Pardubice - Opakovaný únik oxidů dusíku pozastavil výrobu nitrocelulózy v pardubické Synthesii. Rozhodl o tom noční krizový štáb chemičky.
Během dvou dní došlo ve společnosti Synthesia k již druhému případu úniku těchto nebezpečných látek ze zásobníků odpadní kyseliny z výroby vojenské nitrocelulózy.
Společnost na opakující se havárie v úterý reagovala zastavením části výroby a odčerpáním kyseliny ze zbývajících zásobníků. Primátorku Pardubic Štěpánku Fraňkovou o přijatých opatřeních informoval ředitel společnosti Daniel Kurucz.
"Jsem ráda, že ředitel společnosti přistoupil k situaci takto zodpovědně. Situace, kdy ve dvou dnech dvakrát uniknou z chemičky plyny, které mohou ohrozit zdraví obyvatel, je skutečně zneklidňující. Během dnešní schůzky mě pan ředitel ujistil, že byť nedošlo k ohrožení zdraví a životů obyvatel, situace se nebude opakovat a společnost napříště přijme technologická opatření, která rizika podobného úniku minimalizují," řekla primátorka.
V noci z úterý na středu pak jednal krizový štáb chemičky. Rozhodl, že podnik vyprázdní zásobníky nitračních směsí, dočasně zastaví výrobu nitrocelulózy a zbytky nitračních směsí za zásobníků Synthesia podrobí analýzám.
"Začali jsme postupně odpouštět zásobníky a tak nejsou žádná ani potencionální rizika. Výroba nitrocelulózy je přerušená. Předpokládáme, že na několik dní nebo na jednotky týdnů," uvedl Kurucz. "Náš způsob skladování plynů je standardní, přesto budeme hledat jiný tak, aby k podobným haváriím nedocházelo. Lidem, kteří pracují v pozastavené výrobě nitrocelulózy, najdeme jinou práci v rámci Synthesie, o práci se bát nemusejí," dodal.
Oxidy dusíku ze Synthesie unikly i předloni v červenci, za únikem byla technická závada a přispělo k němu i tropické horko. Žlutý jedovatý mrak tehdy putoval směrem na Lázně Bohdaneč a další obce severozápadním směrem.
Jak na soudku s prachem
V pondělí v noci i v úterý kolem 12:30 došlo v Synthesii k prakticky stejné provozní havárii. Ze zásobníků, v nichž je shromažďována odpadní kyselina po nitraci, se zřejmě vlivem vysokých venkovních teplot, utrhla víka a nitrózní plyny unikly do ovzduší.
Zatímco v pondělí ráno je hasiči skrápěním "zastavili" ještě v areálu Synthesie, v úterý odpoledne se žlutooranžový mrak vydal k severozápadnímu okraji Pardubic.
"Příčiny, a já se domnívám, že jimi byly vysoké venkovní teploty, šetří krizový štáb naší společnosti. Počítáme že ve vyšetřovací komisi budou také zástupci inspekce životního prostředí," uvedl ředitel Kurucz. Společnost podle něj obnoví výrobu vojenské nitrocelulózy až poté, co venkovní teploty klesnou. Navíc podle něj musí do budoucna hledat jiné technologické řešení pro skladování kyseliny, čekající na recyklaci.
Primátorka: Veřejnost bohužel není připravena
Primátorka Pardubic v souvislosti s událostmi posledních dní ocenila komunikaci s dispečinkem Synthesie v případě nenadálých událostí.
"Zprávy od nich přišly ve velmi krátkém čase a i průběžné informace o vývoji situace jsme dostávali aktuálně. Bohužel z reakcí veřejnosti je vidět, že na podobné události není připravena. Přijme naše varování či výstrahu, ale v řadě případů pak neví co dělat," konstatovala primátorka.
Naráží tak zřejmě na skutečnost, že se na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) obraceli zdejší občané a ptali se, jak moc je ohroženo jejich zdraví v případě havárie, která se stala dnes kolem 13. hodiny v pardubické chemické továrně Synthesia.
Uvedla to tisková mluvčí ČIŽP Simona Cigánková a dodala, že "informace o případných rizicích poskytuje dispečink Synthesie a hasiči, tedy linka 150, případně 112."
Česká inspekce životního prostředí má nyní za úkol zjistit, zda v případě havárie nedošlo k pochybení - tj. porušení zákona, ostatních předpisů či provozního řádu, které by mělo za následek tuto havárii.
"V případě, že takovouto skutečnost inspekce zjistí, bude postupovat tak, jak jí ukládá zákon - zahájí správní řízení, na jehož konci může být provinilci uložena sankce, případně může dát ČIŽP podnět orgánům, činným v trestním řízení," dodává Cigánková.
Podívejte se na mrak nad Pardubicemi: