Na Pardubicku hrozí odchodem dvě stovky lékařů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 12. 2010 18:19
Nejvíce výpovědi podepsali pardubičtí lékaři
Foto: www.dekujeme-odchazime.cz

Pardubice - Přes dvě stovky lékařů pracujících v nemocnicích Pardubického kraje už podalo výpovědi.

Nejvíce jich chce odejít v Pardubicích, méně v ostatních zdravotnických zařízeních.

Lékařský odborový klub (LOK) shromáždil v Pardubické krajské nemocnici výpovědi od 117 lékařů, což představuje asi 40 procent z jejich celkového počtu včetně částečných úvazků a zaměstnanců na rodičovských dovolených.

V Chrudimi oznámilo ukončení pracovního poměru 31 lékařů, zhruba třetina, ve Svitavách 22, tedy přibližně čtvrtina, v Litomyšli jen šest.

Podle vedoucího odboru zdravotnictví krajského úřadu Jaroslava Forejta lze čekat další výpovědi ještě do konce roku. "Může se to zásadně změnit. Navíc pokud v průběhu ledna nezazní nějaké pozitivní signály, začnou se "nabalovat" i ti, kteří se k prvotní výzvě nepřihlásili," odhaduje Forejt.

Odchody lékařů z ARO mohou ochromit celou nemocnici

V Chrudimi chtějí často odejít lékaři z oddělení ARO, gynekologie a dětského oddělení.

"ARO zablokuje veškerou operativu, pokud nebude fungovat resuscitace a servis pro celou nemocnici, je to těžko zvladatelná situace," řekl ředitel nemocnice Tomáš Vondráček.

Lékaře podle něj popudilo nedávné prohlášení ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že mzdové otázky musí řešit kraje jako zřizovatelé nemocnic. Nižší počty výpovědí v Litomyšli a Svitavách si vysvětluje obavami tamních lékařů ze zvažovaného sloučení obou nemocnic.

Ne zcela jasná je zatím situace v Orlickoústecké nemocnici, kde organizace LOK neexistuje. Forejt odhaduje, že i tak část lékařů výpovědi podá individuálně. Podle Vondráčka, který je krajským koordinátorem LOK, se k odchodu rozhodlo už 39 z 87 lékařů.

"Až budeme znát konečné počty a odbornosti odcházejících lékařů, budeme hledat možnosti, jak situaci řešit. Chceme, aby akutní péče byla v každé nemocnici zachována, ale je otázka, nakolik se to u všech odborností podaří," řekla minulý týden krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová.

Průměrný plat českého lékaře je zhruba 45.000 až 50.000 korun, to ale především díky odpracovaným službám a přesčasům. V roce 2009 byla obdobná úroveň mezd i v nemocnicích Pardubického kraje. 

Lékaři chtějí, aby základní plat lékaře stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu. "Soukromý lékař má i po odečtení nákladů určitě vyšší příjem než specializovaný lékař působící v nemocnici, a to i přes nějakých 150 hodin přesčasů, které musí odsloužit," řekl Vondráček.

 

Právě se děje

Další zprávy