Losovačka možná připraví Pardubice o dotace na letiště

ČTK ČTK
30. 11. 2011 19:07
Kvůli obavám ze zmanipulování tendrů je v Pardubickém kraji pozastaveno šest projektů
Dostavbu pardubického letiště ohrozila kontroverzní losovačka...
Dostavbu pardubického letiště ohrozila kontroverzní losovačka... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Pardubice - Dostavba pardubického letiště je v ohrožení. Kvůli podezření ze zmanipulovaného tendru totiž možná nedostane dotaci. O peníze může přijít i dalších pět projektů v Pardubickém kraji.

Jedná se o projekty, které měly dostat dotace z regionu soudržnosti Severovýchod (ROP). Jeho regionální rada je ve středu pozastavila na upozornění policie, že los při zadávání zakázek mohl být zmanipulovaný. 

Podle mluvčí rady Eva Jouklové se například o dostavbu pardubického letiště zajímalo 16 firem. "Jen pět vylosovaných však mohlo předložit nabídku. Není tak jisté, zda pět zmíněných nabídek patřilo k nejlevnějším," uvedla mluvčí.

Kromě dostavby technického zázemí civilní části letiště Pardubice bude prověřena i zakázka na muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech či obnovu areálu bývalé fary Dubenec .

Nezávislí experti nyní budou zkoumat, zda jsou vylosované ceny v místě a čase obvyklé. Pokud nezjistí pochybení, budou dotace opět obnoveny.

"Podle výsledku expertizy rada financování buď obnoví, nebo bude postupovat podle nastavených pravidel pro čerpání dotací z ROP Severovýchod," uvedla Jouklová.

Až 36 zmanipulovaných zakázek

Podvody údajně umožnil speciální počítačový program, který měl náhodně zúžit počet uchazečů o zakázku. Podle policie však při losování nešlo o náhodu.

V říjnu policie rozeslala orgánům státní správy a samosprávy dopis, aby spolupracovaly při vyšetřování a informovaly ji o podezřelých soutěžích.

Protikorupční policie zatím zjistila, že možné manipulace při losováních mohly nastat v 36 případech soutěží po celé zemi. Celkový finanční objem v těchto zdokumentovaných případech údajně činí dvě miliardy korun. V polovině případů prý šlo o peníze z evropských dotací.

Například Ústecký kraj musí vrátit 420 milionů korun, které Krajská zdravotní získala z Evropské unie na nákup přístrojů pro svých pět nemocnic. Audit odhalil, že nemocnice zaplatily o 31 milionů korun více, než byla obvyklá cena na trhu.

 

Právě se děje

Další zprávy