Ulice Václava Havla přinesou výměnu průkazů i razítek

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 12. 2011 6:12
Podle nálady ve společnosti se zdá, že lidé na těžkosti s doklady tentokrát brblat nebudou
Česko zažívá mohutnou vlnu sympatií a obdivu k Václavu Havlovi. Plní se nejen kondolenční knihy, ale i petice za přejmenování ulic či letiště.
Česko zažívá mohutnou vlnu sympatií a obdivu k Václavu Havlovi. Plní se nejen kondolenční knihy, ale i petice za přejmenování ulic či letiště. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Ten bod bude na programu jednání zastupitelstev nejrůznějších obcí po celé republice a přijde k němu jistě řada podnětů od občanů či občanských iniciativ. Tím bodem je pojmenování či přejmenování částí obce, ulic a jiných veřejných prostranství podle někdejšího prezidenta Václava Havla.

Tato procedura podléhá dle zákona o obcích schválení zastupitelstva dané obce. Formální změna názvu s sebou nese i řadu praktických změn pro fyzické i právnické osoby.

"V  případě přejmenování ulice či náměstí po Václavu Havlovi samozřejmě nemůže jít o nějakou bezvýznamnou zapadlou uličku, ale pokud možno o důstojnou ulici či o náměstí v centru města. S tím je však spjato mnoho finančně náročných změn, počínaje předěláváním firemních hlaviček či razítek," objasňuje například Ondřej Tušl, tiskový mluvčí pardubického magistrátu.

Lidé po přejmenování volají, jindy spíše brblají

Neměnila by se jen razítka, ale také třeba občanské průkazy a další doklady či dokumenty, kde je adresa uvedena, změnu údajů musí lidé nahlásit také katastrálnímu úřadu.

"O pojmenování po Václavu Havlovi samozřejmě uvažujeme, to je jasná věc, měli jsme už i některé podněty zvenčí. Dosud se však nesešel žádný kompetentní orgán města, který by se těmito návrhy zabýval," dodává Tušl.

V případě změn, které mají být poctou zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi, se dle nálady ve společnosti zdá, že nutné formality většina občanů ráda absolvuje. V tomto případě totiž po změnách sami volají. U méně opodstatněných zásahů do názvů ulic spíše brblají na složité administrativní kolečko.

Proti přejmenování ulic často vznikají petice občanů. Zastupitelstvo města Dvůr Králové nad Labem například před dvěma týdny řešilo "petici občanů za zachování názvu ulice Legionářská u domu č. 2826 - 2832".

Nyní se situace otočila a vznikají masové petice za přejmenování, například za přejmenování Letiště Ruzyně na Letiště Václava Havla či karlovarské Moskevské ulice na ulici Václava Havla.

Jak na přejmenování?

Obec oznamuje změny názvů ministerstvu vnitra, Českému úřadu zeměměřickému a katastrálnímu a příslušnému katastrálnímu úřadu.

K přejmenování ulice nebo jiného veřejného prostranství dochází podle zákona o obcích zápisem do základního registru územní identifikace, adres a nemovitostí.

Mezi základní pravidla při tvorbě názvů ulic patří, že musí být uvedena v českém jazyce, nesmí se shodovat s již existujícím názvem v dané obci a nesmí nést jméno žijících osobností veřejného života.

"V Pardubicích konkrétně to je tak, že ta městská část - obvod, v jejímž území daná ulice leží, navrhne změnu či pojmenování nové ulice a zastupitelstvo města je pak schvaluje. Časový horizont je dán termíny zastupitelstev, které bývají v rozmezí dvou až tří měsíců, první bude v Pardubicích 24. ledna 2012," vysvětluje proceduru Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.

 

Právě se děje

Další zprávy