Muž ubodal známého. Nejvyšší soud mu potvrdil 12 let

ČTK ČTK
19. 6. 2013 11:09
Soud neuvěřil tvrzením o silném rozrušení a nutné obraně. Muž oběti zasadil 38 ran
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Brno - Za ubodání muže v Pardubicích si pachatel Martin Kaplan definitivně odpyká 12 let ve vězení.

Nejvyšší soud neuvěřil tvrzením o silném rozrušení a nutné obraně, a proto odmítl Kaplanovo dovolání. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Kaplan zasadil oběti 38 ran nožem.

Krajský soud v Hradci Králové původně poslal Kaplana do vězení na 18 let. Vrchní soud v Praze pak verdikt loni v říjnu zmírnil.

Kaplan se hájil tím, že se bránil v silném rozrušení při fyzické potyčce. Muž proti němu údajně chtěl použít plynovou pistoli. V dovolání k Nejvyššímu soudu znovu požadoval zmírnění právní kvalifikace na trestný čin zabití.

Podle NS však Kaplan konflikt sám podnítil a očekával. "Inicioval setkání s poškozeným, dostavil se k němu bez jakékoli jeho výzvy a vybavil se k tomu velkým kuchyňským nožem, který jinak používal výhradně jen v domácnosti," stojí v usnesení.

Soud poukázal také na Kaplanovy osobnostní charakteristiky. "Pro osobu obviněného jsou příznačné takové vlastnosti jako vysoká spontánní vzrušivost, zkraty v jednání, impulsivnost a sklon k agresi," napsali soudci.

Kaplan podle vyšetřovatelů ubodal známého 38 ranami nožem s 15 centimetrů dlouhou čepelí. Konflikt v chatce vypukl údajně kvůli přítelkyni oběti. Dívka byla dříve Kaplanovou družkou.

Zranění byla podle soudních znalců obzvlášť trýznivá, muž několik minut umíral v silných bolestech.

 

Právě se děje

Další zprávy