Pod okny zastupitelů se bude v Pardubicích demonstrovat

ČTK ČTK
15. 5. 2012 9:05
Sdružením vadí projekt, který je podle nich předražený. Lavička má stát 69.000 korun
Petice proti kácení v Tyršových podepsalo přes 6000 lidí.
Petice proti kácení v Tyršových podepsalo přes 6000 lidí. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Občanská sdružení připravila na úterý demonstraci kvůli revitalizaci Tyršových sadů v Pardubicích.

Bude se konat v době zasedání zastupitelů před budovou radnice.

Sdružením Chráníme stromy a Zelená pro Pardubice vadí projekt, který je podle nich předražený. Symbolem protestů jsou lavičky; jedna má stát téměř 69.000 korun.

Bude to už několikátý projev nesouhlasu části obyvatel s revitalizací parku. Jeho obnova má přijít na 83 milionů korun. Vedení města s kritikou projektu nesouhlasí.

"Nesouhlasíme s plýtváním veřejnými penězi," uvádějí sdružení na letáku, kterým prezentují svou akci.

Vyjmenovávají na něm položky, jež jim připadají předražené. Mezi nimi jsou například odpadkové koše, každý za 7000 korun, 185 svítidel za cenu 10.000 korun za kus nebo lavičky, každá za 68.820 korun.

Nejlepší cena na trhu

S tím, že obnova parku je předražená, vedení magistrátu nesouhlasí.

"Město právě kvůli tomu, aby předešlo tomu problému, aby mělo něco předraženého, celý projekt soutěžilo. A to, co máme, to je ta nejlepší cena na trhu," uvedl primátorčin náměstek František Brendl (Pardubáci), který má projekt na starosti.

Sdružení zároveň poukazují na to, že město v parku vykácelo 160 stromů a 156 keřů, část podle nich z nich zbytečně, a nepřejí si další kácení 150 stromů a 2440 metrů čtverečních keřů.

S tvrzením, že se v parku kácelo zbytečně, vedení radnice také nesouhlasí. Kácení podle něj bylo jen pěstebním opatřením a likvidací náletových dřevin, což by v Tyršových sadech bylo nutné udělat, i kdyby se park revitalizovat neměl.

Na protest vznikl kalendář aktů

Obnova Tyršových sadů vzbuzuje emoce dlouhodobě, a to zejména kvůli kácení. Na protest vznikl kalendář aktů, konala se demonstrace a vzniklo několik peticí s několika tisíci podpisy.

Celý projekt má vyjít na 83 milionů korun, většinu mají pokrýt evropské dotace.

Odpůrci by se obnově parku mohli pokusit zabránit například zpochybněním získání dotace nebo veřejné soutěže na projekt parku. Peníze na revitalizaci je přitom nutné vyčerpat do konce příštího roku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy