Firma CGM je v insolvenci, kladrubský hřebčín opravuje dále

ČTK ČTK
29. 8. 2014 16:07
Evropský projekt za 300 milionů korun, který musí být hotový do konce letošního roku, to podle vedení hřebčína neohrozí.
Kladrubský hřebčín (archivní foto)
Kladrubský hřebčín (archivní foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Kladruby nad Labem (Pardubicko) - Hlavní dodavatel oprav Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku, stavební firma CMG, je od května v insolvenčním řízení. Evropský projekt za 300 milionů korun, který musí být hotový do konce letošního roku, to však podle vedení hřebčína neohrozí.

"O tomto problému víme několik měsíců. Hrozné by to bylo, kdyby to ohrozilo stavbu, ale nic takového se nestalo. Na termínu dokončení se nic nezměnilo," řekl ředitel hřebčína Jiří Machek.

Zakázku vyhrálo Sdružení Hřebčín, které spojuje společnosti CGM Czech, VP Procházka, RenoArt a Klement. Hlavním dodavatelem se teď stala jiná firma ze sdružení. "Problémy jsou od toho, aby se řešily, a mám velmi dobrý dojem z toho, že management k nim přistupuje velmi odpovědně a pevně věřím, že termíny budou splněny," řekl novinářům při páteční návštěvě hřebčína ministr kultury Daniel Herman.

Hřebčín opravuje 17 objektů a tři volná prostranství například včetně soch. Sdružení již předalo hotové stáje Františkov.

ČTK se nepodařilo vedení firmy CGM Czech zastihnout. Nicméně podle vyjádření v insolvenčním rejstříku společnost uznává, že má velký objem závazků a zároveň tvrdí, že má pohledávky u jiných společností. Údajně také jedná o převzetí majetkové účasti jinou společností.

Hřebčín měl se zahájením oprav dlouhodobě problémy a v jeho vedení se vystřídalo několik ředitelů. První výběrové řízení vykazovalo nedostatky a muselo se zrušit, druhé řízení vyšetřuje policie kvůli tomu, že bylo údajně zmanipulováno. Policie obvinila několik lidí včetně manažerů stavebních firem a zaměstnankyni hřebčína. Až na základě třetího tendru se podařilo opravy zahájit.

 

Právě se děje

Další zprávy