009 18:45
Volbu děkana plzeňské právnické fakulty jste s námi sledovali v online reportáži

Plzeň - Akademický senát zvolil nové vedení právnické fakulty v Plzni, kterou v posledních měsících zdiskreditovaly skandály s plagiátorstvím a rychlostudenty.

Vybíral mezi dvěma kandidáty: bývalým ministrem spravedlnosti pověřeným vedením fakulty Jiřím Pospíšilem (ODS) a advokátem Karolem Hrádelou.

Pro zvolení bylo zapotřebí získat v osmnáctičlenném senátu deset hlasů. A klání mělo svého vítěze, kterým se stal Pospíšil.

Senát měl od ministryně školství Miroslavy Kopicové pomyslný nůž na krku. V pátek totiž akademické obci důrazně vzkázala, že pokud nezvolí proreformního děkana, fakulta může brzy skončit.

Situaci v Plzni sledujeme v online reportáži:

18:01 - Výsledek si pochvalují i členové akademického senátu z řad studentů. "Při tajné volbě nešlo předjímat, jak kdo bude hlasovat," vysvětlil Aktuálně.cz Jan Křivanec. Podle vlastních slov se nejvíce obával toho, že nebude zvolen nikdo.

17:59 - Čerstvě zvolený děkan zdůraznil, že teď je nejdůležitější uspět u akreditační komise.

17:58 - Jiří Pospíšil označil své vítězství za velmi silný zážitek. "Větší, než když jsem se stal ministrem, protože jde o mou alma mater. Jsem navíc prvním děkanem z řad absolventů této školy," nechal se slyšet.

17:57 - "Nejsem zklamaný. Byl zvolen děkan a to je důležité," řekl Aktuálně.cz poražený kandidát Hrádela. "Získal jsem šest hlasů, což je na člověka, který zde nikdy nebyl, velmi slušné," pochvaloval si svůj výsledek.

17:46 - Telecký pozval k mikrofonu rektora Josefa Průšu. Ten Pospíšila jmenuje děkanem hned zítra. Hned v úterý ho čekají promoce studentů.

17:45 - "Nenacházíme se v lehké situaci a budeme chtít, aby to špatné období, v němž se nacházíme, bylo co nejkratší," prohlásil Pospíšil v krátkém projevu ihned po oznámení výsledků.

17:44 - Sálem zní potlesk, Pospíšil jako první přišel k Hrádelovi a potřásl mu rukou.

17:43 - Novým děkanem Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni byl zvolen exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ze 17 odevzdaných hlasů jich získal 11. Jeho rival Hrádela má šest hlasů.

17:43 - U stolku, kde probíhá sčítání, jsou nalepení zástupci médií. Demonstruje to obrovský zájem veřejnosti o kauzu na plzeňských právech.

17:41 - Začalo sčítání hlasů.

17:31 - Členové senátu se postupně vracejí do místnosti 408, kde volba probíhá. Dnes se tu měl vyučovat předmět Politické systémy I., ale studenti politologie měli smůlu a museli vzít zavděk jinou přednáškovou místností.

17:26 - "K šancím na své zvolení se nevyjadřuji," reagoval Karol Hrádela dotaz Aktuálně.cz. "Pokud prohraju, nebudu muset omezovat svou právnickou praxi," dodal s úsměvem.

17:19 - Tajemník senátu teatrálně ukázal všem v sále, že urna na hlasy je prázdná. Telecký vzápětí vyzval členy senátu, aby se přesunuli do jedné z vedlejších místností, kde budou mít více soukromí k hlasování.

17:15 - Po dalších třech - převážně technických - dotazech z pléna, vyhlásil Telecký volbu.

17:10 - Jako první promluvil profesor Karel Eliáš. Apeloval na to, aby byl dnes děkan zvolen a škola se vyhnula nucené správě.

17:01 - Začala diskuse k oběma kandidátům.

17:00 - Exministr Pospíšil domluvil. Sklidil výrazně intenzivnější a delší potlesk než druhý kandidát. Ostatně tleskal mu i sám Hrádela.

16:59 - Pospíšil ve svém projevu naznačil například to, že bude nutné provést revizi úvazků některých učitelů. "Není správné, když někdo učí na škole dvě hodiny týdně a má peníze za poloviční úvazek."

16:47 - "Nejde o mé politické hrdopyšství, chci být dobrým krizovým manažerem," pokračuje Pospíšil. Sám uznává, že kdyby se ho někdo před pár měsíci zeptal, zda chce vést právnickou fakultu, zřejmě by řekl, že ne. Dodává, že by ji rád dostal tam, kde byla v 90. letech minulého století - mezi nejlepší právnické fakulty v zemi.

16:42 - Slova se ujímá Jiří Popsíšil. "Chci shrnout nejen to, co jsme zde v posledních pěti týdnech udělali, ale hlavně to, jak chci škole pomoci v budoucnu."

16:30 - Kandidát na děkana Hrádela se představil jako advokát s dlouholetou praxí. "Devatenáct let se intenzivně zabývám kontrolní činností," uvedl. "A to byl problém na této fakultě-chyběla tu kontrola." Hrádela zároveň konstatoval, že by na fakultě provedl personální audit.

16:25 - Hrádela na úvod své řeči uvedl, že jeho výhodou je fakt, že není spjat s právnickou fakultou a s tím, co se zde odehrávalo. "To může být výhodou," uvedl před zaplněnou posluchárnou.

16:21 - Před Akademický senát předstoupil první kandidát advokát Karol Hrádela.

16:20 - Oba kandidáti mají na přednes svého programu dvacet minut. Poté bude následovat diskuse.

16:19 - Kandidáti předstoupí před Akademický senát v abecedním pořadí - první tedy představí svůj program advokát Karol Hrádela, poté bývalý ministr Jiří Pospíšil.

16:18 - Na třetí pokus senát schválil složení volební komise. Zvítězil návrh studenta Martina Marka, tedy, že v komisi nebude předseda senátu Telecký. Zvolenými členy jsou Matejka, Knoll a Najman.

16:16 - Telecký uvedl, že nemá podporu studentské kurie senátu a pohrozil, že bude rezignovat na svoji funkci.

16:15 - Volba začíná zmatkem. Senátoři se neshodli na složení volební komise. Ani jeden návrh nezískal potřebnou většinu.

16:06 - Daniel Telecký, předseda akademického senátu, zahájil dnešní volební zasedání. Představuje program jednání.

16:04 - Hrádela nemá podle informací Aktuálně.cz příliš velkou šanci na zvolení. Zřejmě bude zvolen Pospíšil, nebo nikdo. Volba bude tajná.

16:01 - Přišel i druhý kandidát Karol Hrádela. Do stísněné a přeplněné přednáškové místnosti ale zatím jen nesměle nakoukl.

15:57 - Na místo dorazil krátce před zahájením volby pověřený děkan Jiří Pospíšil. Měl dobrou náladu. "Zatím úsměvy, ale uvidíme po volbě," prohlásil.

15:30 - Pokud by o novém děkanovi rozhodovali zástupci studentů, měl by Jiří Pospíšil zřejmě vyhráno. "Ze šesti studentů, kteří v senátu jsou, má Pospíšil pět hlasů jistých," řekl Aktuálně.cz člen studentské kurie senátu Martin Marek.

autor: Michal Pavec | 2. 11. 2009 18:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama