Park v centru chátrá, radnice se pře s aktivisty

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 6. 2012 13:40
Příliš nákladná oprava Tyršových sadů ohrožuje zisk evropské dotace, tvrdí aktivisté
Vizualizace z vítězného projektu. I takto by měly vypadat Tyršovy sady po revitalizaci.
Vizualizace z vítězného projektu. I takto by měly vypadat Tyršovy sady po revitalizaci. | Foto: http://tyrsovysady.pardubice.eu

Pardubice - Pardubická radnice se již přes rok pře s ekologickými aktivisty a částí občanů o revitalizaci Tyršových sadů, rozlehlého lesoparku v centru města.

Hlavním jádrem sporu bylo kácení asi čtyř stovek stromů a stovek metrů čtverečních keřů.

Kácení je v polovině. Období vegetačního klidu, kdy je možné stromy kácet, však skončilo a dalo by se tak očekávat momentální příměří.

Není tomu tak. V půli května proběhla další demonstrace, tentokrát proti vítěznému projektu společnosti New Visit jako celku, jenž se zdá být protestujícím předražený.

Hrátky s cenou

Chyba se podle nich stala už na začátku. "Zadání soutěže na projekt revitalizace totiž neobsahovalo vůbec kritérium konečné ceny realizace, a to mělo být přitom zcela zásadní," upozorňuje předseda občanského sdružení Chráníme stromy Miroslav Seiner.

Náměstek primátorky František Brendl, jenž má revitalizaci Tyršových sadů na starosti, namítá, že předpokládanou cenu realizace, vycházející z výše prostředků vyčleněných v integrovaném plánu, obsahovala zadávací dokumentace.

"I přesto byla částka v rozpočtu hotové projektové dokumentace výrazně vyšší. V tu chvíli jsme zahájili jednání s projektantem a z projektu byla vyškrtnuta celá řada prvků tak, abychom se dostali na cenu plánovanou městem," popisuje další postup.

Cena vysoutěžená nakonec byla o 20 % vyšší než očekávaná.  Odpůrci říkají, že všechny nabídky včetně vítězné přesáhly očekávanou cenu, a tím pádem mohlo město celou soutěž zrušit. Popřípadě mohlo být v silné vyjednávací pozici vůči vítězi, aby cenu některých komponent snížil nebo aby byly ze zakázky vyjmuty.

S autorskými díly je to složité

"Po veřejné soutěži se, bohužel, ukázalo, že stanovování cen u autorských děl, které projekt obsahuje, je velmi problematické a zúčastněné firmy je prostě levněji udělat neumějí," vysvětluje Brendl a dodává, že v té chvíli sice skutečně mohli celou soutěž zrušit. 

Aktivistům vadí na revitalizaci parku tři základní věci: kácení, beton a drahé ceny.
Aktivistům vadí na revitalizaci parku tři základní věci: kácení, beton a drahé ceny. | Foto: www.tyrsaky.cz

Podle něj však město nechtělo zcela opustit vítězný projekt New Visit a s ním obětovat i veškeré finanční prostředky "v řádu milionů korun i spoustu lidské práce", které na ně byly vynaloženy. "Po další redukci už by totiž z původní myšlenky projektu nezbylo vůbec nic," dodává.

Rozhodl se proto požádat zastupitele města o navýšení rozpočtu na tento projekt a zastupitelstvo potvrdilo, že se má pokračovat v revitalizaci Tyršových sadů právě prostřednictvím projektu společnosti New Visit.

Lavička nejsou betonové odlitky a fošny

Co se týče jednotlivých položek v projektu, aktivistům nejvíce vadí ceny laviček - jedna má být po 60 000 Kč - a závlahový systém za 4 miliony Kč.

"Zeptal bych se pana náměstka, za kolik korun má on sám lavičku na své zahradě, a proč nemá na své zahradě senzory, které poznají, zda neprší," říká Miroslav Seiner.

Takto obyčejně lavička v Tyršových sadech vypadat nebude.
Takto obyčejně lavička v Tyršových sadech vypadat nebude. | Foto: Reuters

Náměstek Brendl vysvětluje, že pod pojmem "lavička" si v tomto případě nelze představovat "dva betonové odlitky s pěti fošnami", ale svébytné autorské dílo. Lavička má být bezmála čtyři metry dlouhá a je vyrobena z nerezové oceli s kombinací exotického dřeva, některé mají i své vlastní osvětlení.

"A zavlažovací systém je pak úplně jinou kapitolou. O nákladech na něj jsme věděli od samého počátku. Opravdu si nemyslím, že 4 miliony korun jsou nepřiměřenou cenou za něco, co se má starat o 50 000 m2 pobytových trávníků tak, aby je mohli lidé aktivně využívat po celou sezonu, a co díky moderní technologii dokáže přesně vyhodnotit, zda je v danou chvíli zalévání nutné, či nikoliv," domnívá se František Brendl.

Park má totiž odedávna problémy s vysokou spodní vodou.  Tato funkce tudíž podle náměstka primátorky není luxusem, ale nutností, aby nedocházelo ke zbytečnému zavodňování.

Namítá rovněž, že naopak na některých dražších prvcích dokázala vítězná firma výrazně ušetřit. "Z toho důvodu jsme vnímali celkovou vysoutěženou cenu jako přiměřenou a jednotlivé položky jsme zpětně neřešili."

Jsou evropské peníze v ohrožení?

Zástupce aktivistů Miroslav Seiner říká, že dle jejich analýz by právě i kvůli navyšování financí a neuvedení ceny jako jednoho z kritérií soutěže mohlo mít město problémy s evropskými dotacemi.

Proti revitalizaci Tyršových sadů proběhlo již několik demonstrací, happeningů a petic.
Proti revitalizaci Tyršových sadů proběhlo již několik demonstrací, happeningů a petic. | Foto: Zuzana Hronová

"Projekt je v rámci všech fází jeho přípravy pravidelně konzultován s poskytovatelem dotace, Regionální radou regionu soudržnosti Severovýchod, a během těchto konzultací jsme nenarazili na nic, co by v přidělení dotace bránilo. Ojedinělé drobné připomínky byly do projektu vždy zapracovány," nemá strach Brendl.

Aktivisté to tak jednoduše nevidí: "V Ústeckém kraji budou nyní vracet některé dotace mimo jiné proto, že se v těch projektech použily neúměrně nákladné nadstandardní prvky. Současné vedení radnice vede s projektem Tyršových sadů město do podobného průšvihu. A ten nakonec zaplatíme z rozpočtu města."

Město je obezřetné

Také město postupuje opatrně. Zastupitelé chtějí před zahájením prací znát přiměřenost ekonomických nákladů, vztah autorských práv k budoucím úpravám parku nebo odborné stanovisko k přidělení evropské dotace.

O Tyršových sadech tak budou zastupitelé diskutovat znovu na mimořádném zasedání, které se uskuteční začátkem června. Rozhodnout by měli především o tom, zda zahájit práce na revitalizaci před přidělením dotace.

Zastupitelé vyjádřili obavy z toho, že by na město padly celé náklady projektu v případě, že by byly práce na revitalizaci parku zahájeny už před prázdninami a v září by Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod rozhodla o nepřidělení evropské dotace. 

Tyršovy sady -
Tyršovy sady - | Foto: www.tyrsaky.cz

"Naši odborníci považují tuto možnost za velmi nepravděpodobnou. Projekt je dlouhodobě průběžně s regionální radou konzultován a dílčí připomínky jsou zapracovávány právě tak, aby mohla být dotace bez problémů přidělena. Obavy zastupitelů nicméně chápu, jedná se o velké peníze, a dokud nebudeme mít dotaci oficiálně přidělenou, stoprocentně jisti si být nemůžeme," uvádí k tomu primátorka Štěpánka Fraňková.

Odložení začátku prací až na chvíli, kdy bude dotace přidělena, by ovšem podle vedení města prakticky znamenalo konec tohoto projektu, nebo přinejmenším velké komplikace.

Přestože žádost o dotaci chce město podat už počátkem června, regionální rada se k rozhodnutí sejde nejdříve v září. Do poloviny roku 2013 by se tak zřejmě nestihlo proinvestovat celých 75 procent celkových nákladů, jak nařizuje tento dotační program.

"I proto věřím, že se nám podaří zastupitele přesvědčit o tom, že projekt je skutečně dobře připraven, a že na základě předložených materiálů zvednou ruku pro zahájení revitalizace ihned po podání žádosti o dotaci i ti, kteří momentálně váhají," uzavírá náměstek primátorky František Brendl.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Údržba zeleně - potřebujete pomoci?

 

Právě se děje

Další zprávy