'Pardubická losovačka' má vítěze, kritika neutichá

Michal Kalina
31. 3. 2011 19:24
Firma Chládek a Tintěra mimo jiné opravuje ve městě i bazén za půl miliardy
Mezinárodní letiště navýší rekonstrukcí svoji kapacitu, dohady o její ceně pokračují.
Mezinárodní letiště navýší rekonstrukcí svoji kapacitu, dohady o její ceně pokračují. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Rekonstrukci letiště v Pardubicích provede společnost Chládek a Tintěra. Vítěz vzešel z pěti firem, které určila "losovačka".

Společnost zvítězila díky nejnižší ceně. Zakázka počítala s 285 miliony, Chládek a Tintěra opraví letiště za 255 milionů. Kritici poukazují na to, že i tato částka je zbytečně vysoká. Stejná společnost provádí v Pardubicích opravu bazénu za půl miliardy.

"Ukázalo se, že ti, kteří v souvislosti s naším výběrovým řízením hovořili o loupeži za bílého dne, neměli pravdu. Vybraná firma nabídla cenu o víc než deset procent nižší než byla cena projektová," řekl předseda představenstva EBA Jiří Skalický. Společnost vlastní město spolu s Pardubickým krajem.

Dlouhodobý kritik výběrového řízení, náměstek hejtmana Jan Tichý (ČSSD), ale s názorem Skalického rozhodně nesouhlasí. "Nevím, z čeho se pánové radují. Podle našich analýz je hodnota zakázky 220 milionů, tak to není žádná výhra, ale prošustrování 35 milionů korun z veřejných peněz," řekl Tichý deníku MF Dnes.

Kraj možná nepřispěje

Právě zástupci kraje napadly výběrové řízení u antimonopolního úřadu. Vadilo jim, že 11 účastníků vyřadilo losování a tím se jejich počet zúžil na pět. ÚOHS ale neshledal na výběru uchazečů nic nezákonného.

Rekonstrukce má rozšířit ní přistávací a vzletovou plochu a zkvalitnit technické zázemí. Většinu investice uhradí Evropská unie. Příspěvek od kraj ve výši 19 milionů je podle Tichého právě kvůli ceně zakázky ohrožen.

"Pokud vše půjde bez obstrukcí, mohla by stavba začít v polovině května a být hotova do července příštího roku," doplnil ředitel letiště Jan Andrlík.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy