Pod okny zastupitelů se bude v Pardubicích demonstrovat

ČTK ČTK
15. 5. 2012 9:05
Sdružením vadí projekt, který je podle nich předražený. Lavička má stát 69.000 korun
Petice proti kácení v Tyršových podepsalo přes 6000 lidí.
Petice proti kácení v Tyršových podepsalo přes 6000 lidí. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Občanská sdružení připravila na úterý demonstraci kvůli revitalizaci Tyršových sadů v Pardubicích.

Bude se konat v době zasedání zastupitelů před budovou radnice.

Sdružením Chráníme stromy a Zelená pro Pardubice vadí projekt, který je podle nich předražený. Symbolem protestů jsou lavičky; jedna má stát téměř 69.000 korun.

Bude to už několikátý projev nesouhlasu části obyvatel s revitalizací parku. Jeho obnova má přijít na 83 milionů korun. Vedení města s kritikou projektu nesouhlasí.

"Nesouhlasíme s plýtváním veřejnými penězi," uvádějí sdružení na letáku, kterým prezentují svou akci.

Vyjmenovávají na něm položky, jež jim připadají předražené. Mezi nimi jsou například odpadkové koše, každý za 7000 korun, 185 svítidel za cenu 10.000 korun za kus nebo lavičky, každá za 68.820 korun.

Nejlepší cena na trhu

S tím, že obnova parku je předražená, vedení magistrátu nesouhlasí.

"Město právě kvůli tomu, aby předešlo tomu problému, aby mělo něco předraženého, celý projekt soutěžilo. A to, co máme, to je ta nejlepší cena na trhu," uvedl primátorčin náměstek František Brendl (Pardubáci), který má projekt na starosti.

Sdružení zároveň poukazují na to, že město v parku vykácelo 160 stromů a 156 keřů, část podle nich z nich zbytečně, a nepřejí si další kácení 150 stromů a 2440 metrů čtverečních keřů.

S tvrzením, že se v parku kácelo zbytečně, vedení radnice také nesouhlasí. Kácení podle něj bylo jen pěstebním opatřením a likvidací náletových dřevin, což by v Tyršových sadech bylo nutné udělat, i kdyby se park revitalizovat neměl.

Na protest vznikl kalendář aktů

Obnova Tyršových sadů vzbuzuje emoce dlouhodobě, a to zejména kvůli kácení. Na protest vznikl kalendář aktů, konala se demonstrace a vzniklo několik peticí s několika tisíci podpisy.

Celý projekt má vyjít na 83 milionů korun, většinu mají pokrýt evropské dotace.

Odpůrci by se obnově parku mohli pokusit zabránit například zpochybněním získání dotace nebo veřejné soutěže na projekt parku. Peníze na revitalizaci je přitom nutné vyčerpat do konce příštího roku.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy