Výbuch v Synthesii, nad Pardubicemi byl oranžový mrak

Domácí Domácí
21. 8. 2012 19:40
Pardubičany a obyvatele okolních obcí hasiči vyzvali, aby zavřeli okna
Exploze v Semtíně.
Exploze v Semtíně. | Foto: Martin Švajcr

Pardubice - Z pardubické chemičky Synthesia unikl kolem 12:30 po výbuchu jednoho ze zásobníků oblak nitrózních plynů, které mohou způsobovat zdravotní problémy.

Nad Pardubicemi a Rosicemi se vznášel oranžový mrak. Důvodem nehody byly zřejmě vysoké venkovní teploty.

Hasiči na místě zásobníky ochlazovali a výpary skrápěli vodní mlhou, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Další škodliviny z areálu chemičky neunikaly. Chemička zastavila část výroby. Ve větší koncentraci se nitrózní plyny stávají jedovatými.

"Došlo k výbuchu zásobníku a k úniku provozních plynů," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková s tím, že se exploze obešla bez zranění.

Obyvatelé městských čtvrtí Ohrazenice, Doubravice, Polabiny a Trnová by měli podle doporučení ze Synthesie zavřít okna. U Ohrazenic byl vidět ocelový mrak, který podle svědků zahaloval i nedalekou Kunětickou Horu, odpoledne se pomalu rozplýval.

Starostové okolních obcí a měst dostali z dispečinku chemičky SMS o provozní nehodě. Obyvatele Pardubic před nebezpečím varoval hasičský záchranný sbor kraje sirénou, poté na nebezpečí upozornil i městský rozhlas a doporučil si připravit jednoduché ochranné pomůcky, například mokrý šátek přes ústa. Stejným způsobem bude město informovat, až nebezpečí pomine.

Měřící vůz nebezpečné koncentrace nezjistil

"Dva hasiči museli používat přetlakové obleky, tedy obleky s nejvyšší ochranou. Hasiči se v těchto oblecích pohybovali v samém ohnisku výbuchu, aby uzavřeli i poškozené ventily," popsala zásah Horáková.

Hasiči ochlazovali zásobníky po celý den a zkrápěli unikající páry vodní mlhou. Ze záchytné jímky byla odčerpána kyselina dusičná a obsah byl přečerpán i z poškozeného zásobníku. Po 14 hodině bylo zřízeno čerpací stanoviště v Černé u Bohdanče.

V areálu chemičky zasahovali profesionální hasiči z Pardubic, Holic a Chrudimi a  hasiči podniku Synthesia, a.s. Měřící vůz Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč byl vyslán na Kunětickou Horu k monitorování stavu ovzduší.

"Díky příznivým meteorologickým podmínkám se ve vysoké výšce žlutý mrak postupně rozpustil a nebyly naměřeny žádné nebezpečné koncentrace látek," dodala krajská mluvčí hasičů.

"Jednou z možných příčin provozní nehody jsou extrémně vysoké venkovní teploty. Vedení společnosti přijalo okamžitá opatření a přerušilo část výroby. Majetek a osoby v areálu SemtinZone nebyly ohroženy. Příčina vzniku provozní nehody bude předmětem šetření," uvedla mluvčí a personální ředitelka Synthesie Jaroslava Doležalová.

Oxid dusíku unikl v Synthesii do ovzduší i v pondělí brzy ráno, a to také po provozní nehodě. To se ale škodliviny podle vyjádření firmy nedostaly mimo areál SemtinZone. Za nehodu mohlo nejspíš přehřátí zásobníku, který stejně jako dnes nevydržel a došlo k takzvanému fyzikálnímu výbuchu, což je výbuch bez požáru.

Oxidy dusíku ze Synthesie unikly také předloni v červenci, za únikem byla technická závada a přispělo k němu i tropické horko. Žlutý jedovatý mrak tehdy putoval směrem na Lázně Bohdaneč a další obce severozápadním směrem.

Podívejte se na mrak nad Pardubicemi:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy