Pardubice - V Pardubickém kraji může turista při troše štěstí v přírodě narazit občas i na pštrosa nebo mývalovce.
Exotická zvířata většinou utekla chovatelům a některá se už v novém prostředí trvale zabydlela. Jiná měla méně štěstí a skončila jako trofej myslivců a pytláků nebo se ocitla jako neobvyklá pochoutka na talíři.
"Mývalovci tu už zdomácněli, nejsou nic zvláštního. Rozšířili se k nám z evropské části Ruska. Občas se někde objeví i mývalové," říká vedoucí pardubického střediska Agentury ochrany přírody a krajiny Vlastimil Peřina.
Do Záchranné stanice volně žijících zvířat v Zeleném Vendolí na Svitavsku se poměrně často dostanou exotičtí hadi nebo želvy. Občas se ale vyskytnou i větší zvířata.
Pštros plaval v Labi
"Chytali jsme už i pštrosa na poli, ale nedojeli jsme jej ani osmdesátikilometrovou rychlostí. Když ho veterinář trefil uspávací střelou, jen ho to povzbudilo a zmizel," vzpomíná vedoucí stanice Josef Zelený. Ptáka údajně později viděli až u Brna.
Dalšího pštrosa museli letos v létě lovit z Labe hasiči. Emu utekl chovatelce z Řečan nad Labem na Pardubicku z ohrady, patrně sklouzl do vody a uplaval asi kilometr proti proudu.
Na Svitavsku se také zřejmě stále potuluje opice uprchlá v červnu ze zoologické zahrady v Olomouci. Makak červenolící byl viděn už několikrát, ze své původní japonské domoviny je zvyklý i na chladné počasí a zbytky úrody na polích mu dávají možnost přežít i mimo klec.
Norek decimuje tuzemské druhy
Výjimečný v české přírodě není norek severoamerický. Ochranářům ale přidělává vrásky na čele, neboť decimuje populace některých tuzemských druhů, například raků nebo ještěrek.
Před lety se také v okolí Seče na Chrudimsku pohybovala lama. Nikdo nevěděl, odkud se vzala, nakonec ji ale údajně místní zemědělci chytili a snědli. V okolí Heřmanova Městce u Chrudimi zase domorodci tvrdí, že viděli v lesích pumu.